Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak povodit vědce za nos. Česko lákalo odborníky, teď jim zavírá dveře

  17:29
Výrazy jako mezinárodní blamáž či banánová republika padají v souvislosti s českou vědou. Ministerstvo školství totiž minulý týden zrušilo program, v jehož rámci měla česká pracoviště přitáhnout ze zahraničí špičkové vědce. Upozornily na to Lidové noviny.

Ministr školství Marcel Chládek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česká republika zažila díky evropským fondům v posledních letech boom ve stavbě nových vědeckých středisek, do kterých se investovalo několik desítek miliard korun. Máme tak řadu "vědeckých provozoven", ale už je méně peněz na práci, která by se v nich měla dělat.

V současné chvíli jde zřejmě o nejpalčivější problém české vědy i podle samotných vědců (viz např. rozhovor tří významných českých chemiků v časopise Vesmír). Jedním z řešení je přilákání dobrých vědců do České republiky, ať už jde o bývalé krajany, nebo cizince. Vzniklo několik projektů na podporu "přílivu mozků" z českých peněz a dokonce i z evropských fondů. Jedním z nich byl i program s odpudivým názvem "Výzva č. 2.1 - Podpora výzkumných kapacit VaV center, PO 1, OP VaVpI" (pokud tyto zkratky neznáte v tuto chvíli, nemá smysl, abyste si jimi zatěžovali hlavu).

Miliarda korun v něm měla umožnit nově vznikajícím centrům pořizovat vybavení i přitáhnout zvučná vědecká jména penězi hrazenými z 85 procenty z Bruselu (tj. 850 milionů z Bruselu, 150 z rozpočtu vědeckých organizací, potažmo státu). Konec přihlášek byl letos v lednu, vyhlášení výsledků v květnu, vědci by na českých pracovištích mohli pracovat od června do konce roku 2015.

Místo toho přišla studená sprcha. Žadatelé o podporu z ministerstva obdrželi minulý týden dopis, že "z důvodu pravděpodobného budoucího nedostatku finančních prostředků" by neměli s penězi počítat, informovaly Lidové noviny minulý pátek. Od té doby ministerstvo upřesnilo, že program nebyl zrušen, pouze "pozdržen", ale není zcela jasné, kdy a jak by se měl znovu rozběhnout.

Zvláště když jeho začátek byl na spadnutí. Lidové noviny popisují případ Hendrika Küppera z univerzity v Kostnici. Biochemik specializující se na výzkum rostlin chtěl působit v Ústavu molekulární biologie rostlin Akademie věd ČR. Jeho žádost o grant probíhala schvalovacím procesem dobře, rozhodnutí mělo padnout v květnu a projekt začít v červnu, a tak zahájil vědec přesun do České republiky. "Ukončil své působení na univerzitě v Kostnici, zakoupil dům v Budějovicích, vypsal mezinárodní konkurz na členy týmu, pozval a vybral kandidáty, začal připravovat výběrová řízení na nákup přístrojů, objednal stěhování laboratoře do Čech," popsal Lidovým novinám logický postup kolegy profesor Ondřej Prášil z Akademie věd.

Podobnou, i když na tak vyhrocenou situaci, zažívají i jiní vědci. Ředitel Ústavu molekulární genetiky Václav Hořejší říká, že v jejich případě byla situace jednodušší, protože vybraný spolupracovník doposud žádné nevratné kroky např. ohledně stěhování neučinil. Ale v každém případě to byla ohromná ztráta času: "Nám by program velmi prospěl, a tak jsme mu my a hlavně onen kolega ze zahraničí věnovali enormní množství času, hlavně vyplňováním hromady dokumentace," říká Hořejší.

Co teď?

Při pohledu zvenčí je situace o to paradoxnější, že peníze zároveň jsou i nejsou. Ministerstvo školství uvádí, že v programu na podporu vědy z evropských peněz (tzv. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace čili "OP VaVpI") Česká republika nevyužije možná až 10 miliard korun z peněz, které Brusel v minulých sedmi letech nabízel. V tuto chvíli jsou možnosti čerpání z tohoto balíku peněz mírně řečeno omezené, a tak možnosti, jak bilanci zlepšit, jsou dosti omezené.

Na druhé straně se podle pondělní zprávy ministerstva v některých "podmnožinách" tohoto programu naslibovalo příliš mnoho peněz, a na tyto projekty už peníze nebudou. Celkem jde možná až o čtyři miliardy korun, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.

Čili v globálu peníze přebývají, ale na několik místech jich bylo přislíbeno až moc. Přelít peníze z jedné škatulky do druhé přitom příliš nejde, alespoň ne bez dohody s Bruselem. A ten samozřejmě bude chtít vědět, proč Česká republika chce změnit dohodu, kterou si před lety vyjednala. O tom, kolik peněz na co bude zapotřebí, jsme rozhodovali sami.

Podivná nerovnováha v rozpočtu není nepochopitelná jen pro pozorovatele zvenčí: "To je věc, nad kterou si marně lámu hlavu," říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš. "Nechci ministerským úředníkům křivdit, zřejmě je ta situace opravdu těžko řešitelná, ale zároveň je to skutečně zvláštní."

Zatímco se někteří postižení vědci chystají ke společnému protestu, ministerstvo školství zatím vědeckou veřejnost uklidňuje, že by se program mělo podařit zachránit. Ministra Marcela Chládka (který problém zdědil) čeká jednání s rektory a zřejmě i představiteli Akademie věd, náměstek pro vysoké školství Jaromír Veber na semináři o podpoře vědy v Senátu v úterý říkal, že nějaký způsob řešení by se najít mohl.

Bylo by to asi záhodno. Špičkovou vědu bez spolupráce se zahraničím v malém českém rybníčku prakticky dělat nelze a pošramocená pověst se napravuje těžko.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...