Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česká armáda koupí nové pušky. Zjišťovali jsme, v čem se liší od starých

  12:42aktualizováno  17:22
Dnešní voják české armády používá samopal vz. 58. Je starý víc než padesát let, ale mnoho vojáků na něj stále nedá dopustit. Nahradí ho modulární automatická útočná puška CZ 805 BREN.

Novou zbraň pro Armádu České republiky představili na tiskové konferenci náměstek ministra obrany Jiří Šedivý a generální ředitel společnosti Česká zbrojovka Lubomír Kovařík . Útočná puška CZ 805 BREN splňuje podle výrobce všechny potřeby vojáka 21. století. Tělo zbraně je zhotoveno většinou z vysokopevnostních hliníkových slitin. Hlaveň je kovaná zastudena. Základní provedení se vyrábí pro náboj 5,56 x 45 mm NATO.

Co umí nová puška

Díky modulární koncepci a jednotnému systému kotvení hlavní je však možný relativně snadný (nikoli levný) přechod na jinou ráži. Momentálně jsou zpracovaná řešení pro munici 7,62 x 39 mm, perspektivně i 6,8 x 43 mm SPC Rem. Změna ráže zahrnuje výměnu hlavně, závorníku, plynové trubice a šachty zásobníku. Všechny hlavně jsou díky závitu na ústí uzpůsobeny pro upevnění tlumiče plamene, tlumiče hluku výstřelu či nástavce pro cvičnou střelbu.

Modulární systém také umožňuje zbraň upravit do varianty útočná puška (CZ 805 BREN A1) nebo karabiny se zkrácenou hlavní (CZ 805 BREN A2). Karabiny používají hlavně osádky bojových vozidel a obsluhy různých systémů, které potřebují skladnější zbraň a nevadí jim kratší účinný dostřel, což je daň za zkrácení hlavně. Karabina je praktičtější i pro boj ve městě, kde probíhají přestřelky na desítky metrů a kompaktnější zbraň umožňuje snadnější pohyb hlavně uvnitř budov, po chodbách a na schodištích.

Výměnná zásobníková šachta umožňuje použít originální transparentní zásobníky CZ, standardizované zásobníky pro zbraně M4 / M16 nebo velkokapacitní bubnové zásobníky. Trochu překvapivé je, že zásobník pro munici 5,56 mm je při stejné kapacitě prakticky stejně velký jako zásobník pro mnohem výkonnější ráži 7,62 mm. Zajímavý je lem v horní třetině zásobníku. Otázka je, nakolik bude ovlivňovat rychlost vytahování zásobníku ze sumky (tedy pouzdra na zásobníky).

CZ 805 BREN A1 Přeřaďovač režimu střelby. Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň.

Jednotné, snadno odnímatelné spušťadlo je opatřeno oboustranným čtyřpolohovým přeřaďovačem režimu střelby (na snímku vlevo). Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň. Červenými tečkami střelba jednotlivými ranami, omezenou dávkou a neomezenou dávkou. Oboustranné je i ovládání záchytu zásobníku.

Po celé délce hřbetu je lišta Picatinny MIL -STD -1913. Kratší lišty stejného typu jsou i na obou bocích i na spodní straně. Standardně se počítá s použitím kolimátorového zaměřovače (kolimátorový hledáček promítá do nekonečna svítící bod, který je vidět současně s pozorovaným předmětem. - poz. red.), proto je zbraň vybavena sklopnými mechanickými mířidly.

Na lišty Picatinny je možné připojit širokou škálu příslušenství, včetně originální pažbičky kombinované s dvojnožkou. V případě že jsou krátké lišty neobsazené, upevňují se na ně plastové kryty pro lepší úchop.

Pod hlaveň lze upevnit víceúčelový útočný nůž. Trochu zvláštní je, že se upevňuje ostřím nahoru, protože při boji zblízka se zpravidla vede první úder pažbou a následuje sek směrem dolů. I při opačném postupu se sek vede tak, aby mohl následovat úder pažbou. K přenášení zbraně slouží tříbodový nosný řemen.

Pro zvýšení palebné síly družstva je možné zbraň vybavit podvěsným granátometem CZ 805 G1 pro náboje 40 x 46 mm s možností samostatného použití. Stačí připojit modul s pažbou. Praktická rychlost střelby je šest ran za minutu. Životnost granátometu 1000 výstřelů. Účinný dostřel 400 metrů.

Zbraň je vybavená sklopnou teleskopickou ramenní opěrkou, takže si každý střelec může nastavit držení pušky tak, jak mu vyhovuje. Napínací páku závěru je možné přestavit pro leváka i praváka. Zatím jsem neměl možnost útočnou pušku osobně vyzkoušet. Z videozáznamů je vidět a zkušensoti kolegů to potvrzují, že CZ 805 BREN A1 vykazuje proti vz.58 výrazně menší zdvih při střelbě dávkami.

