Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Ušetříte za opravu auta, ale servisy zapláčou. Novinky CES 2015

  • 167
Porouchalo se vám auto? Už nebudete muset do servisu, aby vám za několik tisíc řekli, že máte vadnou součástku za pětikorunu. Přicházejí nové služby, nové technologie a nové způsoby podnikání. Přichází International CES 2015.

Největší veletrh spotřební elektroniky International CES 2015 začíná v Las Vegas už šestého ledna. Redaktoři Technet.cz zamíří do nevadské pouště o tři dny dříve. Co se chystá? Velká část výstaviště bude nově věnována dronům a robotickým systémům. A nejen to.

Podle prognóz pořádající agentury CEA trh s uživatelskými drony do pěti let převýší hodnotu jedné miliardy dolarů. Podobně expanduje také vývoj robotických systémů. Výstavní plocha na CES 2015 věnovaná robotice se oproti minulému ročníku rozroste o 25 procent.

Svět spotřební elektroniky se razantně změnil. Královna veletrhů - televize - se musela už letos (veletrh je vždy v lednu) stáhnout do ústraní, aby uvolnila místo tabletům, mobilům, nositelné elektronice, aplikacím a dalším elektronickým drobnostem, které člověk „potřebuje“ každý den. Teď možná dojde na tablety. Na výslunní zájmu se přitom dlouho nevyhřívaly a už je z trhu vytlačují phablety (telefony s úhlopříčkou kolem šesti palců).

Televize je minulostí

Ani v jednom z uvedených případů nejde z pohledu zákazníka o nijak razantní natož nepříjemný jev. Televize ani tablety z trhu nemizí, ba spíše naopak. Zlevňují a koupíte je už i v supermarketech s potravinami. Pro výrobce je to ovšem problém. Marže jsou ty tam a ani z pohledu veletržní lákavosti už nestačí vystavit na stánku pár televizorů s rozlišením 4K a čekat, že do technologií zasvěcené obecenstvo začne vzdychat nadšením.

Logika trhu je neúprosná. Zákazníci chtějí větší a větší úhlopříčky (mluvíme o televizorech) za méně a méně peněz. Kvalita obrazu musí být samozřejmě alespoň teoreticky perfektní. A zde narážíme na další nový problém kdysi bezproblémového byznysu. Fyzické nosiče v podobě VHS a DVD se pomalu, ale jistě odebírají do historie, ale jejich místo žádný nový způsob distribuce zatím celosvětově nezaujal. Blu-ray je a zřejmě zůstane menšinovou záležitostí a on-line služby typu Netflix nebo Hulu jsou zase dostupné pouze na několika málo trzích západní Evropy a USA. I o těchto službách a nové specifikaci nosičů Blu-ray pro distribuci 4K videa bude CES 2015.

OLED televizory měly už letos nastoupit do našich obýváků. Zatím je ticho po pěšině. Tato fotografie je z roku 2012, kdy OLED technologii na CES představila i firma LG.

Co dál?

Ne každá technologie, ať už jakkoliv dokonalá, která vstoupila na trh spotřební elektroniky, jej také dobyla. Zmíněnému DVD se to povedlo. Podle údajů Steva Koeniga, který má takovéto statistiky v agentuře CEA na starosti, vlastní DVD přehrávač v USA celých 95 % domácností. Nějaký MP3 přehrávač (v USA většinou iPod) má 54 % domácností. Oproti tomu Blu-ray přehrávač se zatím dostal jen do 31 % domovů. Chytrý telefon vlastní 58 % amerických domácností.

Teď jsou na startu další technologie. Podle Steva Koeniga nás čeká nástup virtuální reality (využitelná například na realitním trhu), rozšířené reality (augmented reality), očekává se expanze v oblasti chytrých domů (smart homes) a zejména digitálního zdraví (digital health). S tím souvisí další rozšiřování nositelné elektroniky, internetu věcí (IoT) a společně s tím nástup dalších desítek senzorů. Už dnes najdete jen v telefonu kolem čtrnácti senzorů (GPS, akcelerometr, senzor na světlo, ...). Stále na vzestupu má být i technologie 3D tisku, i když s masivním rozšířením do domácností se podle Koeniga počítat nedá.

Technologie Blu-ray se zatím masově příliš neujala. 3D je v domácnostech již prakticky mrtvé. Uvidíme, co přinese nadcházející 4K specifikace pro Blu-ray disky.

Která z uvedených technologií se chytne a jak konkrétně, není a nebude ani v lednu zdaleka zřejmé. Jisté je, že už teď najdete v řetězci Best Buy celé oddělení věnované chytrému domovu. Pořídíte zde vše od žárovky ovládané mobilem, přes dálkově ovládaný zámek na otisky prstů až po kompletně vyřešenou kuchyň. Stejně tak pultík s chytrými hodinkami a náramky je plný. A to ještě na trh nepřišly Apple Watch.

Takzvaná sensorifikace (sensorification) se podle Koeniga prosadí hlavně v péči o vlastní zdraví. Každý si bude (a vlastně ve velké míře už může) moci okamžitě zjistit, jakou má hladinu cukru v krvi, zda je jeho tlak a EKG v normálu, kolik ušel a kolik měl ujít za den kroků, atd. Toto vše bude v ideálním případě sdíleno přímo s lékařem, který odborným okem data posoudí a případně si pacienta pozve na kobereček.

