Fotografie ukazuje dívku sedící na pláži u Sečské přehrady, na obloze konjunkce...

Fotografie ukazuje dívku sedící na pláži u Sečské přehrady, na obloze konjunkce Venuše a Jupiteru. | foto: Petr Horálek

Česká obloha se dostala do výběru NASA. Venuše a Jupiter nad přehradou

  • 6
Teprve potřetí se do prestižního Astronomického snímku dne na stránkách NASA dostala fotografie českého nebe. Ve středu 1. července 2015 zde vyšel snímek Petra Horálka s názvem „Venuše, Jupiter a noční svítící mraky“. Tento jev můžete pozorovat i dnes.

Astronomy Picture Of the Day, tedy Astronomický snímek dne, již dvacet let ukazuje zajímavé amatérské i profesionální fotografie týkající se pozorování vesmíru. Každý den je představen jiný obrázek, fotografie nebo výjimečně i video, spolu se stručným vysvětlením napsaným profesionálními astronomy. Těmi jsou Robert Nemiroff a Jerry Bonnell. Od roku 1999 je také dostupný s českým překladem, o který se každý den stará Josef Chlachula, spoluzakladatel webu České astronomické společnosti Astro.cz.

Za celou 20letou historii APODu bylo publikováno pouze 14 snímků pořízených či spolupořízených českými fotografy, z nichž pouze 3 vznikly přímo nad českou krajinou. První byl 19. února 1999 snímek Pavla Spurného z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově „Obrázek stopy bolidu“, druhý z 10. dubna 2000 Jana Šafáře z Brna s názvem „Polární záře svítící nad hvězdárenskou kopulí“ a třetí až po 15 let dlouhé přestávce právě dnes od fotografa Petra Horálka. Více o APODu a fotografiích českých autorů naleznete na astro.cz.

Konjunkce Jupiteru a Venuše

Astronomický snímek dne NASA 1. července 2015 ukazuje dívku sedící na pláži u tiché hladiny Sečské přehrady pod jasnými nočními svítícími oblaky. Na levé části obrázku je pak dvojice jasných planet - Jupiter a Venuše. Ty právě dnes na obloze dělí nejmenší úhlová vzdálenost a jde o velmi vzácnou konjunkci, ke které dochází přibližně jednou za 2,5 roku.

Snímek tedy zachycuje hned dva vzácné úkazy na českém nebi najednou. Oba dva – noční oblaka i konjunkci jasných planet – můžeme vyhlížet i v následujících dnech. Planety budou výsadou večerního nebe ještě přibližně dva týdny a zejména o nadcházejícím prodlouženém víkendu si je rozhodně nenechte ujít. Vzácná noční oblaka se náhodně utváří nad českým severním obzorem až do konce července a bývají pozorovatelná za pokročilého soumraku či časně ráno při rozbřesku.

 


Témata: Petr Horálek