CZ 805 BREN A1 Lišty Picatinny umožňují montáž bohatého vybavení

Puška tedy má všechny atributy moderní zbraně. Ale to z ní ještě nečiní nejlepší zbraň. Nová zbraň musí umožňovat intuitivní střelbu. Ovládání musí být pohodlné, bezpečné a jednoznačné. K tomu musí prokázat přesnost a spolehlivost.

Musí být schopna střelby i v dlouhodobě vlhkých podmínkách, při znečistění blátem, pískem nebo prachem. V tomto směru se dalo na samopal vz.58 plně spolehnout. Pokud CZ 805 BREN A1 tyto parametry nebude vykazovat, a to je nutné prověřit dlouhodobým vojskovým testem v plném rozsahu, jsou to jen vyhozené peníze a hazard se životy vojáků.

Tabuka technických údajů

Typ zbraněvz.58CZ 805 BRENFN SCAR L Standard
Ráže (mm)7,625,565,56
Náboj (mm)7,62x39 vz.435,56x45 NATO5,56x45 NATO
Hmotnost zbraně bez zásobníku (kg)2,913,583,29
Teoretická kadence (výstřelů/min)800770625
Délka hlavně (mm)390360351
Účinný dostřel (m)800600500

Rozdíly v účinném dostřelu jsou na první pohled zarážející, ale vysvětlení je jednoduché. Metodiky vyhodnocování tohoto parametru totiž nejsou u jednotlivých výrobců shodné. Průměrně vycvičený střelec dosahoval dobrý nástřel se samopalem vz.58 zhruba na 400 metrů. Posouzení možností méně výkonných nábojů s lehčí střelou, která je samozřejmě citlivější na všechny vlivy prostředí, především na vítr, ponechám na každém (lehkou střelu vítr "odfoukne" - poznámka redakce).

Jednoznačné jsou údaje o kadenci nebo hmotnosti. Kdo byl na vojně, ví, že každých pár set gramů hmotnosti výstroje je znát.

Dnes používají vojáci samopal vzor 58. A vlastně to není samopal ...

Současná osobní zbraň vojáka armády České republiky, pokud to není specialista nebo příslušník zvláštních sil, tvoří zbraň označená jako samopal vzor 58. Jak naznačuje název (vz.58), je to zbraň starší než půl století. Ne, že by byla špatná, naopak, řada vojáků na ni nedá dopustit, ale za tu dobu vývoj poněkud pokročil.

Zažité označení "samopal" ne zcela vyhovuje definicím, protože samopal je automatická zbraň na pistolové střelivo. Pro zbraně používající zkrácené (méně výkonné) puškové náboje se používá označení útočná puška. Zkrácená varianta takové zbraně se nazývá karabina. Nicméně pro potřeby článku se přidržím označení samopal vz.58, protože takto byla zbraň oficiálně zavedena do výzbroje tehdejší Československé lidové armády.

Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR

Během půl století se především zavedla menší ráže. V zemích NATO 5,56 mm, v Sovětském svazu 5,45 mm. Důvod byl prostý. Zjistilo se, že většina bojů probíhá na kratší vzdálenost a náboje ráže 7,62 mm jsou zbytečně výkonné. Při stejné hmotnosti munice mohl nést voják víc nábojů menší ráže, nebo jich nesl stejně, ale ušetřenou hmotnost mohl nahradit jiným neseným "nákladem" (trhaviny, spaciální vybavení apod.).

Nic není samozřejmě zadarmo, takže časem se přišlo na to, že v řadě situací je projektil 5,56 mm (5,45 mm) příliš lehký a v některých případech vojáci preferovali "kosu" ráže 7,62 mm. Na druhou stranu se nadá říci, že by to platilo všeobecně, jak se mnohdy snaží některá média podstrčit čtenářům. Vždy záleželo na konkrétní bojové situaci.

Dnes se uvažuje o tom, že ideální ráže respektive náboj bude 6,8x43 mm SPC Rem. Ale názory na zavádění nové ráže nejsou jednoznačné.

Zbraně modernější než samopal vz.58 jsou zpravidla upravené, nebo upravitelné i pro leváka a vyrábějí se jako celá "rodina zbraní". Většinou v provedení podpůrná zbraň družstva (kulomet), útočná puška, karabina. Kulomety mívají delší a těžší hlaveň, aby vydržela delší palbu dávkami a střela získala vyšší úsťovou rychlost a tím i přesnost a průbojnost. Kulomety odvozené od útočných pušek mívají zásobník na větší počet nábojů (ale není to podmínkou) a dvojnožku pro větší stabilitu při střelbě.

Samopal vz.58 Verze se sklopnou opěrkou a dalšími úpravami. Lišty Picatinny na předpažbí a kompenzátor zdrvihu na ústí hlavně.

Další modernizací, kterou samopal vz.58 postrádá je možnost střelby omezenými dávkami. Ne každý střelec má dostatečně lehký prst na spoušti. U zbraně s omezovačem dávky to nemusí v zápalu boje řešit. Na jedno stisknutí spouště vystřelí maximálně většinou 2 až 4 náboje.

