Uvnitř možná čeká vir

Uvnitř možná čeká vir | foto: Profimedia.cz

Chraňte svoje USB porty, radí bezpečnostní firmy

  • 13
Přenosná paměťová zařízení, která se připojují do USB portů se podle bezpečnostních analytiků stávají stále větší bezpečnostní hrozbou.

Nejrozšířenější hrozbou pro počítače ve světě byly v dubnu programy, které ke svému šíření používají přenosné USB paměťové disky. Programy označované jako INF/Autorun měly minulý měsíc mezi škodlivými kódy téměř osmiprocentní podíl. V Česku naopak nejvíce škodily programy pro zobrazování nevyžádané reklamy. Uvedla to antivirová firma Eset.

Program INF/Autorun využívá soubor autorun.inf s informací, jež nakazí počítač po vložení přenosného média, nejčastěji USB disku. Jakmile je přenosné médium se souborem autorun.inf, například USB klíč nebo CD/DVD disk, vloženo do počítače, automaticky se načte obsah nebo spustí instalační proces.

Druhou pozici mezi nejrozšířenějšími hrozbami ve světě obsadil trojský kůň Win32/PSW.OnLineGames. Ten sbírá nejrůznější informace, například přihlašovací údaje, které souvisejí s počítačovými hrami. Mimo jiných informací zaznamenává posloupnosti stisknutých kláves. Ty pak odesílá na vzdálený server. Zároveň zasahuje do činnosti některých bezpečnostních programů. Třetí skončil program pro zobrazování reklamních oken Win32/Adware.Virtumonde.

V Česku se nejvíce šířil program pro nevyžádanou reklamu Win32/Adware.SearchAid s podílem pět procent. Uživatel si takovou potenciálně nechtěnou aplikaci nainstaluje většinou nevědomky jako součást licenčního ujednání jiného programu. Program následně přesměruje internetový prohlížeč a nutí ho otevírat okna s nevyžádanou reklamou.

Následoval trojský kůň Win32/Ozdok, který infiltruje počítače k následnému rozesílání spamu a třetí skončil Virtumonde.