Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Příklad chytrého textilu přináší například Philips

Chytré bundy změří tlak, zjistí tep a ještě posvítí

  • 2
Stále větší zájem výrobců přitahuje oblečení, které je vybaveno různými elektronickými udělátky. Do pěti let již prý bude běžně k dostání.

Trička nebo bundy, které budou svítit, změří tlak, sejmou tep a budou hrát hudbu - to nejsou rekvizity ze sci-fi filmu, ale nanotechnologické projekty, na kterých teď pracují vědci s textilními odborníky. Nových materiálů se můžeme dočkat už za pět až deset let. Vývoj jde přitom stále dopředu a možnosti jsou nedozírné, řekla ČTK na veletrhu HospiMedica v Brně proděkanka textilní fakulty Technické univerzity Liberec Jana Drašarová.

V nanotechnologiích jsou čeští vědci na špici. Těží z toho i řada českých textilních podniků, které se díky novým materiálům dostávají ze dna.

"Už teď jsou k dostání systémy GPS zabudované v bundách. Dá se to prát, protože je to všechno na textilní bázi. Musíte si ale pořádně zaplatit," uvedla Drašarová.

Většina podobných technologií se původně vyvíjí pro vojenské nebo sportovní využití. Stejně to bylo třeba s internetem, který nejprve sloužil americké armádě. Tak jako je dnes celosvětová síť pro mnoho Čechů samozřejmostí, stanou se za pár let stejnou samozřejmostí i látky, které zvládnou nevídané věci.

Textilní firmy už dokážou vyrobit ponožky, které ani po použití nepáchnou, nebo superčisté lékařské pláště. Za pár let ale pokročí ještě dál. Vědci pracují na materiálech, které budou ukazovat čas, zvládnou pouštět hudbu a nahradí i mobilní telefony. Speciální "velmi inteligentní látky" jsou otázkou pěti až deseti let, předpovídá Drašarová. Vývoj jde podle ní rychle dopředu, a tak za čas nebude ničím neobvyklým košile, která si sama vyhrne rukávy.

V Liberci se nanotechnologiemi zabývá firma Elmarco. Podíl ve firmě před několika dny za 303 milionů korun koupilo konsorcium švýcarsko-francouzských společností.

Získané peníze hodlá majitel nanovlákenné firmy Ladislav Mareš věnovat hlavně na výzkum nových produktů využitelných například v automobilovém průmyslu, letectví, stavebnictví či lékařství. „Jednáme například se Škodou Auto a Volkswagenem o využití vláken v kabinách aut, která by snížila hluk a zvýšila komfort cestujících. V listopadu by měla mladoboleslavská automobilka tuto technologii otestovat,“ řekl pro iDNES.cz Mareš.

Nové materiály by podle Mareše mohly firmy začít používat již za několik měsíců, nanovlákna v tkáňovém inženýrství a v solárních energiích ve výhledu zhruba šesti let.

Elmarco chystá také spolupráci s japonskou automobilkou a velkou leteckou společností. Jméno společnosti však zatím Mareš nechce zveřejnit. „Testujeme pro ní speciální nanovlákna,“ řekl jen. Nové materiály by se podle Mareše mohly hodit rovněž stavebníkům. Působí totiž zároveň jako izolace. Výrobci bílé techniky by je zase mohli využít k odhlučnění praček. „Jednáme s velkými výrobci jako je Bosch či Siemens. S prvními testy byli spokojeni,“ řekl pro iDNES.cz liberecký podnikatel.

,