Krátké zprávy

VPN v ohrožení

VPN v ohrožení | foto: koláž Technet, Profimedia.cz

Apple stáhl z Číny aplikace s VPN. Putin podepsal jejich zákaz v Rusku

  • 16
Blokování přístupu na necenzurovaný internet je v některých zemích stále populárnější. Kvůli požadavkům čínských úřadů tak Apple stahuje VPN aplikace. V Rusku zase Vladimir Putin podepsal zákon, který VPN zakazuje.

Rok 2017 možná vejde do dějin jako čas, kdy velké množství uživatelů přišlo o reálnou možnost přistupovat k širokému spektru internetových služeb, které z nějakého důvodu blokují jejich vlády.

Potvrzují to události poslední doby. V pondělí například vyšlo najevo, že se Číně zřejmě podařil další úspěšný krok v censuře internetu. Firmy, které umožňují lidem v Číně obejít vládní filtry a dostat se na necenzurovaný internet, v sobotu podle agentury AP uvedly, že jejich programy byly odstraněny z obchodu Applu s aplikacemi v Číně.

Jedna ze společností ExpressVPN zveřejnila na svých firemních stránkách zprávu od Applu, ve které americká firma uvedla, že program ExpressVPN je v Číně nelegální. Softwarová firma se sídlem na Britských Panenských ostrovech upozornila, že všechny aplikace velkých virtuálních privátních sítí byly z obchodu Applu v Číně odstraněny. ExpressVPN tvrdí, že Apple tak napomáhá Číně při cenzuře.

29.července 2017 v 10:27, příspěvek archivován: 31.července 2017 v 14:32

VPNs removed from China App Store. Dismayed Apple sided w/ censorship, but we're committed to keeping you connected: https://t.co/wvVk6IIsD3

Také společnost Star VPN obdržela oznámení, že byla odstraněna.

29.července 2017 v 09:01, příspěvek archivován: 31.července 2017 v 14:34

We just received notice that @Apple removing all the @VPN apps from the @China app store.

Společnost Apple ve svém prohlášení podle serveru TechCrunch uvedla, že Čína letos začala vyžadovat, aby vývojáři virtuálních privátních sítí měli vládní licenci. Odstranila proto v Číně aplikace, které nesplňují nová nařízení.

Hlídat si obsah musí samozřejmě i tamní internetové společnosti. Kdo to nezvládá, ten prostě přijde o povolení. Na konci června to pocítily streamovací servery Weibo, iFeng.com a AcFun, které přišly o oprávnění poskytovat obsah kvůli vysílání o politice.

Virtuální privátní síť (VPN) umožňuje uživatelům v Číně obejít tzv. „velký firewall“, jehož cílem je omezit přístup k zahraničním stránkám. Tamní vláda nařídila všem telekomunikačním společnostem, aby od 1. února 2018 začaly blokovat individuální přístupy k VPN.

Podle uživatelů se tak uzavře hlavní přístup ke globálnímu internetu. Služby jako VPN fungují tak, že se připojíte k serveru v zahraničí, přes který zablokovanou stránku navštívíte.

Rusko a plošný zákaz VPN

VPN a další technologie, které umožní obcházet blokaci webů na černé listině, chtějí zakázat i v Rusku. Prezident Putin totiž na konci minulého týdne podepsal zákon, který to má umožnit. V platnost vstoupí 1. listopadu.

Stát, na jehož černé listině spravované speciálním úřadem Roskomnadzor jsou tisíce webů, tak hodlá ještě více utáhnout šrouby. Stránky, které jsou na tomto seznamu, mají poskytovatelé internetu povinnost blokovat. Weby se na černou listinu dostávají pod různými záminkami na základě cenzurního zákona z roku 2012.

Jako jedna z prvních byla obviněna Wikipedia. Zablokování už okusil i YouTube nebo služba iCloud. Obecně jsou blokovány stránky s pornografií, pirátským obsahem, podporující užívání drog či ty, které radí, jak spáchat sebevraždu.

Podle zprávy think-tanku Freedom House jsou celosvětově dvě třetiny uživatelů internetu vystaveny cenzuře.

,