Auto si každý uzdraví sám

V USA se také začíná prosazovat nový přístup k diagnostice vozu přímo uživatelem. Aplikace typu DASH jsou něco jako Fitbit pro auta. Uživatel připojí do speciálního konektoru (OBD-II port) krabičku, která se bezdrátově spojí s mobilem. Na jeho displeji pak může sledovat stejné údaje jako technik v servisu. Jen jsou podány ve srozumitelnější formě. Není tedy problém zjistit, že auto má vadný brzdový spínač nebo třeba jen přepálenou pojistku. Jen pro zajímavost, diagnostika v autorizovaném servisu stojí v Česku kolem 2 000 Kč bez ohledu na to, zda následná oprava vyjde na pětikorunu nebo deset tisíc. Do budoucna se počítá s tím, že aplikace dokáže i odhadnout, kolik by oprava stála v servisu a poradí, kde koupit náhradní díl pro opravu doma.

Přístup, který se v angličtině označuje zkratkou DIY (Do it yourself - Udělej si sám), hrozí nabourat zavedené způsoby obchodování a podnikání. Kdo by jezdil do servisu za 3 000 korun, když si může tu samou opravu udělat za pět minut doma sám a za necelou padesátikorunu (konkrétně například onen brzdový senzor).

Garry Shapiro při úvodní řeči na CES 2012

Jak takový útok nových technologií v rukou uživatelů vypadá, se právě teď přesvědčují taxikáři po celém světě (kauza Uber). Obrana je proto neméně tvrdá. Šéf CESu Gary Shapiro přirovnal snahu bránit se novinkám k ničení strojů na začátku průmyslové revoluce. Každopádně je zřejmé, že některé dlouhá léta zavedené způsoby podnikání se začnou radikálně měnit.

Bez pilota

Poprvé bude část výstaviště věnována bezpilotním systémům. Zde se představí to nejlepší, co se v oblasti bezpilotních leteckých systémů (UAV) a pozemních samohybných strojů chystá v nadcházejícím roce na trh. Na ploše více než 600 metrů čtverečních se chystá vystavovat přes 16 světových výrobců dronů (včetně značek jako Air-Dog, Squadrone, Trace, DJI, iRobot, Trace, Ecovacs, či Pelican Products) a samohybných systémů ovládaných jen pomocí vzdáleného monitoru a klávesnice.

Podle výzkumu, který CEA pro účely nadcházející výstavy zrealizovala, vzroste trh se spotřebitelskými drony v nadcházejícím roce o 55 % a přinese jejich výrobcům příjmy v hodnotě blížící se 130 milionům dolarů. V horizontu pěti let by již trh s drony měl mít více než miliardovou hodnotu.

“Drony a samohybné systémy začínají rychle nacházet uplatnění ve všech sférách lidské činnosti, od monitoringu vzdušného prostoru, přes hlídání nemovitostí a sportovní využití až po asistenci při výzkumné činnosti a záchranářskou činnost nebo odstraňování následků pohrom,“ komentovala Karen Chupková, senior viceprezidentka CES.

CES 2010 - Intel předvedl sílu nového procesoru I7. Takto podle něj vypadá vyhledávání budoucnosti

Roboti už jdou

Na CES bude k vidění i velká škála přístrojů, které sahají od zábavných systémů až po praktické pomocníky v čele s úklidovými roboty. Své roboty se na CES chystá vystavovat více než 18 společností.

Mezi zásadní technologické inovacety bude pro nadcházející rok patřit například propojení s cloudovými službami, ovládání pomocí tabletů a telefonů či pokročilá interakce robotů s okolním prostředím. Roboti se představí na ploše více než 750 metrů čtverečních.

“Roboti mění způsob, jakým se uživatelé učí, udržují své nemovitosti, hlídají si zdraví, ale také provozují svůj byznys. Tito nedocenitelní pomocníci totiž bez odmlouvání dělají to, co lidé tak jednoduše dělat nemohou, nebo zkrátka a jednoduše dělat nechtějí,“ dodává Chupková.

O mezinárodním veletrhu CES

Mezinárodní veletrh International CES je místem setkávání společností z celého světa, které jsou úspěšné v oblasti spotřebních technologií. Přes 40 let slouží jako zkušební prostor pro inovátory a průlomové technologie jako celosvětové pódium, na němž se inovace nové generace představují před uvedením na trh.

Logo veletrhu CES
Dělníci připravují halu v Las Vegas Convention Center, kde se bude odehrávat...
Kasíno Aria, Las Vegas

Logo veletrhu CES - Dělníci připravují halu v Las Vegas Convention Center, kde se bude odehrávat CES 2013. Výstava bude zabírat více než 17 hektarů plochy a přilákat má na 150 tisíc návštěvníků - Kasíno v hotelu Aria, Las Vegas

Veletrh je největší událostí svého druhu, kdy je možné inovace vidět ve skutečném provedení, a zahrnuje veškeré oblasti spotřebního průmyslu. Pořádá jej Asociace spotřební elektroniky (Consumer Electronics Association – CEA), která představuje trh spotřební elektroniky s hodnotou 203 miliard dolarů.