Výzkumnice u mikroskopu

Výzkumnice u mikroskopu | foto: Profimedia.cz

Česká firma má druhý výrobek z nanovláken

  • 5
V Liberci našli další využití horké technologické novinky - nanovláken. Začnou je používat jako zvukovou izolaci. Po náplasti na hojení ran jde již o druhý konkrétní výsledek spolupráce společnosti Elmarco a liberecké Technické univerzity. .

Oba týmy sestavily jako první na světě stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. „Mají unikátní vlastnosti. Jsou zhruba třikrát lehčí než dosud používané materiály,“ řekl šéf Elmarca Ladislav Mareš. Podle něj vyniká nový materiál hlavně při pohlcování zvuků nízkých frekvencí pod tisíc hertzů. „Je velmi univerzální ve svém použití. Od letectví po stavebnictví,“ dodal.

Jde o první případ, kdy může být technologie z nanovláken využita pro zvukovou izolaci. Elmarco se s ním nyní chce obrátit na výrobce materiálů pohlcujících zvuk. Spektrum použití může být velmi široké. „Může být vyráběn v různých tloušťkách a rozměrech podle specifikací zákazníka,“ řekl Mareš.

Dobývání Japonska

Elmarco s nanovlákennými technologiemi dobývá svět, letos na jaře si dokonce firma otevřela svoji kancelář v Japonsku. Jde o první zahraniční pobočku středně velké firmy a jeden z řídkých pokusů českého kapitálu uspět s nápadem v baště špičkového výzkumu. Nová základna bude sloužit pro expanzi firmy hlavně v Asii a Austrálii.

Společnost Elmarco se ve svých začátcích specializovala pouze na výrobu polovodičových komponentů určených pro průmyslovou výrobu, zlomem bylo navázání spolupráce s Technickou univerzitou. Firma už spolupracuje s irskou farmaceutickou společností Alltracel Pharmaceuticals na vývoji společných léčebných materiálů například na krytí ran. „Elmarco je pro nás nejvhodnější partner pro spolupráci, s jehož pomocí se nám podaří produkovat materiál pro krytí ran ve spojení s nanovlákennou vrstvou,“ uvedl Tony Richardson, výkonný ředitel Alltracelu. První společné výrobky mají být na trhu příští rok.