Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Český projekt GINA na Haiti pomáhá, na Imagine Cup 2010 do finále nepostoupil

Varšava (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Mapový komunikační a navigační systém GINA studentů VUT v Brně pomáhá od dubna letošního roku záchranářům na Haiti. Nyní se zúčastnil finále každoroční soutěže Imagine Cup pořádané společností Microsoft.

Letošní ročník největší studentské technologické soutěže Imagine Cup se koná v polské Varšavě. Z přihlášených 300 000 studentů postoupilo do mezinárodního finále 400 nejúspěšnějších.

Tříčlenný český GINA Team a čtyřčlenný slovenský FuTuRe Team soutěžily v kategorii "Software design". Z osmašedesáti týmů jich do druhého finálového kola postupuje pouze 12, český a slovenský tým mezi nimi není.

Imagine Cup 2010 - all teams

Kompletní sestava účastníků Imagine Cup 2010 před palácem kultury

GINA nejen pro záchranáře

Český soutěžní projekt se jmenuje GINA (Geographical INformation Assistent). Vytvořili ho studenti VÚT Brno Zbyněk Poulíček, Petra Bačíková a Boris Procházka. Mentorem týmu je Adam Herout z Ústavu počítačové grafiky a multimedií.

GINA je softwarový systém pro mobilní zařízení, umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Je určen pro záchranářské týmy, expedice a jiné skupiny operující v extrémních podmínkách.

Systém může pracovat s různými mapovými podklady, například Bing Maps, Google Maps, nebo Open Maps. Výběr konkrétní mapy záleží především na lokalitě, kde bude GINA právě nasazena - kvalita zmapování se především u zemí třetího světa hodně liší.

GINA v praxi

Klientský software běží na "chytrých telefonech" s operačním systémem Windows Mobile, v budoucnosti se počítá i s klienty pro Windows Phone. Nezbytnou součástí výbavy je dotykový displej, vestavěný GPS přijímač, fotoaparát a telefonní modul.

Imagine Cup 2010 - GINA team

Tým GINA na slavnostním zahájení Imagine Cup 2010

Každý záchranář se může pomocí GINA telefonu navigovat v neznámém terénu a stylusem na displeji přímo do mapy v několika vrstvách zakreslovat důležité body, informace a poznámky. Ty může doplnit i mezinárodně srozumitelnými piktogramy, či fotografiemi přímo z místa.

Pokud je telefon v dosahu signálu, data jsou okamžitě odesílána na centrální servery, ze kterých jsou distribuovány ostatním členům týmu. Pokud tedy jeden záchranář zaznamená "hluk pod sutinami", místo označí křížkem a doplní fotkou, ostatní okamžitě ví kam mají jít, vidí co je čeká a jaké vybavení budou potřebovat.

podívejte se na video

Představení projektu GINA jeho tvůrci, ukázky práce se softwarem, a záběry z prezentace před porotou.

V mapě je také vykreslována poloha všech záchranářů zapojených do mise, aplikace umožňuje okamžité kontaktování kteréhokoli z nich - stačí kliknout na patřičnou ikonu reprezentující záchranáře.

Pokud telefon v dosahu signálu není, změny se ukládají do paměti a jsou odeslány jakmile to je možné. V případě, že v postižené oblasti ještě není obnovena infrastruktura mobilních sítí, synchronizují se telefony přes wifi v dosahu základního tábora.

Technologie GINA

Aplikace počítá s použitím v místech s nekvalitními mobilními sítěmi, proto využívá vlastní protokol s kompresními technikami, které snižují objemy přenášených dat na nezbytné minimum.

Klientská i serverová část pracuje na platformě .NET, serverová část využívá technologie Microsoft Azure. Jde aplikaci takzvaného "cloud computingu", kdy aplikace běží na serverech v datových centrech Microsoftu a vždy dostanou tolik výkonu, kolik v danou chvíli potřebují. Ani prudký nenadálý nárůst požadavků při náročných akcích by tak neměly chod systému ovlivnit.

GINA Motorola mc-55

GINA na odolném "smart client" Motorola mc-55

O zabezpečení dat se stará autentifikační systém, ověřující například SIM karty telefonů záchranářů. Do systému by se tak neměl zapojit nikdo nepovolaný. Každý uživatel má přidělenu hodnost (velitel týmu, záchranář atd.) a dle toho jsou také kategorizovány rozesílané informace.

Aplikace běží i na starších a méně výkonných telefonních přístrojích, což lze například v případech živelné pohromy v chudých oblastech považovat za velké plus. Odpadá potřeba nákupu nového drahého zařízení a s tím spojené časové prodlevy.

První nasazení GINA - záchranné práce na Haiti

Projekt narozdíl od mnoha ostatních nevznikl primárně pro soutěž Imagine Cup. Ačkoli jeho vývoj stále probíhá a sami tvůrci stávající verzi označují jako 1.0 (a mají konkrétní plány až do verze 3.0), software již aktivně pomáhá záchranářům na zemětřesení zničeném Haiti.

GINA na Haiti

Software GINA byl poprvé v praxi vyzkoušen při záchranných pracech na Haiti

Na projektu tvůrci spolupracují s organizací Hand For Help, která má mnoho zkušeností ze zahraničních humanitárních misí. Do Haiti koncem dubna odletěl tým vybavený smartphony HTC TyTNII a HTC Touch se softwarem GINA. Záchranáři mají i speciální baterie, díky kterým zařízení v terénu vydrží v plném provozu osm až deset hodin.

Pomáhal například při hledání míst pro polní nemocnice, koordinaci a navigaci převozu lékařského materiálu a v současnosti také při monitoringu záchranných týmů v terénu.

Slovenský tým FuTuRe

Tým FuTuRe představil projekt s názvem Present. Jedná se o on-line aplikaci spolupracující s mapami Bing, umožňující snadné přenechávání (a poptávání) neupotřebených věcí těm, kterým by přinesly užitek.

Imagine Cup 2010 SK

Uživatelské rozhraní systému Present. Ikony lokalizují uživatele, který nějaký předmět nabízí. Obrázkem je autentický snímek předmětu. Vše lze samozřejmě i vyhledávat, či vybírat po kategoriích.

Využití systému Present je jednoduché. Na půdě máte věc, která je sice funkční, ale nemáte pro ni užitek. Proto ji vyfotíte a nabídnete ostatním. Položka je zobrazena v mapě (na Vámi uvedené adrese). Tam ji může najít někdo, komu ještě přinese užitek.

Jako příklad smysluplného využití tvůrci uvedli povodně, které nedávno postihly Slovensko, Polsko i Českou republiku. Lidé přišly o všechno, mnoho jiných by je chtělo cíleně obdarovat. Chybí pro to však efektivní nástroj. V systému Present by takto mohl být registrován třeba obecní úřad postižené vesnice a tyto nabídky přijímat (a jiné poptávat).

Systém spolupracuje i se sociálními sítěmi jako je Facebook, k dispozici je i mobilní verze aplikace.

Imagine Cup 2010 SK

Slovenský tým FuTuRe před porotou. Tým tvoří Anton Benčič, Roman Mészároš, Roman Panenka a Márius Šajgalík. Mentorem je Michal Barla.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 7 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 2 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 7 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...