Většina tweetů je o ničem a pro nikoho

Většina tweetů je o ničem a pro nikoho | foto: Technet.cz s použitím Shutterstock.com, iDNES.cz

Čermák: Twitter vyhlásil hlášky roku. Vuvuzela porazila iPad

Nejsem nějaký velký přítel citátů, ale tenhle, údajně od Abrahama Lincolna, se mi líbí. "Je lepší být zticha a nechat ostatní, aby si mysleli, že jste blázni, než promluvit ... a zbavit je všech pochybností." Mnoho lidí se tím neřídí. Včetně mě.

Možná nikdy v životě nevytvářelo lidstvo tolik obsahu. Všimněte si, ono je zajímavé už to, že neříkáme, kolik jsme napsali slov nebo třeba vyfotografovali obrázků, ale zahrnujeme to pod všeobjímající "obsah". Ale podívejme se na statistiku: za rok 2010 bude podle Twitteru odesláno 25 miliard tweetů. Teď v prosinci se denní "provoz" pohybuje kolem jedné stovky milionů. Osobně k tomu množství přispívám pouhým jedním nebo maximálně dvěma, ale to mě neomlouvá.

Co zajímá Twittery?

Témata roku 2010

1. Olejová skvrna v Mexickém zálivu
2. Mistrovství světa FIFA World Cup
3. Počátek - Inception
4. Zemětřesení na Haiti - Haiti Earthquake
5. Vuvuzela
6. Apple iPad
7. Google Android
8. Justin Bieber
9. Harry Potter & the Deathly Hallows
10. chobotnice Paul - Pulpo Paul

Další informace v angličtině na tomto blogu.

Hlášky, které nikdo nečte

Podle dřívějších průzkumů je to však házení onoho hrachu na zeď, odeslané tweety zůstávají z valné části nepřečteny a bez odezvy. Pouze šest procent tweetů někdo retweetuje, tedy jinými slovy jim v tweetosféře "daruje" nový život. V 92 procentech případů se tak stane do jedné hodiny po publikaci.

Taková je tedy životnost tweetu. Když do šedesáti minut nenajde vděčného čtenáře, umírá vzápětí v křečích nezájmu. Možná proto musíme počkat na konec roku, kdy se o tom podstatném dozvíme ze statistik.

Google už roky zveřejňuje svůj Zeitgeist (neboli duch doby, více na Technetu zde) a vychází z asi celkem pravdivého předpokladu, že vyhledávače jsou takové "kopíráky" našich pocitů i osudů. Takže seznam nejvyhledávanějších slov je takovým zrcadlem loňského roku. Podobný žebříček letos zveřejnil i Twitter, protože i to je takový převaděč našich zážitků. Výsledky jsou mnohem méně reprezentativní, protože Twitter používá výrazně užší skupina lidí než vyhledávače.

Co se letos tweetovalo...

A tak víme, o čem těch letošních 25 miliard tweetů bylo nejvíc: o ropné skvrně v Mexickém zálivu, o fotbalovém mistrovství světa a o filmu Počátek. V první desítce je několik překvapení: laciná fanouškovská trubka Vuvuzela předstihla nóbl elektronické zařízení iPad. Teenagerský idol Justin Bieber skončil těsně před fiktivním idolem Harrym Potterem na osmém místě. A do první desítky se těsně dostala také fotbalová věštkyně, jinak též chobotnice Paul. Z popularity se radovat nemůže, protože je už nebožka.

Naprostá většina tweetů je nicotná ...

Twitter rovněž vyhlásil své nejvlivnější tweety, snad aby aspoň trochu zpochybnil výsledky výzkumů, které drtivé většině tweetosféry přiřkly výše zmíněnou nicotnost. Ano, jsou také tweety, které údajně měnily svět. Je mezi nimi například výzva reportérky Ann Curryové, směřovaná americkým vzdušným silám, aby umožnily přistát na Haiti po zemětřesení letadlu Lékařů bez hranic. Anebo retweet Bílého domu, který na Twitteru přivítal prezidenta Medveděva. Případně oznámení úřadu britského následníka trůnu, že se zasnoubil.

Jsou však i tweety, které "měnily" svět ...

Ze všech současných webových služeb, zahrnovaných pod ona slavná "sociální média", mi je Twitter stále nejbližší. Fascinuje mě jeho jednoduchost a svoboda. A pak samozřejmě ten základní rys, totiž prostor maximálně 140 znaků. Přistihl jsem se, že někdy už se svým životem i světem okolo hraju takovou hru: že se snažím nejrůznější události, přečtené články či shlédnuté filmy "vtěsnat" do tohoto rozměru. Výsledky bývají zajímavé.

Seznam nejdůležitějších tweetů naleznete zde.

Zvolte vlastní Tweet roku 2010

Pro ty, kteří Twitter používají (v Česku se stále uvádí dvacet až čtyřicet tisíc lidí, ale nemám ponětí, nakolik je toto rozpětí realistické) mám námět na hru. Jakému tweetu, svému i cizímu, byste vy dali titul tweet roku? Je nějaký, který ovlivnil váš život, případně jste si ho zapamatovali jako důležitý?

Napište. Samozřejmě na Twitter. A svůj tweet označte hashtagem #tweetroku.

Kdo poslední větě nerozuměl a nad celým článkem kroutil hlavou, pro toho platí následující shrnutí tohoto textu do jednoho tweetu: "Lidi udělají spousty hluku, ale navzájem se neposlouchají. A tohle byl další zbytečný hluk o nesmyslu jménem Twitter."