R.U.R.

R.U.R. | foto: Profimedia.cz

České slovo ROBOT zná celý svět už 90 let

  • 84
Před devadesáti lety měla premiéru Čapkova hra R.U.R. V ní poprvé zaznělo slovo ROBOT označující umělé bytosti podobné člověku.

Slovo robota (práce), od kterého je slovo robot odvozeno, najdeme již v kronikách ze 17. století. Spisovatel Karel Čapek použil slovo robot na radu svého bratra Josefa v divadelní hře R.U.R. Původně chtěl umělé bytosti pojmenovat labor.

jak se skloňuje robot

V češtině bylo původně slovo robot výhradně neživotné (podle vzoru les; množné číslo roboty). Pro inteligentní roboty (podobné člověku) se (obvykle ve vědeckofantastické literatuře) dnes běžně používá životné skloňování podle vzoru pán (množné číslo roboti). Neživotné skloňování se stále používá pro průmyslové a jiné člověku nepodobné roboty (příkladem je tzv. "kuchyňský robot").

Zdroj: Wikipedia.cz

Výročí si všimly i některé zahraniční technické magazíny, například Wired či Engadget. Všechny uvádí i souvislost s Čapkovou hrou. Časopis Wired pojal článek o výročí jako galerii nejznámějších robotů ze scifi.

Dnes již světoznámá hra Karla Čapka s názvem R.U.R. byla poprvé uvedena 2. ledna 1921 Jednotou divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové, oficiální premiéra se ale konala v pražském Národním divadle až 25. ledna téhož roku, tedy před devadesáti lety. Od té doby drama, které mimo jiné dalo lidstvu slovo robot, slavilo úspěchy po celém světě a hraje se dodnes.

Hra o dokonalých robotech měla vinou nedorozumění dvě premiéry. Hradečtí ochotníci údajně kus nastudovali k překvapení všech i samotného Čapka a jelikož Národní divadlo muselo premiéru z technických důvodů odložit téměř o měsíc, stali se premianty oni. Dopis, který jim nařizoval, aby se svou premiérou také počkali, totiž údajně nedošel.

Karel Čapek

Hlavním poselstvím Rossumových univerzálních robotů, jak zní nezkrácený název díla, je varování před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo. Čapek do hry vtělil své obavy o jeho budoucnost založené na zkušenosti s drastickou destrukcí za první světové války.

,