Na opravdové smazání disku nepotřebujete kladivo

Na opravdové smazání disku nepotřebujete kladivo

Čím bezpečně smazat pevný disk?

  • 68
Dokonalé zničení obsahu pevného disku může být hračkou – pokud máte to správné softwarové vybavení. Může jít o nepostradatelného pomocníka, když se rozhodnete disk prodat či zcela vyhodit. Buďte si jisti, že vaše data již nikdo nepřečte.

Chystáte se prodat svůj starý pevný disk a chcete si být jisti, že na něm nezůstanou žádná data? Potom by ve vašem operačním systému neměla chybět elektronická skartovačka, která se postará o jejich definitivní a neobnovitelné zničení. Může se hodit například na pracovišti, kde končíte, při výměně disku atd. V těchto případech byste se měli právem obávat, zda se někdo nepokusí o obnovu souborů. A právě pro tyto účely jsou nepostradatelnými pomocníky softwarové aplikace, které se postarají o jejich zničení.

Citlivých a osobních informací je v dnešní době na plotnách pevných disků více a více, ale jen málokdo z nás ví, jak se bezpečně postarat o jejich vymazání. Někteří uživatelé si dokonce myslí, že vysypáním koše v systému Windows jsou data nenávratně pryč. To je však omyl! Běžný operační systém totiž soubory maže tím způsobem, že poupraví pouze hlavičku souboru ve FAT nebo NTFS a místo na disku, kde byl původní soubor uložen, označí jako volné. Soubor ale fyzicky leží na disku stále – a pokud útočník poopraví hlavičku zpět, je soubor obnoven. Podobné je to i v případech, kdy dojde k přeformátování disku. Z těchto disků se sice data obnovují mnohem tíž, ale jde to.
 
Princip neobnovitelného smazání souborů spočívá v několikanásobném přepsání obsahu souborů náhodnými znaky, jeho zkrácení na nulovou délku a teprve poté smazání operačním systémem. Pro mazání se používají speciální algoritmy založené na různých matematických modelech (např. Gost, DoD, Peter Gutman atd.).

Jistě není žádným tajemstvím, že skartovačky dat se používají nejen ve firmách a větších společnostech, ale také na úřadech, ve vládě, či na ministerstvech. Právě zde vznikají důvěrné dokumenty, citlivá data a návrhy na smlouvy či zákony. Aby se k některým návrhům nedostala neoprávněná osoba, je nezbytné používat programy pro jejich mazání.

Eraser 5.3 – GPL
Freewarový nástroj, pro který jsou k dispozici i zdrojové kódy, což znamená, že ho lze modifikovat a přizpůsobovat přesně dle vašich představ. Stará data ničí pomocí metody několikanásobného přepisu a tím tak snižuje riziko jejich zneužití.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (750 KB).


    AbsoluteShield File Shredder 1.41 – freeware

    Program, který se dříve objevoval pod označením CuteShield a SysShield, vám pomůže natrvalo odstranit vybrané soubory a složky z vašeho systému a to jednoduše a bez možnosti obnovení. Nástroj se integruje do Windows a vy můžete začít skartovat.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (508 KB).


    Necrofile 0.87 – freeware

    Necrofile je nástroj pro bezpečné odebrání vybraných souborů, nebo všech předtím již vymazaných informací z pevného disku. Můžete se rozhodnout buď pro jednotlivé mazání souborů či celých adresářů. Aplikace nepoškozuje žádné existující soubory, ale odstraňuje pouze ty, které byly již smazány (v Koši apod.).

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2 MB).


    AnalogX SuperShredder 1.0 – freeware

    Pro bezpečné mazání dat používá tato aplikace běžných metod (Gutmann, NISPOM). Podporuje modifikaci nastavení uživatelem a lze ji ovládat i přes příkazový řádek.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (156 KB).


    Darik's Boot and Nuke 1.0 – GPL

    Program, který obsahuje kromě standardní trojnásobné skartace také třicetipětinásobnou  metodu přepsání podle Petera Gitmana, ale samozřejmě i jednoduché přepsání. Bohužel maže pouze celé disky, jednotlivé soubory a složky zatím mazat neumí.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).


    Free Disk Wipe 2.8 – freeware

    Free Disk Wipe si poradí se skartací vybraných souborů či celých jednotek z jakéhokoliv paměťového média (diskety, pevný disk, flash média atd.) Pro zničení dat stačí provést tři kroky.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (242 KB).


    Disk Redactor 1.2 – freeware

    Další wipovací, tedy software pro softwarové drcení obsahu pevného disku. Nikde nic nemusíte nastavovat, stačí pouze vybrat, která data chcete natrvalo zničit.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (380 KB).


    East-Tec Eraser 2008 – trial

    Program bezpečně zničí citlivé a soukromé soubory, které nebude možné následně obnovit. Integruje se do systému Windows, kde je v kontextové nabídce stále po ruce. V praxi to znamená, že na složku ke zničení stačí pouze kliknout pravým tlačítkem myši a její skartace může ihned začít. Navíc obsahuje i skartovačku stažených dat z internetových prohlížečů.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).


    DataShredder 2.0 – shareware

    Jednoduchý český nástroj určený k bezpečné skartaci elektronických dat na magnetických médiích a celých pevných discích. Skartovat dokáže hned třemi algoritmy: Rychlá metoda – velmi rychlá skartace s jedním průběhem, přepis náhodným vzorcem. Tato metoda je na nejnižší bezpečnostní úrovni. Standardní U.S.DoD metoda – metoda amerického Ministerstva obrany, podle standardu DoD 5220.22-M od NSA; tato metoda používající sedm přepisů skartovaných dat je poněkud pomalejší, avšak řádově bezpečnější. Metoda Peter Gutmanna – doporučovaná metoda s 35 průběhy skartace. Je velmi pomalá, avšak nejbezpečnější; je možné ji použít i pro komprimované disky a pro všechny typy standardních pevných disků.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,1 MB).


    BCWipe 3.11 – shareware

    Pokud si chcete být naprosto jisti, že jste odstranili z počítače veškeré citlivé soubory, pak zkuste tento nástroj. BCWipe v.3 je silná sada pomůcek, které se řídí standardem US DoD 5200.28-STD. Můžete si vybrat hned z několika metod ničení dat. Bezpečně můžete smazat dokonce celý disk, či různé tempy. Součástí je také plánovač, pro který není problém automatické skartování, a také šifrovací utilitka. Nyní je určena i pro 64bitové verze systémů.

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,5 MB).