Bezpečnostní senzor firmy Tomst hlídá i bachaře

Bezpečnostní senzor firmy Tomst hlídá i bachaře | foto: Jan Kužník, Technet.cz

České čidlo hlídá líné bachaře ve slavné francouzské věznici

  • 21
Birmingham (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Česká firma Tomst předvedla na největším bezpečnostním veletrhu světa IFSEC bezpečnostní senzor, který je odolný proti uvaření v mikrovlnce, proudu i nárazu. Právě tak se jej nejčastěji pokouší pracovníci ochranky zničit.

Najmete si bezpečnostní službu, aby hlídala váš dům. Rozmístíte na různé místa čipy, které musí strážce při obchůzce obejít, "odpípnout" a potvrdit tím, že úsek opravdu zkontroloval. A myslíte si, že už se zloděj dovnitř nedostane? 

"Není neobvyklé, že se nám na opravu vrací nefunkční čidla (snímače čipů), která byla úmyslně poškozena," řekl nám na veletrhu IFSEC v anglickém Birminghamu Martin Šimral z firmy Tomst, která se jejich výrobou zabývá.

Hlídači, bachaři nebo pracovníci bezpečnostních služeb si totiž usnadňují směnu tím, že snímač úmyslně zničí a posléze tvrdí, že objekt pravidelně obcházeli, všechny kontrolní body "odpípli", ale že ta zatracená věc asi nefunguje. Ve skutečnosti dotyčný celou noc třeba spal nebo se díval na televizi. 

Bezpečnostní senzor firmy Tomst hlídá i bachaře. Je odolný proti napětí a zaznamená i "útok" devítivoltovou baterkou. Vše reportuje zaměstnavateli.

Problém s línými bachaři měla i jedna z nejslavnějších francouzských věznic La Santé v Paříži, kde byl vězněn například Ilich Ramírez Sánchez známý jako Šakal nebo panamský diktátor Manuel Noriega. Věznice je spojena i s postavou slavného románového padoucha Arsèna Lupina. A právě i do La Santé dodává Tomst svá čidla a senzory.

Ani stovky vězňů za zády totiž neodradí některé pracovníky ostrahy od flákání. A samozřejmě nejen ve Francii. Tuzemským smutným příkladem budiž sebevražda  Otakara T. obviněného z vraždy malé Aničky v pražské pankrácké věznici.

Bezpečnostní senzor firmy Tomst hlídá i bachaře

Speciální senzor firmy Tomst se systémem Anti-vandal zaznamená každý pokus o zničení. Pozná, když se jej snaží ochranka poškodit elektrickým proudem, uvařit v mikrovlnce nebo ve vodě,  a samozřejmě neomylně zaznamená i pokus o rozbití například hodem o zem. Právě tyto pokusy o destrukci snímače patří podle zkušeností Tomstu k nejoblíbenějším. Novinka je nejen zaznamená, ale také jim odolá.

Spolu s daty o vykonané obchůzce pak sensor zaměstnavateli odešle i informace o případných pokusech o destrukci.

Vynalézavost pracovníků bezpečnostních agentur však nezná mezí. "Stalo se nám, že pracovník ochranky přinesl rozbité čidlo a tvrdil, že si na něj jen sedl. Bylo úplně placaté a evidentně rozbité těžkým předmětem," vypráví Šimral. "Tak jsem vzal nové, dal ho na židli a řekl jsem mu, ať to zkusí znovu. Až v tu chvíli přiznal, že zřejmě trochu přestřelil," dodává manažer Tomstu.

Čidla Tomstu hlídají i docházku pracovníků v obřím obchodním řetězci Sainsbury's nebo prostory ve slavném Tower Bridge v Londýně. V Rumunsku hlídají pošťáky, kteří sice na obchůzky chodili, ale schránky přesto přetékaly dopisy. Pracovníci pošty je totiž jednoduše nevybírali. Teď je na dně každé schránky umístěno čidlo, které musí pošťák odpípnout, předtím však samozřejmě musí vyndat všechen obsah.