Ilustrace spojení modulů plánované Čínské kosmické stanice

Ilustrace spojení modulů plánované Čínské kosmické stanice | foto: Space Animation

Čína dohání Rusko a USA. Do vesmíru pošle další laboratoř a k ní lidi

  • 5
Čína má na letošek velké plány v dobývání vesmíru. V létě by se na oběžnou dráhu měla dostat její nová výzkumná stanice, která posléze přivítá nákladní loď a návštěvu tchajkonautů (čínští kosmonauté). V roce 2022 chce mít na oběžné dráze vlastní stálou posádku.

Po úspěchu první vesmírné laboratoře Tchien kung 1 (Nebeský palác 1) se Čína chystá na vypuštění modulu Tchien kung 2. Ten se sice měl dostat na oběžnou dráhu již dříve, ale stejně jako u prvního zařízení došlo k řadě zpozdění. Výzkumnou stanici do kosmu vynese nosná raketa určená pro těžké náklady Čchang Čeng 5 (Dlouhý pochod 5), která nyní prochází testy ve vývojovém centru China Aerospace Science and Technology Corp.

Čína ve vesmíru

V roce 2003 Čína dokázala vlastními silami dostat na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

V roce 2008 vystoupil první čínský kosmonaut do volného prostoru.

V roce 2020 má být dostavěna Čínská vesmírná stanice.

V 2022 Peking plánuje na ní umístit stálou posádku

Podle agentury Xinhuanet se nový Nebeský palác podívá do vesmíru už v červnu. Ke konci roku bude k této stanici vyslána dvoučlenná posádka, která v ní stráví několik dní. Tu na oběžnou dráhu doveze vesmírná loď Šen čou 11 (Božská loď) se dvěma nosiči Čchang Čeng 2F.

První model sloužil pro testovací účely a ověření technologií. Měl na oběžné dráze vydržet jeden až dva roky, ale i po více než čtyřech letech po vypuštění stále funguje a Peking jej hodlá i nadále využívat. Zatím stihl návštěvu několika lodí i tchajkonautů.

S pomocí Tchien kung 2 budou čínští inženýři testovat podporu života a technologie, které mají v budoucnu umožnit spojení modulů budoucí čínské vesmírné stanice. Kvůli tomu bude k laboratoři vyslána v polovině roku 2017 nákladní loď Tianzhou 1 (Nebeské plavidlo), která tam doveze palivo a zásoby na podporu života. Bude to podle serveru Tech Times první velká čínská nákladní loď. K cestě má využít novou generaci raket Čchang Čeng 7, které patří ke středně velkým raketám.

Plánovaní vesmírná stanice bude od roku 2022 domovem stálé vesmírné osádky a faktickou konkurencí mezinárodního projektu ISS, kam Čína nemá přístup. Na stavbu vlastní stanice přitom mají Číňané podle vlastních plánů již pouhé čtyři roky. V roce 2020 má být totiž funkční. Bude se skládat ze dvou laboratoří a hlavního modulu. Každá z nich přitom bude vážit kolem dvou desítek tun. Hlavní modul bude podle plánů vynesen v roce 2018.

Ambice asijské země zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci nebo přistání na odvrácené straně Měsíce. Jen v letošním roce pak Čína plánuje 20 vesmírných misí, včetně vypuštění běloruské komunikační družice.

,