Nahradí červené víno posilovnu? Ne. Podívejte, jak vzniká vědecký mýtus

Na konkrétním případě se podíváme, jak dochází ke zkreslování vědeckých informací v novinách. A jak je možné tyto informace relativně snadno ověřit. Některé zprávy na novináře i jejich publikum fungují jako magnet - je to prostě moc dobrý příběh na to, aby si jej nechali zkazit ověřováním.
Články slibují, že si místo posilovny můžete dát červené víno. Je to naprostý...

Články slibují, že si místo posilovny můžete dát červené víno. Je to naprostý nesmysl. Podívejte se, kde se vzal... | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.czProfimedia.cz

„Sklenice červeného vína denně nahradí hodinu v posilovně.“

Něčemu takovému se těžko věří. Snad proto, že je to zjevný nesmysl. Co kdybyste ale viděli v novinách trochu rozšířený titulek:

„Sklenice červeného vína denně nahradí hodinu v posilovně, tvrdí vědci“

„Ne, bohužel to tak není, ale myslím, že lidé tomu chtějí věřit.“

Jason Dyck, jeden z autorů původní vědecké studie

Najednou to vypadá důvěryhodněji. Odvolání se na autoritu vědců, kteří ostatně přicházejí často s neuvěřitelnými zjištěními, jako by dávalo jinak evidentně nesmyslnému tvrzení punc důvěryhodnosti. Přesně toho si všiml český programátor Michal Illich, jehož postřeh na Facebooku nás inspiroval k napsání tohoto článku. Podíváme se totiž krok po kroku, jak došlo k naprostému zkreslení vědecké studie a jejímu prezentování v médiích.

„Červené víno nebo cvičení? Účinky jsou podle vědců stejné!“ (9. 6. 2016, nova.cz)

„Cože? Sklenička vína rovná se hodině strávené v tělocvičně!“ (4. 3. 2015, Extra.cz)

Podobnou zprávu najdete v celé řadě česky, slovensky i anglicky psaných magazínech. Zopakujme si, co tyto a další „lifestylové“ články povětšinou velmi shodně tvrdí:

  1. sklenička červeného vína prý „nahradí hodinu v posilovně“,
  2. může za to látka resveratrol, která se v červeném víně nachází, zatímco „milovníci bílého nebo růžového tedy mají protentokrát smůlu“,
  3. „zjistili to vědci“ z University of Alberta,
  4. dokonce tu obvykle najdeme konkrétní citát vědce: „Červené víno je možností pro ty, kteří nemají možnost cvičit. Ať už jim to nedovoluje čas, nebo zdravotní stav,“ říká vedoucí výzkumu Jason Dyck.

Tipnete si, která z těchto tvrzení jsou zcela mylná, která jen zkreslená a která dokonce pravdivá? Uzavíráme sázky a jdeme na to. Tady je průběh celého zkreslení tak, jak se nám jej podařilo zrekonstruovat. Pokud najdete další dílky skládačky, pošlete nám je, doplníme je.

1. Vědecká studie publikovaná ve vědeckém časopise

Na začátku tohoto mýtu o „červeném víně místo posilovny“ stojí skutečná vědecká studie (dodejme že to zdaleka není samozřejmost). Tým sedmi vědců z kanadské University of Alberta zaslal v únoru 2012 článek o účincích resveratrolu na svaly a srdeční činnost do recenzovaného vědeckého časopisu The Journal of Physiology, a ten koncem května článek publikoval na webu.

„Zlepšení síly kosterního svalstva a srdeční funkce způsobené podáním resveratrolu během cvičení přispívá k lepšímu výkonu u hlodavců“ (The Journal of Physiology, 31. 5. 2012)

Už z názvu vidíme, že studie vychází z experimentu na potkanech, což je podstatný detail, který nám prakticky všechny populární články zatajily. Dále zjistíme (pokud se ponoříme do celého textu studie), že látku resveratrol podávali vědci krysám navíc k cvičení, nikoli místo cvičení. Takže zásadní rozpor s tím, že „víno nahradí hodinu v posilovně“. Ve skutečnosti vědci zkoumali, jak resveratrol (který se v červeném víně nachází) ovlivní výkon laboratorních krys. Měřili přitom v několika experimentech jejich svalovou hmotu a po pitvě i jednotlivé srdeční svaly.

