Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chromebooky se derou na výsluní. Proklepli jsme jeden dražší model

Někdo si může myslet, že Chromebooky jsou jen další vlna levných netbooků, která přišla a zase rychle odezní. Díky svému přístupu však mohou mít mnohem větší šanci na přežití především ve firemním prostředí. Že nejsou jenom nejlevějším vstupem do světa přenosných počítačů, ukazuje model od Samsungu.
Chromebook 2 od Samsungu nabízí velice slušnou výbavu.

Chromebook 2 od Samsungu nabízí velice slušnou výbavu. | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Většina uživatelů malých notebooků s logem Chrome OS na víku se shoduje, že je na přístroji zaujal poměr ceny a vlastností, mezi které patří poměrně slušné dílenské zpracování, ovládací prvky, výdrž baterie a bezproblémový chod.

To je vykoupeno řadou omezení. Jednak je to omezená nabídka aplikací (chystá se rozšíření o androidí aplikace) a také slabší výkon. Množství paměti u levnějších modelů pak limituje uživatele s vyššími nároky a možnosti rozšíření nejsou valné. Výhodu při používání mají „Google pozitivní“ jedinci, kteří si nemusejí projít martyriem nastavení různých služeb.

Aplikace v Chrome OS

Chromebooky mají několik typů aplikací, které na nich lze spustit:

Od začátku tu jsou jakési záložkové aplikace, které se spouští přes internet a zobrazí se jako další panel v okně prohlížeče. Ty jsou v případě off-line režimu v podstatě nedostupné.

K nim se přidaly off-line aplikace, které nepotřebují připojení k internetu, ale pokud jej máte, můžete v řadě případů využít rozšířené služby, jako je třeba synchronizace s cloudem.

Tak trochu jiné off-line aplikace poznáte podle toho, že se spouští ve vlastním okně, a jsou tedy mimo prohlížeč, který byl dosud hlavním centrem práce na Chromeboocích.

V budoucnu by mělo být možné využívat i některé aplikace z Androidu. Tím by se posunuly možnosti Chromebooku rázem o velký skok kupředu.

Od prvních krůčků, kdy byl Chromebook spíše terminál s přístupem na cloudové služby, se změnilo opravdu hodně. Nejnovější generace těchto zařízení  umožňuje využívat množství aplikací, které lze spouštět přímo z pevného disku, a díky pravděpodobné podpoře Androidu se připravuje příval milionů dalších.

Dražší Chromebook

Po necelém půlroce jsme vyzkoušeli nový model Chromebooku. Tentokrát od firmy Samsung, která patří k prvním výrobcům Chromebooků, když ten první začala nabízet již v roce 2011.

Ta sem však tyto přenosné počítače oficiálně nedováží (Google zatím uvedení Chromebooků v Česku nepodporuje), a tak se této role ujal obchod CZC.cz, který dokonce tento Chromebook 2 počeštil, takže jeho součástí je i česká klávesnice, která není jen přelepena českými znaky. Podle našich informací to tak je vůbec první takový stroj s českou klávesnicí.

Lidé zvyklí na podsvícenou klávesnici se však bez ní budou muset obejít, přestože ji mají k dispozici i mnohem levnější verze Chromebooku od konkurence. Je to škoda, protože tak by byl celý počítač ještě o něco zajímavější.

Rozměry a hmotností lehce přes jeden kilogram je předurčen k tomu, abyste ho mohli nosit v příručním zavazadle a ani to moc nepoznali. I přes relativně tenký design se Samsungu podařilo integrovat vcelku širokou škálu rozšiřujících portů a konektorů.

Žádný Chromebook se neobejde bez loga Chrome na víku.

Samsung umí vytvořit zdání luxusního designu, a tak i v tomto případě se Chromebook díky imitaci kůže na povrchu tváří lépe než některé dražší stroje. Přitom tento Chromebook 2 v Česku dostanete za necelých 10 tisíc korun, což na druhou stranu není u Chromebooků málo. Na trhu lze totiž sehnat i o několik tisíc levnější Chromebooky. Právě nízká cena je přitom jedním hlavních taháků, které tomuto zařízení pomohly dostat na zajímavá čísla v prodejnosti. Podle údajů NPD se za prvních pět měsíců tohoto roku prodalo v USA 1,4 milionu Chromebooků jen do firem, což znamená 35% podíl v této oblasti.

Chromebook 2 od Samsungu má řadu předinstalovaných aplikací, včetně iStart. Ta simuluje nové rozhraní Windows 8.

Součástí dodávky je i několik desítek předinstalovaných aplikací a rozhraní iStart, které si hraje na prostředí Metro ve Windows.

Úplnou specifikaci novinky si můžete přečíst na stránkách prodejce. Mezi základní parametry patří 11,6palcový matný displej s rozlišením 1 366 × 768 pixelů. Obrazovka by mohla být na maximu o něco jasnější, ale díky matné úpravě to není při práci venku zase až takový problém.

Stroj pohání ARM čip Samsung Exynos 5 Octa 5420. Ten se skládá ze dvou procesorů. Úsporný a málo výkonný 1,3GHz Cortex A7 doplňuje při náročnějších úkolech 1,9GHz Cortex-A15. Byť systém zaostává v maximálním výkonu, je velice úsporný, což pro je pro potřeby Chromebooků ideální.

