Budoucnost čtení elektronických knih

Budoucnost čtení elektronických knih

Česko konečně přichází na chuť elektronickým knihám

  • 250
Letošní podzim má podle všech předpokladů přinést do Česka výrazné rozšíření elektronických knih. Impulzem je ochota vydavatelů nabídnout své produkty i v digitálním formátu.

České republice se podle dostupných údajů prodalo už několik desítek tisíc čteček elektronických knih. I proto se začíná zvyšovat také nabídka knižních titulů v elektronické podobě.

Tuzemskému trhu ovšem stále dominují papírové knihy. To třeba ve Spojených státech už elektronická forma knih předstihla u řady velkých prodejců v prodeji klasickou pevnou vazbu.

"Celkový počet čteček elektronických knih odhadujeme mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci a předpokládáme, že se s vývojem na zahraničním a potažmo našem trhu bude toto množství zvyšovat, protože cenový vývoj tlačí výrobce k prodeji přístrojů od 130 dolarů," sdělil Petr Mareš z portálu eReading, který nabízí ke stažení několik desítek elektronických knih a jejich počet hodlá zvyšovat.

Česká vydavatelství teprve začínají

Zhruba polovina ze stovky nejvýznamnějších českých nakladatelství se podle Mareše už rozhodla knihy do elektronické podoby převádět, anebo s touto variantou do budoucna počítá. Mareš upozornil, že velikost tuzemského trhu s knihami se podle údajů Českého statistického úřadu odhaduje nejméně na 4,5 miliardy korun, ačkoliv knihkupci sami prezentují i čísla dvojnásobně vyšší.

"V Čechách doposud neexistoval profesionální prodejce e-knih, který by se soustředil pouze na tento segment. To však neznamená, že neexistuje žádný trh. Stávající možnosti se zatím omezovaly na pololegální zdroje a nesystémovou nabídku od technologických nadšenců," podotkl Mareš.

Více profesionalizovat se má například i deset let starý projekt Palmknihy.cz. Už před měsícem ohlásil spolupráci s vydavatelstvími Academia, Fragment, Galén, Albatros, PLUS, COOBOO a Edice České televize.

"Rozhodli jsme se spolupracovat právě se serverem Palmknihy, protože mají desetileté zkušenosti z oboru a jasnou představu, jak elektronické knihy prodávat," říká Iva Bastlová, marketingová ředitelka nakladatelství Fragment.

Nákup speciální čtečky se vyplatí po pár knihách

Investice do čtečky elektronických knih se podle odborníků vyplatí, protože e-knihy jsou zpravidla výrazně levnější než klasické knihy s pevnou vazbou. Počáteční investice se tak vrátí při nákupu několika elektronických knih.

Podle odborníků se nezadržitelně blíží den, kdy budou papírové knihy v kolonce "prodeje" v menšině. Například Mike Shatzin z poradenské firmy Idea Logical Company má za to, že za deset let budou papírové knihy představovat jen čtvrtinu všech prodávaných.

Zatím se ale papírové knihy i ty v pevné vazbě drží. V celých Spojených státech letos zájem o knihy v pevné vazbě vzrostl o 22 procent. Prodej elektronických knih se ale podle Americké asociace vydavatelů od začátku letošního roku do května zčtyřnásobil.

Zároveň roste zájem o elektronická zařízení, na nichž si lidé digitální knihy mohou číst. Amazon uvádí, že poptávka po jeho čtečce Kindle rostla navzdory tomu, že na trh vstoupil konkurenční tablet iPad od společnosti Apple.

Zájem o ni se ztrojnásobil poté, co firma na konci června výrazně snížila její cenu. Amazon těží také z toho, že knihy z jeho produkce lze pomocí softwarových čteček číst i na zařízeních jiných výrobců, včetně iPadu.

,