KRYSA DINAGATSKÁ (CRATEROMYS AUSTRALIS) | foto: ČTK

Vzácnou krysu viděli naposledy v roce 1975. Češi ji teď znovu objevili

  • 25
Domněle vyhynulou krysu dinagatskou se podařilo nafilmovat českým badatelům na Filipínách. Vědci z děčínské zoo to oznámili v úterý na speciálním sympoziu.

Domněle vyhynulý druh savce, krysa dinagatská, je hnědě zbarvený hlodavec s bílým koncem ocasu. Byl doposud znám pouze z jediného exempláře z ostrova Dinagat, kde byl v roce 1975 popsaný. Čeští badatelé Milada Řeháková a Václav Řehák však v lednu krysu nafilmovali v jednom z posledních pralesů na ostrově.

Krysa dinagatská (Crateromys australis) patří délkou těla i s ocasem až 55 centimetrů mezi největší hlodavce světa. Řadí se do skupiny obláčkových krys žijících pouze na Filipínách. Ve dvou rodech Crateromys a Phloeomys vědci rozlišují šest druhů. Jsou to noční a stromová zvířata. Kriticky ohrožená krysa dinagatská je z nich nejméně probádaná a bezvýsledně po ní pátralo již několik vědeckých expedic.

Čeští badatelé Milada Řeháková a Václav Řehák (na snímku z 29. prosince 2011) v lednu roku 2012 na Filipínách objevili domněle vyhynulý druh savce, krysu dinagatskou.

"Velikou chlupatou krysu zahlédl začátkem roku 2012 můj muž, programátor Václav Řehák, jak pomalu prolézá porostem. O týden později a přímo v terénu jsme pořídili vůbec první fotografie a videonahrávky," upřesnila Řeháková, která se na Filipínách od roku 2007 věnuje výzkumu poloopic nártounů filipínských.

Těžba dřeva a nerostných surovin devastují Dinagat podobně jako jiné ostrovy Filipín. Na Dinagatu existuje pouze jedna malá lokálně chráněná oblast. Proto vědci, včetně českého páru a expertů z Nadace na ochranu filipínské biodiverzity, připravují další ochranářské plány společně s místní vládou a úřadem ochrany životního prostředí.

Objev krysy dinagatské považuje za obrovský úspěch českého týmu zoolog Pavel Brandl ze Zoo Praha. "Toto zmrtvýchvstání je dobrá zpráva pro ochranu filipínské přírody, která má obrovský stupeň endemismu a zároveň je devastovaná rozsáhlým odlesňováním. Teď se těším, že se kromě foto a videodokumentace dozvíme něco víc o životě tajemné krysy, jejíž existence provokuje fantazii zoologů už několik desetiletí." Pražská zoo chová a rozmnožuje druh Phloeomys pallidus ze severu ostrova Luzon, od roku 2010 vede i její plemennou knihu.

KRYSA DINAGATSKÁ (CRATEROMYS AUSTRALIS)

"Musíme pečlivě zvážit další kroky, které povedou k účinné ochraně tohoto znovuobjeveného druhu. Místní lidé by měli být hrdí na výjimečnost tohoto druhu, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, a měli by být do jeho ochrany aktivně zapojeni," zdůrazňuje badatelka. Objev krysy je jedním z bodů aktuálního symposia Wildlife Conservation Society of the Philippines ve filipínském městě Dasmarinas.