Čínská ponorka se s tříčlennou posádkou potopila do hloubky 7015 metrů v Mariánském příkopu v západní části Tichého oceánu. Ilustrační foto.

Čínská ponorka se s tříčlennou posádkou potopila do hloubky 7015 metrů v Mariánském příkopu v západní části Tichého oceánu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čínská ponorka překonala rekordní hranici 7 000 metrů pod mořem

  • 67
Čínská ponorka s lidskou posádkou v neděli vytvořila nový národní rekord, když se potopila pod hranici 7000 metrů.

Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínské státní sdělovací prostředky, podle nichž jde o další důkaz sílící technologické vyspělosti asijského giganta.

Ponorka Ťiao-lung pojmenovaná podle draka z čínské mytologie se s tříčlennou posádkou potopila do hloubky 7015 metrů v Mariánském příkopu v západní části Tichého oceánu při svém čtvrtém ponoru v této oblasti, do které připlula začátkem června. Podle expertů je sedmikilometrová hloubka na hranici konstrukce ponorky.

Čína hodlá ponorku využívat k vědeckému výzkumu, jako je sbírání vzorků podmořského života a budoucí rozvoj využití mořských nerostných zdrojů.

Ponor se uskutečnil ve stejný den, kdy čínští kosmonauti úspěšně manuálně připojili vesmírnou loď Šen-čou 9 k experimentálnímu modulu Tchien-kung 1 (na video se podívejte zde).

Loď s tříčlennou posádkou se s modulem poprvé spojila v pondělí, tehdy byl ale manévr řízen na dálku z Číny. Agentury uvedly, že ruční připojení vesmírné lodi s modulem tchajkonauti provedli vůbec poprvé v dějinách Číny a tento krok zemi přivedl opět o kousek blíže k vybudování vlastní vesmírné stanice.

,