Uživatelé odcházejí z Facebooku

Uživatelé odcházejí z Facebooku | foto: Profimedia.cz

Čermák: Facebook prý končí. Můžete utéct, já zůstávám

Muselo to přijít. Dřív nebo později. Po tolika měsících, co média básní o růstu Facebooku a jeho vlivu, prostě musela přijít ta děsivá zpráva. Totiž že lidé Facebook opouštějí. Ještě ne v davech a hystericky jako pasažéři Titaniku, ale už v dostatečně velkém počtu, aby se o tom dalo napsat jako o trendu.

A kdo to napsal jako první? Samozřejmě "paper of record", nejserióznější noviny světa, deník New York Times. Poslední srpnový víkend jsem si do své elektronické čtečky stáhl vydání tohoto deníku, kde byl článek s názvem: "Facebook Exodus." (více o článku zde)

Ovšem žádná "tvrdá data" deník nepřinesl. Ba naopak, v článku se zdůrazňuje, že počet uživatelů této sociální sítě stoupá. Jen v Americe zaznamenal Facebook v červenci podle comScore 87,7 milionu unikátních návštěvníků. Autorka článku ovšem spekuluje, že do čísel se "schovají" spousty těch, kteří Facebook naopak opouštějí. Těch příchozích je pouze víc.

Sklapněte svůj facebook

New York Times citují Leife Harmensena, který je jedním z bývalých uživatelů a nyní vášnivých odpůrců (prodává trička s nápisem "Sklapni svůj Facebook"). Tvrdí, že Facebook má nad svými uživateli příliš velkou kontrolu.

"Nemáte svůj facebookový profil. Je to profil Facebooku o vás," říká. Autorka zmiňuje i další uživatele, kteří opustili Facebook, protože jim zabíral příliš mnoho času nebo je prostě přestal bavit. Po pravdě řečeno je to takový ten typický článek vycucaný z prstu, kterých jsme my novináři napsali všichni dost.

Ale člověku přece jen téma zavrtá hlavou. Určitě přece musí být spousty lidí, kteří Facebook (třeba pod vlivem médií a humbuku kolem) začnou používat, ale pak zjistí, že to není pro ně. Kolik jich je? A jaké mají pro případný odchod důvody? A co vy? Pokud máte na Facebooku svůj profil, odpovězte v anketě. Myslíte si, že budete na Facebooku přesně za rok? (pro hlasování v anketě klikněte zde)

Co se mě týče, jsem na Facebooku spokojený. Budu na něm i za rok? Myslím si, že ano, pokud se samozřejmě tato služba nějak výrazně nepromění nebo se neobjeví něco lepšího. Ale kdybych měl dát dohromady tři hypotetické argumenty pro odchod, asi by to byly tyto:

1. Obava ze ztráty soukromí

I když ta není nijak velká, jako novinář jsem zvyklý exhibovat, takže si celkem hlídám, co o sobě chci a nechci říct. Ale spousty věcí člověk může říkat mimoděk a nevědomě. Nebezpečná je také doba po 22 hodině a několika skleničkách.

2. Malá kontrola

To je asi nejsilnější argument. Vy zásobujete Facebook obsahem, "krmíte" ho jako nenasytnou obludu, ale on si s ním může dělat, co chce. Podmínky stanovuje Facebook, včetně podmínky číslo jedna, že se podmínky můžou kdykoliv změnit. A čím víc Facebooku dáte, tím jste v tomto ohledu zranitelnější. Takže když si to včas uvědomíte, může to být důvod si s Facebookem nic nezačínat.

3. Život za zdí

Nenechte se Facebookem požrat

Facebook je vymezený prostor, kde se cítíte domácky a příjemně. Už jsem o tom napsal sloupek, kde jsem Facebook přirovnal k rezervaci (pro sloupek M. Čermáka klikněte zde). Je v ní příjemně, člověk je uchráněn od divočiny "tam venku" (viz třeba nenávistní autoři komentářů atd.), cítí se jako doma.

Ale pořád je to rezervace, odstřižená od "svobodného světa". Uzavíráte se do světa, který jste si sami vytvořili (sestavili jste si přece tým svých "přátel"), a kde fungují trochu jiná pravidla. A navíc se stáváte tak trochu neviditelnými pro ty za zdí, protože Facebook je prostor, kde moc nefungují vyhledávače.

Ha! Vidíte? Když si to tak člověk vypíše, má skoro chuť s tím hned praštit. I když tím správným řešením je asi hledání rovnováhy, jako ve všem. Nenechat se "požrat" Facebookem a udržovat si život i "tam venku".

Ale kdybyste se přece jen rozhodli emigrovat, vězte, že to není tak úplně jednoduché. Experti varují před pouhým zabouchnutím dveří. Přece jen jste na Facebook naládovali spousty dat, často osobní povahy. A tak byste měli před odchodem uklidit.

Když bouchnout dveřmi, tak pořádně

Ale nebojte se, dneska jsou ke všemu manuály. Na skvělé wikistránce s návody najdete i ten, jak bezpečně a snadno opustit Facebook. (pro wikistránku s návody klikněte zde)

Cituji stručně základní postup:

1) Oznamte svým přátelům, že končíte.
2) Odstraňte všechny ze seznamu přátel.
3) Pokud jste administrátory některých stránek, předejte práva někomu jinému.
4) Vystupte ze všech skupin, sítí atd.
5) Smažte všechna fotoalba.
6) Smažte všechny zápisy na zdi.
7) Smažte všechny své komentáře.
8) Smažte všechny vzkazy, přijaté i odeslané.
9) Smažte všechny informace ze svého profilu, včetně fotografie.
10) Deaktivujte svůj účet.

Stránka Wikihow nabízí i jiný, zábavnější způsob. Body jedna až devět zůstávají stejné, následují ovšem tyto kroky:

10) Změňte své profilové jméno. Zkuste vymyslet něco opravdu hnusného.
11) Nahrajte na svou stránku co nejvíc neslušného či jinak nevhodného obsahu, včetně fotografií.
12) Nezapomeňte dát do statusu názor, že zaměstnanci Facebooku jsou "banda ..." (a místo tří teček zkuste vymyslet nějaké urážky).
13) Pozvěte co nejvíc náhodně vybraných uživatelů, aby se stali vašimi "přáteli".

Až se ráno probudíte, bude váš profil smazaný.
Tak už víte, jak na to!