Chystá Sony revoluci na poli televizních přijímačů?

  • 211
Japonská legenda věří LCD a zastavuje výrobu klasických vakuových televizí i na Slovensku. Nehodlá se věnovat ani dalšímu vývoji plasmové technologie. Během několika měsíců by měly tři nové řady televizorů Bravia zahltit evropský trh. A někde jich bude až polovina z trnavské výrobní linky.

Půl roku s Bravií

Na konci minulého týdne uspořádalo Sony tiskovou konferenci, na které jeho zástupci českým novinářům představili tři nové řady LCD televizorů Bravia a současně zhodnotili svou pozici na trhu.

Bravia dorazila do našich obchodů v září minulého roku a nutno podotknout, že její nástup byl opravdu razantní, protože během půl roku udělala ze Sony jedničku české scény. Masivní televizní reklama, propagace v tisku, v nákupních řetězcích i klasických obchodech s elektronikou udělaly svoje. Nemalou roli samozřejmě hrály i velmi zajímavé technické specifikace televizorů, jejich design a především kvalitní obraz. Velké množství zájemců o Bravii však ve výsledku odradila cena jednotlivých modelů. Například televizor s úhlopříčkou 26“ (56 cm) začal být prodáván za 39.990 korun, přičemž v té době už se dal pořídit kousek od jiné značky (se stejnou velikostí obrazovky) o 10 až 12 tisíc levněji. Samozřejmě se nemohl pochlubit tak úžasným obrazem, HDMI vstupem či rychlou odezvou 8 ms, ale i tak se nám zdá, že to Sony někdy s cenami nových produktů zbytečně přehání.

Nový rok - nová strategie

O problémech s výrobou a prodejem CRT televizorů byly nedávno plné noviny díky nedobré situaci, do které se dostala továrna LG Philips. Mediálně profláknutá kauza však nebyla jediným zemětřesením ve střední Evropě - byla pouze jediným řádně mediálně přežvýkaným. Například Panasonic musel pro svou plzeňskou výrobu také přehodnotit strategii a přizpůsobit se rychle měnícímu trhu, který si v současnosti nežádá nic jiného než ploché displeje. Stejně tiše jako Panasonic provedlo změnu Sony na Slovensku v Trnavě, kde by se měla již velmi brzy spustit výroba LCD televizorů Bravia. Čeští zástupci nás informovali, že právě z Trnavy by měla pocházet celá polovina přístrojů prodávaných v Česku, Maďarsku, Polsku a Slovensku.

Současně chce Sony ještě více posílit svoji pozici v celé Evropě a dominovat trhu většiny zemí v oblasti prodeje LCD TV. Kromě toho už Sony nadobro opouští technologii CRT, jak již bylo zmíněno v úvodu, a budoucnost nevidí ani v plasmě. Za odvážné a zásadní rozhodnutí si bezesporu zaslouží japonské špičky společnosti obdiv, ale mnohem důležitější než smělé plány jsou pro Sony reálné zisky. Správnost tohoto kroku budeme moci zhodnotit až během několika příštích let, které budou podle současných trendů nejspíš opravdu ve znamení LCD.

Nová Bravia – další technologie vylepšení obrazu a DVB-T

Během příštích několika měsíců se dostane do českých obchodů množství nových Bravií dělících se do třech modelových řad. Všechny budou disponovat LCD panely sedmé generace, procesorem BRAVIA ENGINE (nejvyšší modely BRAVIA ENGINE EX), odezvou 8 ms a vysokým kontrastem 1300:1 (kromě nejlevnějšího televizoru, ten bude mít 1200:1).

S2000 – nejlevnější luxus

První a současně tou nejnižší řadou je S2000, která u nás bude zastoupena čtyřmi modely s úhlopříčkami 26“, 32“, 40“ a 46“. Tyto televizory by se měly objevit už v dubnu a přestože spadají do nejnižší kategorie, nabízejí HDMI vstup, podporu HD videa v rozlišení 720p a jsou vybaveny integrovaným DVB-T tunerem (podpora české znakové sady v obou používaných normách). Klasický analogový tuner je samozřejmě zachován a to i u vyšších řad V2000 a X2000, ke kterým se za chvíli dostaneme.

46palcove LCD TV Sony Bravia řady S2000

S2000 dále staví na velkém pozorovacím úhlu 178°, který zajišťuje technologie S-PVA (Super Patterned Vertical Alignment) a vysokém rozlišení panelu 1366x768 bodů. Podle Sony jsou modely řady S2000 určeny běžným domácnostem a rodinám s dětmi. Jsme zvědavi, jaké budou jejich konkrétní ceny, protože na tiskové konferenci je zástupci Sony nesdělili. Pouze se vyjádřili ve smyslu, že budou zhruba kopírovat ceny původních Bravií, což není dle našeho názoru úplně nejpozitivnější zpráva.

LCD TV Sony Bravia řady S2000 

V2000 – elegantní řešení pro náročnější

Pro toho, kdo nemá hluboko do kapsy, má Sony připraveny tři kousky s úhlopříčkami 32“, 40“ a 46“ a mnohem lepším designovým provedením. Ale nejen jím. Televizory řady V2000 se kromě LCD s S-PVA, integrace DVB-T tuneru a HDMI mohou pochlubit i technologií Live Colour Creation, která vylepšuje podání barev, především zelené a červené. Konkrétně je toho docíleno pomocí WCG-CCFL výbojky (Wide Colour Gamut Cold Cathode Fluorescent Lamp) původně vyvinuté pro Trinitron televizory. Přímo při prezentaci jsme měli možnost porovnat televizory s a bez této výbojky. Zcela objektivně musíme říci, že ve světlejších scénách byl rozdíl při bližším pohledu patrný a obraz dokonce ostřejší. Při běžné sledovací vzdálenosti už však není kvalitativní rozdíl tak snadno postřehnutelný, například ostrost se nám ze dvou a půl metru jevila úplně stejná.

