Chcete rychlejší a "věrnější" digitální fotoaparáty? Sony a Nikon ví, jak na to

  • 23
Snímací čipy v digitálních fotoaparátech prochází malou revolucí. Hned dvě společnosti nedlouho po sobě oznámily inovaci těchto základních stavebních kamenů každého digitálního fotopřístroje.
Pokud si odmyslíme nové technologie snímacích čipů pro čistě profesionální trh (např. Foveon) a zaměříme se na CCD a CMOS pro levnější přístroje, bylo v posledním roce v této oblasti poměrně živo. Vezměme jen Fuji, která do jedné buňky osadila dva světločivné prvky, či Olympus, který ve spolupráci s dalšími společnostmi představil formát 4/3. Nyní se jako blesk z čistého nebe vyrojily hned dvě novinky. Jedna z nich pochází od společnosti Nikon a týká se rychlosti CMOS senzorů. Druhá od Sony zase útočí na lepší barevné podání CCD snímačů.

Nikon zrychluje CMOS

Nový snímací prvek společnosti Nikon je patrně prvním počinem této firmy v oblasti snímačů. Svou novinku nazvala firma Nikon DX. Inovativní je především architektura snímače, která využívá nové technologie LBCAST, což je složenina prvních písmen z „lateral buried charge accumulator and sensing transistor array“. Jak z názvu vyplývá, je hlavní inovací především rozhraní, které má zvládnout číst data až dvojnásobnou rychlostí oproti současným systémům s CMOS.

S těmito senzory se počítá především v digitálních zrcadlovkách. Rychlost sekvenčního focení by měla u přístrojů, které budou tímto čipem osazeny, dosáhnout až 8 snímků za sekundu.

Celý systém vychází z CMOS (complementary metal-oxide semiconductor) čipu. Je zde však zjednodušena struktura obvodů. V důsledku zvětšení plochy jednotlivých snímacích prvků, což má za následek větší zisk světla, jsou podle Nikonu snímky více kontrastní a mají lepší barevné podání.

Nikon již představil první digitální fotoaprát s tímto senzorem. Nikon D2H je profesionální digitální zrcadlovka, u níž tento DX čip dosáhl rozlišení 4 Mpix.

Sony má čtyřbarevné CCD

Podobnou cestou jako výrobci inkoustových tiskáren, se nyní pokusila jít společnost Sony v oblasti digitální fotografie. V analogii přidávání nových barev inkoustových cartridgí pro zvýšení barevné věrnosti se lidé u Sony rozhodli přidat ještě jeden barevný snímací bod do standardní struktury CCD snímače.

Klasický RGB CCD čip Čtyřbarevný RGBE CCD čip od Sony

Místo klasického rozložení CCD matrice s barvami červená, 2x zelená a modrá, byl vždy jeden ze dvou pixelů snímajících zelenou část spektra nahrazen smaragdovou (ang. Emerald, světle modrá). Podle Sony toto rozložení mnohem lépe odpovídá tomu, jaké je přirozené vnímání lidského oka, zatímco tříbarevné snímače charakteristikou spíše odpovídají barevné reprodukci televizí a monitorů.

Snímek pořízený pomocí klasického RGB CCD čipu Snímek pořízený pomocí čtyřbarevného RGBE CCD čipu od Sony

K novému RGBE (red, green, blue, emerald) CCD senzoru Sony zároveň připravila novou technologii zpracování výstupního čtyřsložkového souboru dat. To prý umožní v poměru s předchozími tříbarevnými systémy snížit na polovinu chyby v barevné reprodukci. Při vývoji nového čipu byl také kladen důraz na energetickou nenáročnost. Podle údajů Sony je nový čip o 30 % úspornější než předchozí modely. Tento CCD čip má být také rychlejší. Sony předpokládá, že zanedlouho vypustí nové digitální fotoaparáty, které již budou tímto čipem vybaveny.