Češi jako jediní na světě vyrábí DVD disky, které vás dvakrát přežijí

  • 321
Můžete je nechat na sluníčku, schovat do mrazáku, přežijí vytopení bytu. Data na nich vypálená si přehrají i vaši vnuci a možná i jejich vnuci. Speciální DTD disky vydrží nejméně 160 let. Podívejte se na celý proces výroby, v nenápadném domě v pražských Holešovicích.

Zapisovatelné DVD+R disky s životností více než 160 let vymyslela, patentovala a jako jediná na světě vyrábí společnost Northern Star v pražských Holešovicích. Záznamovou vrstvu tu netvoří nestabilní organické barvivo, jako u běžných DVD, ale anorganická směs. Díky tomu diskům nevadí přímé slunce ani extrémní výkyvy teplot. 

Nová konstrukce starého média

Doby největší slávy optických médií jsou několik let za námi. Stále však existují úlohy, ke kterým se hodí výborně. Například archivace. Médium, které nepoškodí elektrický výboj, magnetické pole, voda a extrémní teploty se zdá být pro uložení domácích fotografií s videi, úředních dokumentů, nebo naskenovaných děl v knihovnách a archivech jako optimální.

DataTresorDisc - case

Zálohování na optická média bylo vždy spojeno s hrozbou jejich omezené životnosti, po které již nebylo možné přečíst vypálená data. Může za to především záznamová vrstva z organického barviva (Dye) a tenký lak, který kryl kovovou odrazivou vrstvu.

Podívejte se

na VIDEO z kompletní výroby DTD médií - ZDE

Organické barvivo je velmi citlivé na sluneční (UV) záření, dobře jí nedělají ani extrémní teploty. Lak chránící odrazivou vrstvu od okolního světa je navíc velmi tenký a při jeho proškrábnutí se ke kovové vrstvě dostane vzduch. Ta tím zoxiduje a znemožní tak čtení uložených dat. 

DataTresorDisc - case

U DTD netvoří zápisovou vrstvu organické barvivo, ale speciální směs anorganických látek, polokovů, kovů a keramiky. Uvnitř disku je celkem devět nanovrstev těchto materiálů, nanesených plazmovým naprašovačem. Anorganické nanovrtsvy nenahrazují jen Dye, ale i odraznou vrstvu.

Patálii s slabou ochranou odrazné vrstvy pak řeší přepracovaná konstrukce disku. Běžné DVD je složeno ze čtyř vrstev: plastového kotouče, organické záznamové vrstvy, odrazné vrstvy a krycího laku (případně tenké vrstvy polykarbonátu) a většinou i etikety. 

DTD - Makrolon
DTD - polykarbonátové granule

Na začátku výroby jsou pytle maličkých polykarbonátových granulí ...

Nové DTD tvoří plastový kotouč, anorganické záznamové a odrazné nanovrstvy, a druhý plast (tzv. dummy-deska) s pit artem (a případně etiketou). Záznamová a odrazná vrstva je tak krytá z obou stran, disk je navíc zcela symetrický a nemůže se tak při změnách teplot chovat jako bi-metal (změny sil v důsledku různé teplotní roztažnosti materiálů).

DTD - lis
DTD - pásový dopravník

... ze kterých jsou v lisu za vysoké teploty vytvořeny kotouče. Ty pásovým dopravníkem putují ...

Odolnost a kompatibilita

Disky byly před uvedením do prodeje testovány v švýcarských laboratořích ECMA podle uznávaných standardů pro testy optických médií. Testy simulující rychlé stárnutí probíhaly v komorách při 80°C a 80% vlhkosti. Výsledná "garantovaná" životnost DTD médií je 160 let. I v tomto "věku" bylo disky možné normálně číst, disky se ale blížily k hranici, kdy začaly být slabým místem plastové kotouče, které ztrácely své původní vlastnosti. 

DTD - sušení disků
DTD - sušení disků

... do sušičky. Zde se odstraní veškerá vlhkost a ustálí teplota na celém povrchu desky.

Výrobce disky zkoušel i "domácími" testy, například čtvrthodinovým koupáním ve vařící vodě či zmražením v mrazáku. Následné testy čtení proběhly, dle tvrzení CEO Northern Star Hedy Polívkové, zcela v pořádku.

DTD médium je kompatibilní se všemi čtecími mechanikami. Horší je to při vypalování. Na některých mechanikách DTD nevypálíte vůbec, na některých ne optimálně. Výrobce však kompatibilitu disků s mechanikami testuje a na svých webových stránkách zveřejňuje aktualizovaný seznam doporučených mechanik.

DTD - polymerový kotouč před naprášením
DTD - naprašovač

Polymerový kotouč poté pokračuje do devítipozičního plazmového napsašovače, kde jsou naneseny nanovrstvy záznamové a odrazné plochy.

Zájem má statní správa, MZČR již vypaluje

V současné době na DTD disky vypaluje například Ministerstvo zdravotnictví a některé úřady státní správy. Zájem o disky má Archiv hlavního města Prahy a Správa řízení letového provozu Letiště Ruzyně. Mezi klienty jsou i fotolaby a digitalizační centra. 

Doporučená maloobchodní cena DTD disku v jewel krabičce je 99 Kč. 

Výroba:

z granulí do vypalovačky za 40 minut

  • kapacita výrobní linky: 400 000 disků/ měsíc
  • cyklus výrobní linky: 6 sekund
  • doba výroby jednoho disku: 40 minut

podívejte se na VIDEO z výroby

DTD - lepení (celkový pohled - pohyb)
DTD - lepení (detail)
DTD - rozpíjení lepidla
DTD - testování

Poté je potřeba slepit kotouč se záznamovou vrstvou s krycím kotoučem. Vzniklý disk je zkontrolován optickými senzory a náhodně vybrané vzorky testovány ve vypalovacích mechanikách.

,