LCD TV Sony Bravia řady V2000

V zahraničních internetových obchodech je cenový rozdíl mezi 40“ modely S2000 a V2000 nějakých 400 Euro, což je při současném kurzu více než 11 tisíc. A proto se nám nabízí zcela zásadní otázka. Je obraz na V2000 o tolik lepší než na S2000, aby stálo za to utratit nějakých deset tisíc navíc? Dle mého názoru není, při přímém porovnávání sice uvidí rozdíl i úplný laik, ale po zapojení doma mu bude sloužit S2000 úplně stejně dobře, aniž by si na kvalitu jejího LCD panelu mohl jakkoliv stěžovat. Samozřejmě jsou mezi S2000 a V2000 drobné rozdíly ve funkcích televizorů, nejedná se však o nic zásadního. V2000 se na českém trhu ukáže během měsíce května.

X2000 – nejdražší, nejlepší

Nejvyšší řadou pro nejnáročnější zákazníky vyžadující to nejlepší je X2000 s jedním zástupcem určeným pro český trh. Je jím televizor s úhlopříčkou 46“ a nativním rozlišením panelu 1920x1080 bodů. Podporuje dokonce i nejkvalitnější video formát současnosti 1080p („p“ jako progressive, známější je 1080i, kde „i“ znamená interlaced – prokládaný).

LCD TV Sony Bravia řady X2000

Tento model je tedy připraven zcela stoprocentně pro filmy na discích nové generace a pro HDTV v plné kvalitě. V jeho specifikacích zaujme i vylepšený BRAVIA ENGINE EX, který má za úkol vylepšovat kvalitu i u obyčejného analogového televizního příjmu. Zdvojnásobuje totiž počet řádků a současně i počet bodů v každém řádku. Teorie zní sice hezky, ale jsme zvědavi, jak markantní rozdíl v kvalitě bude v praxi. Zástupce řady X2000 nebyl bohužel na tiskové konferenci k vidění a tak si ještě budeme muset na hodnocení počkat. Do českých luhů a hájů dorazí někdy v červnu. Není snad nutné zdůrazňovat, že je tento přístroj vybaven WCG-CCFL výbojkou, S-PVA, HDMI a DVB-T tunerem.

Závěr na téma DVB-T a digitální budoucnost

Během diskuze na tiskové konferenci se rozhořela debata ohledně digitální vysílání. DVB-T tuner, který Sony do svých televizorů Bravia implementuje, je totiž schopen dekódovat pouze MPEG-2, ve kterém se v současnosti vysílá. Jenže v nedávné době se začalo hovořit o tom, že by ho mohl už v nejbližších letech nahradit formát MPEG-4. A to nám odborníci ze všech možných firem točících se okolo digitálního vysílání ještě někdy na podzim tvrdili, že MPEG-4 není léty prověřený formát jako MPEG-2 a jeho použití je nepravděpodobné. Ostatně, stejně nepochopitelné je, proč bude MPEG-2 používat i na discích nové generace, když jsou novější konkurenční formáty jednoznačně lepší.

Ale zpět k DVB-T. Sony situaci řeší pomocí CI slotu, do kterého by se v případě přechodu na MPEG-4 vložila speciální karta konvertující MPEG-4 na MPEG-2. Není to nejlepší řešení, ale zdá se, že by mohlo fungovat. Nicméně nám přijde, že se snaží japonská značka na trh tlačit produkty, které nemusejí za šest či sedm let stačit technologickému pokroku, i když samo Sony tvrdí, že jsou jeho produkty připraveny pro minimálně desetiletou službu. Kam až za tu dobu dospěje vývoj? Kdo ví? Nevědomost ale není důvodem k tomu, aby Sony své televizory, které prezentuje jako absolutní špičku na trhu, nevybavovalo satelitním tunerem či harddiskem.

Je sice pěkné, že má přístroj HDMI, ale kdo chce mít doma televizi a vedle ní dva nebo tři další produkty? Proč neuvede na trh televizor s HDD, integrovaným DVD přehrávačem (případně i rekordérem), satelitním tunerem, slotem pro Memory Stick a Compact Flash? Ano, určitě by byla taková televize dražší. Jenže na druhou stranu by mohla být mnohem levnější než obyčejný televizor, satelitní tuner a harddiskový rekordér kombinovaný s DVD přehrávačem dohromady.

Místo neustálého vývoje technologií nepatrně vylepšujících obraz by se měli v Sony podívat na výbavu svých televizorů. Já osobně bych si model s nadupaným DVD přehrávačem (/rekordérem) podporujícím všechny možné formáty, harddiskem pro rychlé nahrávání, DVB-T i DVB-S tunery, slotem pro paměťové karty a samozřejmě pořádnou výbavou vstupů a výstupů bez váhání pořídil. Stačilo by k němu napojit počítač a reproduktory pro domácí kino a Sony by se mohlo prohlásit za krále domácí zábavy.