Popis experimentální diety

Pily krysy červené víno? Samozřejmě, že ne. Dostávaly standardizovanou stravu pro laboratorní krysy. Pro experimentální skupinu byla tato strava obohacena o resveratrol v množství 4 g na každý kilogram stravy, což odpovídá 146 miligramům resveratrolu na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Pro srovnání: kdybyste chtěli do 70 kg vážícího člověka vpravit stejné množství resveratrolu pomocí červeného vína, museli byste mu naservírovat přibližně dva tisíce litrů tohoto moku (případně „jen“ několik stovek litrů, pokud byste našli víno s opravdu vysokým obsahem resveratrolu). Už z toho je naprosto zřejmé, že studie nemluví ani o náhradě cvičení (krysy totiž cvičily), ani o červeném víně jako náhradě cvičení.

2. Tisková zpráva univerzity

Ve druhém kroku postupného „probublávání“ studie na veřejnost dochází pouze k mírnému zkreslení. Univerzitní stránka vydala dva týdny po publikaci studie tiskovou zprávu, ve které celkem rezervovaně popisuje výsledky studie a dodává citáty vědců, kteří se na výzkumu podíleli. Když ale vidíme věty jako „S nadšením jsme sledovali, že resveratrol ukázal podobné výsledky, jako u velmi intenzivního cvičení,“ rozumíme lépe, jak ke zkreslení došlo. Jason Dyck, který tuto větu napsal, nemluví o náhradě cvičení, ale o tom, jaký vliv má resrevatrol na výsledky cvičení u krys. Když ale větu vytrhneme z kontextu, může to vypadat jako „pilulka místo cvičení“.

Nepatrné vytržení z kontextu může při nepozorném čtení změnit význam celé zprávy

A pak je tu ta osudná věta, která se dostala i do těch lifestylových článků: „Červené víno je možností pro ty, kteří nemají možnost cvičit. Ať už jim to nedovoluje čas, nebo zdravotní stav,“ říká vedoucí výzkumu Jason Dyck. V tiskové zprávě je hned za ní další, která vysvětluje, jako to Dyck myslel: „Myslím, že by resveratrol mohl pomoci získat takovým lidem maximum i z toho mála cvičení, kterého jsou schopni.“ Ale tento kontext se velmi rychle ztratí. Stejně tak se nikam do novin nedostala informace o dalších plánovaných testech, tentokrát na lidech.

„Resveratrol může působit jako přírodní pomocník při cvičení“ (Science Daily, 19. 6. 2012)

Autorům studie jsme mimochodem poslali e-mail s otázkami na tyto navazující testy. Pokud dostaneme odpověď, článek doplníme a aktualizujeme.

Novináři samozřejmě neprojíždějí stránky jednotlivých univerzit. Většinou se taková studie dostane do novin díky tomu, že si jí všimne například specializované médium. V tomto případě to byl blog ScienceDaily, který vydal víceméně nezměněnou tiskovou zprávu univerzity.

3. Britští novináři zjistili, že...

Novinové titulky začínající „britští vědci zjistili, že...“ jsou již legendární. Často zapomínáme, že tyto titulky ukazují často spíše na to, že si určitého typu výzkumů všímají britští novináři, od kterých je pak čeští novináři přebírají. Tak tomu bylo i v tomto případě.

„Sklenice červeného vína se vyrovná hodině v posilovně, říká nová studie“ (MyDaily.co.uk, 26. 1. 2015)

Na populární britské stránce MyDaily.co.uk vyšla počátkem roku 2015 (s odstupem téměř tří let od studie!) zpráva o „nové“ kanadské studii. A tady už se dostáváme k tomu titulku, který jsme viděli na začátku našeho pátrání: „Sklenice červeného vína se vyrovná hodině v posilovně, říká nová studie“.

V tomto článku (archiv) teprve najdeme všechny ty atributy, které z nenápadné zprávy o resveratrolu a krysách upředly pohádku o víně, které nahradí posilovnu. Módní novinářka Daisy May Sitchová s odkazem na výše zmíněny vědecký blog sice férově cituje doktora Dycka, zároveň ale doplnila informace o tom, že jde o „náhradu cvičení“ a v titulku se dokonce objevila naprosto nepodložená konkrétní informace o „jedné sklenici vína“ a „jedné hodině v posilovně“.

Na konci článku Sitchová dodává, že „důležitá je vyvážená strava“, aby tak alespoň trochu zachránila situaci. Ale už je pozdě. Právě do světa vypustila zprávu o tom, že víno nahradí posilovnu.

