Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chystá Evropská unie digitální dobu temna?

Poslanci Evropského parlamentu budou rozhodovat o přijetí nové směrnice, která umožní majitelům autorských práv trestat sebemenší porušení copyrightu těmi nejtvrdšími prostředky. Ochránci lidských práv se bouří a vyrážejí do Bruselu protestovat.

Poslanci Evropského parlamentu budou příští týden hlasovat o přijetí nové směrnice, která má chránit duševní vlastnictví na území EU. Její návrh byl předložen již loni v květnu s cílem sjednotit různé interpretace ochrany duševního vlastnictví, včetně copyrightů a patentů, ve všech členských státech. Původní návrh byl připomínkován hlavně ze strany hudebního průmyslu, jemuž se opatření zdála nedostatečná. Po čilých zákulisních jednáních spatřila světlo světa rozšířená verze direktivy, která přidělala vrásky obhájcům lidských práv a svobod.

Digitální A-bomba

Směrnice Enforcement of Intellectual Property Rights (EIPR), která má platit na území Evropské unie, je označována za nukleární zbraň k prosazování autorských práv v digitálním prostředí. Zatímco původní verze kalkulovala pouze s rozsáhlým porušováním copyrightu především na černém trhu, nynější již nerozlišuje mezi komerčním, náhodným či nechtěným porušením práv.

Výklad EIPR umožňuje vlastníkům autorských práv i proti tomu nejmenšímu pirátovi získat soudní příkazy typu Anton Pillar, tedy vniknout do jeho domova a zabavit veškerý majetek, který by mohl souviset s trestnou činností. Podle stejného modelu například proběhl zásah australských copyrightových úřadů v kancelářích firmy Sharman Networks, provozující P2P síť KaZaa. Další příkaz "Mareva" dovoluje zmrazit bankovní účty údajného narušitele až do soudního přelíčení, ačkoliv jeho činností nedošlo k poškození trhu či z ní neplynul finanční zisk. Tato opatření byla dosud používána jen v extrémních případech rozsáhlého porušování autorských práv.

Kritikům vadí další sporné body: směrnice zavádí stejný systém získávání informací o domnělých pirátech, jaký v minulosti používala na základě zákona DMCA americká hudební organizace RIAA proti stovkám uživatelů P2P sítí. Velmi sporný je také výklad, podle nějž by mohly být poskytovatelům internetového připojení zabaveny a zničeny prostředky, které sloužily jejich zákazníkům k trestné činnosti - například pevné disky, na nichž byly umístěny copyrightované soubory MP3 nabízené ke stažení z hostovaných stránek.

Chceme veřejnou diskuzi!

Zastáncům svobody slova se nelíbí, že francouzská poslankyně Janelly Fourtou chce prosadit přijetí direktivy ve zkráceném řízení již v prvním čtení. Právě Fourtou, která je podle zprávy PC Magazine manželkou výkonného ředitele labelu Universal Music, iniciovala přijetí tvrdších opatření proti copyrightovým zločincům.

"Něco takového je naprosto nepřípustné, jedno čtení obvykle stačí jen pro nekomplikovanou legislativu. Takový kontroverzní návrh musí jít také do druhého čtení, kde by o jeho nezměrných dopadech měla debatovat široká veřejnost. Opatření jsou naprosto neadekvátní, americký zákon DMCA vypadá před evropským jako malé štěně. Vždyť si to představte, vypálíte pro svou matku cédéčko a policie vám vyrabuje byt," rozčiluje se Robin D. Gross, ředitel IP Justice. Americká organizace EFF vyzývá Evropany, aby písemně apelovali přímo na své poslance v parlamentu.

IP Justice chystá na 8. března před bruselskou budovou Evropského parlamentu protestní shromáždění. Svůj názor na EIRP mají vyjádřit právníci, prostí uživatelé internetu a spotřebitelé, tak i samotní hudebníci. Akce se má uskutečnit mezi 16:30 a 18:30, tedy v době, kdy se poslanci budou sjíždět k večernímu zasedání. Hlasování o návrhu je na programu v úterý 9. března.

Trocha pozitiv

V návrhu se však i přes výše uvedené najde několik pozitivních aspektů. I přes protesty hudebního průmyslu v něm zůstala formulace, že snaha o zamezení pirátství nesmí klást překážky legitimnímu obchodu. To může znamenat, že nahrávací společnosti nebudou moci používat technologická zabezpečení CD, která omezují majitele originálních nosičů a použitelnost legálně zakoupeného zboží. Opatření by dále neměla bránit souběžným dovozům z jiných zemí, což by mohlo vyústit ve zrušení regionálních kódů na DVD či v obnovení dovozu hudebních disků z Asie, který nedávno zakázaly britské a irské úřady. Spolu s tvrdou protipirátskou legislativou se tedy můžeme paradoxně dočkat i mnohem volnějšího trhu.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...