V testu Sunspider dosáhl Chromebook výsledku 648 ms, čímž výrazně zaostává za Chromebooky s čipy od Intelu. Ale ty na druhou stranu nemají takovou výdrž.

Ani grafika grafika Mali T628 není špičková, ale poradí si se vším, co jsme jí předložili, včetně hry Quake.

Potěšující jsou 4 GB základní operační paměti, která zvládne otevřených asi 10 oken či jednoduchých aplikací najednou, než se začne lehce cukat. Horší je to se základním úložištěm, které využívá pouze 16 GB flash paměti, ale lze využít microSD slot (škoda, že se nepodařilo vměstnat plnohodnotný SD port) a samozřejmě internetová úložiště. A ještě k tomu můžete připočítat dva USB 3.0 porty.

Ty se hodí i k připojení externích zařízení, která připojit se ne vždy podaří. Výjimečně dělají problémy klávesnice a myši, častěji budete mít problém s přímo propojenou tiskárnou a řadou dalších složitějších zařízení, jako je třeba TV tuner. Jistotu tisku skýtá cloudový tisk, který musí tiskárna podporovat. To nahrává využití ve větších kolektivech, jako jsou firmy nebo školy, spíše než u nezkušených jednotlivců.

Potěšila nás přítomnost HDMI portu, který výrazně usnadňuje připojení externího zobrazovače.

Naopak nedokážeme pochopit, proč systém těžící z práce na internetu nemá integrovanou síťovou kartu s konektorem RJ-45 a především integrovaný mobilní internet. Vytváří to pak určitou schizofrenní situaci, kdy jste při práci limitování přetíženou wi-fi a bateriemi mobilního telefonu, s nímž sdílíte internetové připojení.

Ještě než se dostaneme k možná nejsilnější stránce systému, zastavím se ještě u jedné slabiny. Reproduktory tohoto Chromebooku předčí i řada tabletů s mnohem tenčím tělem, které  si s reprodukcí poradí mnohem lépe.

Ale na to vše zapomenete, když se okusíte výdrž tohoto systému. Relativně malé zařízení je k neutahání. Při běžné práci jsme napočítali kolem deseti hodin výdrže. V našem testu s běžícím YouTube v rozlišení 720p na celou obrazovku při plném jasu pak Chromebook 2 vydržel kolem sedmi hodin. Znovu nabitý pak byl za zhruba jednu a tři čtvrtě hodiny.

Někdy to drhne, ale je to spíš výjimka

Na Chromebooku si zatím nepustíte například filmy ze služby Ivio.cz.

S většinou v Česku dostupných on-line služeb nebo aplikací jsme neměli problém, ať šlo o streamování videí, nebo poslech hudby ve Spotify. Narazili jsme na jedinou výjimku a tou byla služba ivio.cz, která umožňuje shlédnout řadu snímků jen za reklamu.

Asi nejpříjemnější věcí je na Chromebooku neustálá připravenost na jednoduchou práci. Můžete tak například psát dokument či e-mail do té doby, než musíte bezpodmínečně vyrazit a pak rychle zaklapnout víko. Později jen víko otevřete a po přihlášení pokračujete, kde jste přestali. To sice umí i Windows 8, ale tam většinou máte spuštěno více různých věcí najednou a probíhá tam řada skrytých procesů, a tak v některých případech trvá probuzení pomaleji.

Ne všechny aplikace fungují na Chromebooku vždy správně. Například u programu iStart jsme narazili na problémy s gesty na touchpadu, když nechtěl posouvat nabídku a neustále se cukal. S přidanou myší si přitom aplikace rozuměla bez problémů. Někdy nás zase pozlobila off-line aplikace. Třeba hra Quake se párkrát spustila a pak už se jí nějak nechtělo.

Ale v tom hlavním, tedy v jednoduché a nenáročné kancelářské práci spolu s využitím důležitých internetových služeb, je systém v podstatě bezproblémový. A i to je jeden z důvodů, proč se mu ve Spojených státech tak daří a je oblíbený ve firmách, které se nemusí starat o jeho správu a náklady na jeho pořízení i provoz jsou nízké.

Jako výhodu berou také to, že o něj může uživatel přijít, ale a na dalším Chromebooku se stačí jen přihlásit a už má k dispozici kompletní nastavení včetně přístupu k vybraným on-line službám. A pokud jste poctivě nechali synchronizovat data na síť, pak si jen doinstalujete off-line aplikace a měli byste bez problémů pokračovat tam, kde jste skončili.

Chromebook však nikdy nebude hlavní počítač v domácnosti ani ve firmách, ale může se prosadit jako nástupce vysloužilých netbooků, které předčí nenáročnou správou a určitou „blbuvzdorností“. Je to dobré zařízení pro úplné začátečníky, kteří nemají ambice postoupit ve výpočetní technice dále, jako jsou například senioři. 

Nyní zůstává otázkou, jak se bude systém dále vyvíjet a jak bude odolný proti zaneřádění, až se na něj dostanou slibované androidí aplikace. Když se pak z jednoduchého systému stane jen klon Androidu se všemi jeho neduhy, pak v podstatě ztratí smysl existence.

Zabijákem Chromebooků je kombinace pomalého připojení a relativně velkých souborů, s nimiž chcete pracovat přes internet. Odsoudí vás to k čekání. Také zkušenosti začátečníků s jinými systémy mohou být na škodu. Budou očekávat funkce, které Chrome OS nemůže splnit.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...