Daisy Sitchovou jsme kontaktovali s žádostí o vyjádření a opravu původního článku. Pokud odpoví, náš článek doplníme a aktualizujeme.

Proč se po třech letech dostala na povrch studie o resveratrolu, to můžeme jen spekulovat. Možná proto, že se svezla na ostatních populárních článcích o prospěšnosti červeného vína a někdo se k ní proklikal skrze odkazované a citované články.

4. A zázračné červené víno míří do celého světa...

Stránku MyDaily.co.uk tentýž rok převzal Huffington Post a tím se všechny články z MyDaily ocitly na přeci jen známější a důvěryhodnější doméně. Včetně článku o víně. Přibylo dokonce video:

„Sklenice červeného vína se vyrovná hodině v posilovně, říká nová studie“ (23. 7. 2015, Huffington Post)

Titulek zůstal stejný, jen na samotný konec článku někdo doprostřed věty vložil nenápadnou zmínku o tom, že „studie byla provedena na krysách/potkanech“. Titulek ale zůstal nezměněn.

Zřejmě z Huffington Post přezvala zprávu mimo jiné i česky publikující agentura Famous, od které se článek dostal do řady česky psaných periodik (obvykle odkazují Famous i Huffington Post). Takto zkreslená zpráva vyšla i na iDNES.cz, kde už jsme ji opravili.

„Červené víno je zdravé jako cvičení“ (25. 7. 2015, Famous.cz)
„Konec mučení v posilovnách?! Červené víno je zdravé jako cvičení“ (28. 7. 2015)
„Červené víno namiesto hodiny cvičenia. Vedci prišli s novým objavom“...
„Pohár červeného vína nahradí hodinu cvičenia, tvrdia vedci!“ (28. 7. 2015,...

Další ukázky špatně interpretované studie, které zřejmě přímo či nepřímo vycházejí z článku na Huffington Post a/nebo agentury Famous

5. Marné pokusy vědců o uvedení na pravou míru

Kanadští vědci, kteří v roce 2012 publikovali původní studii, by ji o tři roky později zřejmě v novinovém titulku ani nepoznali. Přesto jim to ale někdo musel říci, protože se hned dvakrát pokusili o uvedení celé věci na pravou míru.

Poprvé pro článek kanadské stránky CBC, kde vysvětlili, jak se to má s tím vínem, které můžeme pít místo posilovny: „Ne, bohužel to tak není, ale myslím, že tomu lidé chtějí věřit,“ řekl přímo Jason Dyck. „Nepoužili jsme v našich experimentech žádné červené víno. Stejně tak jsme nedoporučili, aby lidé nechodili do posilovny.“

Na každém šprochu pravdy trochu, uznává Dyck: „Asi potřebovali titulek, který by zaujal co nejvíce lidí. Ale kdybyste chtěli vypít tolik vína, abyste dostali dávku resveratrolu, kterou jsme podávali našim hlodavcům, museli byste vypít stovky nebo tisíce lahví denně.“

Podruhé se o dementi pokusilo i tiskové oddělení jeho univerzity, a to po oživení mýtu Huffington Post v létě 2015: „Jestli jste četli, že sklenice vína nahradí cvičení, nevěřte tomu.“ Ale to už si tato zpráva žila vlastním životem.

Jak ověřovat vědecké zprávy v médiích?

Může se zdát, že ověření takové vědecké zprávy dá spoustu času. Ano, rozklíčováním celého toho řetězce nedorozumění dalo trochu práce. Nicméně na základní ověření skutečně stačí pár minut zběžného googlování, aby se člověk dostal k původní studii.

Jak novináři motají vědecké informace a kdo za to může (naše přednáška):

Prezentace vědy v médiích ale není zcela beznadějná. Čím dál častěji média využívají hypertextových odkazů k citací původních vědeckých pramenů. Zvídavý čtenáři pak mohou přímo u zdroje ověřit, zda je studie skutečně tak horká, jak naznačoval lákavý titulek.

Povzbudit ostatně potřebují i vědci: „Často v laboratoři doufáme, že si lidé přečtou naši studii a že bude mít naše studie reálný dopad,“ popisuje Jason Dyck. „Ale když pak vidíte celou svoji práci shrnutou do jedné fráze, a ta je ještě navíc špatně, je to hodně deprimující.“

Alespoň v tom by vědcům ono slavné červené víno pomoci mohlo.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 13 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 26 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...