Budova Akademie věd na Národní třídě

Budova Akademie věd na Národní třídě | foto: AVČR

Česká Akademie věd slaví 120 let od založení. Schválit ji musel císař

  • 9
Předchůdkyně dnešní Akademie věd, Česká akademie, vznikla před 120 lety. Pod její zakládací listinou byl podepsaný ještě František Josef I.

Česká veřejnost se osmnáctého května 1891 dočkala dvou významných událostí. Na Václavském náměstí v Praze byla zpřístupněna nová budova Národního muzea a zároveň v jeho Pantheonu zahájila činnost Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění (od roku 1918 Česká akademie věd a umění). Současná Akademie věd ČR se považuje za její ideovou nástupkyni.

Vznik České akademie byl schválen českým zemským sněmem 9. října 1888 a po dlouhých jednáních její činnost povolil i tehdejší císař František Josef. Panovník svůj souhlas potvrdil později i v česky psané zakládací listině z pátého prosince 1892.

Osobností, která stála v pozadí při jejím založení, byl architekt a stavitel Josef Hlávka. Budoucí Akademii věnoval nemalé finanční a hmotné prostředky a stal se také jejím prvním prezidentem.

Akademie sdružovala nejvýznamnější české představitele přírodních i společenských věd a humanitních i uměleckých oborů. Společně s Královskou českou společností nauk, která existovala už od sklonku 18. století, a s dalšími nově založenými vědeckými společnostmi představovala v období první Československé republiky nejvyšší vědeckou autoritu.

Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a ostatními tehdejšími vysokými školami vytvářela v československé akademické obci velmi inspirativní atmosféru. Za druhé světové války utlumila svou činnost. Po jejím skončení bylo její působení ochromeno četnými diskusemi o nové organizaci československé vědy.

V roce 1952 byla společně s Královskou českou společností nauk a dalšími neuniverzitními vědeckými institucemi nahrazena nově založenou Československou akademií věd, vytvořenou nepochybně po sovětském vzoru.

Organizace soustřeďovala imponující vědecký potenciál, zároveň však její činnost byla podrobena silnému ideologickému tlaku a administrativně direktivnímu řízení. Akademie se začala po listopadu 1989 postupně zeštíhlovat a v blízké budoucnosti jí nepochybně ještě čekají další změny i kvůli sporům o financování.