Zrovna v případě samopalu vz.58 je střelba delšími dávka plýtvání municí, protože zbraň je lehká, především před těžištěm a bez kompenzátoru se hlaveň zvedá. V dobách ČSLA se dala situace částečně napravit střelbou s nasazeným bodákem. Jednak vzrostla hmotnost před těžištěm a hřbet bodáku částečně plnil úlohu kompenzátoru zdvihu. Dnes se dají koupit kompenzátory vyráběné profesionálně.

Další novinkou rozšířenou především v posledním desetiletí je lišta Picatinny ve standardu NATO MIL-STD-1913. Tento "ozubený kus železa" umožňuje rychlou a snadnou montáž různého příslušenství. Dvojnožek, taktických svítilen, denních, nočních, laserových nebo kolimátorových zaměřovačů, pažbiček apod.

Z hlediska palebné síly je důležitá možnost podvěšení jednoranných granátometů, které umožňují ničit cíle, na které munice útočné pušky nestačí. Původní provedení samopalu vz.58 tuto možnost nemělo. Dnes se vyrábějí konverzní sady.

Co bylo na samopalu vz.58 zbytečnou přítěží, byl bodák, který byl skutečně jen k bodání. Snadno se lámal a kvůli tlusté čepeli se s ním nedalo nic krájet, ani když se nabrousil. Možnost upevnit na pušku univerzální útočný nůž je mnohem praktičtější.

Kromě toho došlo k pokroku na poli "uživatelské přívětivosti". Příjemná je možnost vizuální kontroly počtu nábojů v plastovém průhledném zásobníku, ovladač záchytu zásobníku v dosahu prstů střílející ruky zrychluje přebití zbraně, stejně jako přímá šachta, do které se zásobník "vrazí" jako do pistole a nemusí se naklápět jako u vz.58.

Na škodu není ani možnost spojování zásobníků po dvou, případně po třech, protože i to zvyšuje rychlost přebití a střelec nemusí delší dobu lovit další zásobník v sumce. Praktická je možnost nastavení ramenní opěrky podle velikosti, respektive délky paží střelce.

Úpravy zbraně pro českou armádu

Ministerstvo obrany si objednalo u České zbrojovky další úpravy nových samopalů. S firmou podepsalo již druhý dodatek ke smlouvě, na jejímž základě zbrojovka dodá armádě tisíce nových útočných pušek ČZ 805. Úpravy si objednali vojáci na základě zkušeností v zahraničních vojenských misích. Za modifikace, které mají vést ke zlepšení uživatelského komfortu, nezaplatí stát nic navíc. Zbrojovka by měla pušky dodat bez zpoždění v listopadu podle původních předpokladů, řekl novinářům Bohuslav Dvořák z ministerstva obrany.

Nové požadavky ministerstva obrany nebyly součástí původního zadání na nové samopaly. "V žádném případě nejde o jakoukoli změnu konstrukce zbraně. Jde čistě o zvýšení uživatelského komfortu vojáka nad rámec toho, co chtěla armáda," vysvětlil Dvořák.

Zvýšení komfortu při používání zbraně bylo součástí i prvního dodatku ke smlouvě, který armáda podepsala již na konci minulého roku. "Ne všechny požadavky se ale mohly stát předmětem dodatku číslo jedna, z toho důvodu probíhala intenzivní jednání s Českou zbrojovkou, abychom byli schopni co nejvíce těchto požadavků na zbraň začlenit," dodal Dvořák.

Na první oznámenou nutnost úprav samopalu ČZ 805 si stěžovala belgická státní firma FN Herstal, která skončila ve výběrovém řízení na nové pušky druhá. Protestovala i švédská firma Aimpoint, která měla na belgické pušky FN SCAR pro českou armádu dodávat optická zařízení. Ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že ke stížnostem firem nevidí důvod.

Česká zbrojovka je od července připravena začít dodávat útočné pušky ve variantách, které armáda požaduje, uvedl generální ředitel firmy Lubomír Kovařík. Úpravy podle Kovaříka zbrojovku finančně nezatíží.

Po dodání prvních pušek se s nimi vojáci budou intenzivně "sžívat". Zhruba v listopadu pak bude možné dodat vojákům zbraně k ostrému nasazení, uvedl Dvořák.

Útočné pušky ČZ 805 vybrala obrana přibližně před rokem ve výběrovém řízení jako zbraň, jež má ve výzbroji české armády nahradit dnes již zastaralé samopaly vzor 58. Armáda podepsala smlouvu na dodávku téměř 8000 nových kusů loni.

Termín "útočná puška" je označení kategorie zbraní. Je odvozen od německé zbraně StG 44 Sturmgewehr používané na konci 2. světové války. Jako útočná puška byl v československé a později české armádě zaveden samopal vzor 58.

Pořízení nových pušek, pistolí i samopalů je součástí armádního projektu na vybavení "vojáka 21. století". Ten vychází převážně z požadavků vojáků nasazených v zahraničních bojových operacích. Trendem je podle ministerstva obrany snižování zátěže příslušníků armády, miniaturizace součástí výstroje, snižování jejich velikosti a zvyšování účinnosti.

Zdroj: ČTK

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...