Pohled do kulovitého zpětného zrcátka

Pohled do kulovitého zpětného zrcátka - dává představu o zkreslení, ale i šíři záběru. | foto: Matouš Lázňovský, Technet.cz

Český vynález: změnil svícen z Ikey na unikátní zpětné zrcátko pro cyklisty

  • 223
Z improvizovaných dílů vytvořil Jan Mára z Tábora zpětné zrcátko pro jízdní kolo, které si nechal ochránit užitným vzorem. Jeho kulovitý vynález je další zlepšovák v naší soutěži českých vynálezů o 3D plazmový televizor.

"Když jsem začal chodit po bytě se stříbrným víčkem od šampónu na prstech, přítelkyně se mi smála," vzpomíná Jan Mára. Z úsměvu je jasné, že vzpomínka to není nepříjemná. Koneckonců výsledkem je zlepšovák, který se jen tak nevidí, ale v němž je toho vidět víc než dost.

Procházka se šamponovými víčky ho utvrdila, že kulovitá odrazná plocha stačí pro základní orientaci. Od prvních experimentů ovšem Jan Mára už dávno přešel na větší kalibr. Víčko s průměrem jen pár centimetrů účelu nestačilo. Zrcátko, které dnes používá na svém kole, má průměr zhruba osm centimetrů.

Prototyp kulovitého zrcátka - víčka od šamponu

Když stačí osm centimetrů

"Těleso zrcátka je koupené v Ikei," poklepává na kulovitou koncovku řídítek. Na pohled vypadá, jako by ke kolu patřila. Při pohledu ze sedátka v ní zahlédnete odraz světa za vašimi zády.

Zrcátko v podobě vyleštěné koule má podle autora jednu velkou výhodu: "Vidíte a můžete kontrolovat  situaci za sebou, máte poměrně jasný přehled, ať máte řidítka v jakékoliv poloze." Perspektiva je samozřejmě zkreslená, ale větší předměty najdete pohledem snadno: ať už jsou to kola či auta, zvláště s rozsvícenými světly.

Márův vynález má také jednodušší montáž než většina konkurentů a při pádu nehrozí, že by se zlomilo, urazilo či roztříštilo.

Jeho užívání má i drobná úskalí. "Čas od času ho musíte důkladně vycídit pomocí nějakého prostředku," říká Jan Mára: "Pokud nemáte po ruce jelenici a iron, stačí koulí pouze pootočit."

Sytem uchycení zrcátka do řídítek

Další krok je šišoid

Vynálezce už má jasno o dalším směru zlepšování: "Výhodnější by bylo, kdyby zrcátko nebylo kulové ale mělo tvar elipsoidu," je přesvědčený Jan Mára.

Při zkoušce je jasné, co má na mysli: ve velké části kulovitého zrcátka je vidět obloha. Protáhlý tvar by obraz zploštil. "Ale větší podle mého být nemusí, těch osm centimetrů stačí," pochvaluje si jinak autor "svícnový polotovar." 

Dobré koníčky se vracejí

Jan Mára sám sebe označuje za "perpeťáka", tedy vynálezce a kutila v jedné osobě. V současné době má přijato deset užitných vzorů. "Jde o věci z různých oborů, od ceninového papíru s antimikrobiálními částicemi, koupelovou vanu s integrovaným malým umyvadlem pro nezávislou lázeň například při holení, napájení GPS bez překážející kabeláže, nano-technologie až po vylepšený háček pro lov ryb na boilies nebo kulové zpětné zrcátko," vypočítává vynálezce z Tábora.

První žádost o registraci nějaké myšlenky podal už v 70. letech, ještě na gymnáziu. Tehdy se šlo o myšlenku na vylepšení spalovacího motoru. "Výzkumný ústav motorových vozidel tehdy doporučil nápad ochránit, ale další rešerše ukázaly, že podobný princip už je patentován v zahraničí," vzpomíná Mára.

I když ho to zklamalo, takový neúspěch je zároveň motivací, tvrdí Jan Mára: "Když už zjistíte, že podobou myšlenku si chrání někdo jiný, alespoň vás to přesvědčí, že na vašich nápadech něco je, nakopne a posune vás to v dalším perpéťákování kupředu".

Chycený na háčku vynalézání

Přesto se nemohl dočkat, až se mu podaří nějakou myšlenku zaregistrovat. Protože se ke svému koníčku vrátil po dlouhé pauze, kdy mu pro práci a rodinu nezbývalo příliš času na vynalézaní, poprvé se mu to podařilo před třemi lety.

První úspěch mu přinesl upravený rybářský háček, na který získal užitný vzor (při registraci méně náročná a také levnější forma ochrany duševního vlastnictví, která je mnohem vhodnější pro předměty krátkodobé komerční povahy a využití než drahé patenty, pozn. red.).

"V tu chvíli jsem si říkal, že je to skvělé, že snad teď můžu klidně umřít," trochu se sám sobě směje.

To už neplatí. V posledních měsících se stále intenzivně zabývá snahou dostat svoje vylepšováky do praxe. "Nemám možnost něco začít vyrábět sám, ale rád bych viděl, že se moje nápady opravdu využívají. Samozřejmě pod licencí," říká Jan Mára.

Autor Jan Mára nápadu s kolem vybaveným prototypem

Nejméně jedna nabídka na předběžné zkoušky už se objevila. Když o tom vynálezce opatrně hovoří, nadšení ani moc neskrývá: "Zatím se nezdá, že by mě nějaký jeden vynález uživil, ale byl bych moc rád, kdyby to vyšlo."

Ale na pohled je jasné, že i "kdyby to nevyšlo", přijde Jan Mára s jiným nápadem a možná komerčně vyjde ten další. Protože i když ani perpeťák perpetuum mobile nesestrojí, vášeň je pohyb, který se sám od sebe nezastaví.

Hledáme české vynálezce

Autoři vynálezů, vylepšováků a zajímavých inovací soutěží na Technetu o vaši přízeň a přízeň poroty. V průběhu následujících týdnů vám představíme soutěžící, kteří se přihlásili do soutěže o 3D plazmu Panasonic P50VT20.

Soutěž si klade za cíl povzbudit inovativní myšlení a dát nadšeným autorům možnost představit své nápady veřejnosti a získat pro ně podporu i mezi výrobci.

Pokud vás některý nápad zaujal, kontakt na vynálezce (po dohodě s nimi) vám poskytne redakce Technetu.