Chcete levná CD a DVD? V Malajsii vědí, jak na to

  • 22
Malajská vláda nařídila výrazné zlevnění nosičů s hudebními a filmovými díly. Snížení ceny má zatraktivnit originály a napomoci k vymýcení pirátství. Světové labely i Hollywood protestují. Na levnějších discích prý budou biti jejich autoři a regulace cen negativně zasáhne tamní ekonomiku.

Malajsie oficiálně potvrdila aktuální kroky proti hudebnímu a filmovému pirátství. Aby učinila levné padělky neatraktivními, rozhodla se vláda regulovat ceny zahraničních CD a DVD disků - a to i přes velkou kritiku ze strany USA.

Nízkými cenami proti pirátství

Malajsie tlačí na držitele copyrightu, aby v rámci boje proti pirátství snižovali ceny hudebních a video nosičů. Pokud by byly originály levnější, lidé by podle vládních představitelů neměli důvod kupovat černé kopie. Jako příklad uvádějí domácí filmovou produkci - u disků s cenou v přepočtu 2,50 USD je pirátství prakticky nulové. Originály ale stojí 11 - 21 USD, a tak je logické, že lidé sáhnou po kopii za zlomek této částky.

Světové nahrávací společnosti i producenti hollywoodských trháků byli velice překvapeni, když jim malajská vláda nedávno nařídila snížit ceny zboží na přijatelnou úroveň. Představitelé studií v Kuala Lumpuru se obávají, že by takové nařízení mohlo mít lavinový efekt. "Představte si, že by od nás každá země požadovala snížení cen na polovinu. To by byla katastrofa," děsí se nejmenovaný manažer jednoho z labelů "velké pětky".

Do Kuala Lumpuru dokonce přiletěl William Lash, podtajemník amerického ministerstva obchodu, aby zde loboval za zájmy zábavního průmyslu a pokusil se zvrátit plánovanou cenovou politiku. ''Regulace ceny bude mít na umělce úplně stejný dopad, jako by jeho dílo někdo ukradl," prohlásil Lash na tiskové konferenci po svém příletu.

Zásah státu prý odradí investory

Lash majalské úřady pochválili za aktivitu v boji proti pirátství. Americké podniky zde loni kvůli pirátům přišly "jen" o 242 milionů dolarů, což je oproti 316 milionům v roce 2001 citelné zlepšení. Regulaci cen ale nepovažuje za šťastné řešení. "Takový systém problém s pirátstvím nevyřeší," prohlásil Lash a upozornil, že tím Malajsie může ztratit příliv investic do rodícího se 'Multimediálního superkoridoru'.

"Pro investory je jakékoliv hlídání cen státními orgány velmi špatné znamení. Když dnes regulujete takové luxusní zboží, jako jsou optické disky, kdy začnete určovat cenu bot a oděvů z dovozu?" soptil Lash a namísto regulace požadoval tvrdší tresty pro piráty - vysoké pokuty a dlouholeté vězení.

Vláda stojí za svým řešením

"Děláme jen to, co je pro nás nejlepší," uvedl malajský ministr pro domácí obchod a záležitosti spotřebitelů Muhyiddin Yassin, a tím jakékoliv pochybnosti o správnosti vládního rozhodnutí smetl ze stolu. Trh s audio a video nosiči tak může v nejbližších dnech očekávat velké oživení.

Malajské úřady však proti pirátům bojují i v klasické pouliční válce. Od května zabavily tisíce ilegálních disků a prakticky vytlačily stánkaře s pokoutnými DVD od největších obchodních center. Prodavači kinoripů žhavých novinek už se objevují jen velmi sporadicky.