Nová čínská stealth stíhačka J-31 jakoby z oka vypadla americkému raptoru F-22.

Nová čínská stealth stíhačka J-31 jakoby z oka vypadla americkému raptoru F-22. | foto: Tixue.net

Čína okopírovala stealth stíhačku Raptor F-22. Bude také dusit piloty?

  • 183
Odborníci společnosti Shenjang Aircraft Corporation sestrojili prototyp nového letounu s charakteristikami stealth. První fotografie dosud neznámého stroje na veřejnost unikly koncem víkendu. Stíhačka označovaná jako J-31 se nápadně podobá americkému raptoru.

Neoficiální představení nového neznámého prototypu stealth letounu dává server Aviation Week do souvislosti s cestou zástupců amerického ministerstva obrany do Číny. Zda skutečně jde o "nenápadnou" demonstraci síly před důležitým vyjednáváním, však pochopitelně nelze nijak ověřit.

Čína už dva prototypy stíhacích letounů stealth má (přesněji řečeno, o dvou už svět ví). Nesou označení Chengdu J-20 (psali jsme o nich zde). Novinka, o jejímž názvu J-31 se zatím jen spekuluje, nemá na rozdíl od Chengdu J-20 za sebou ještě testovací lety a hlavně se nápadně podobá americkému stroji F-22 Raptor (více o něm zde).

Nicméně je pravděpodobné, že k dosažení podobných výsledků používá J-31 komponenty odvozené od sovětských vzorů vyráběných licenčně, okopírovaných nebo vlastními silami upravených.

Nový stroj, který nese na přídi číslo 31001 zatím podle všeho není vybaven vektorizací tahu. Vektorizace tahu je laicky řečeno naklápění výtokových trysek, umožňující extrémní zvýšení obratnosti (limitem je spíš odolnost pilota než letounu), případně zkrácení vzletu a přistání.

První sériový letoun, který vektorizaci tahu využíval především pro svislý vzlet a přistání, byl Hawker Siddeley Harrier. Více o možnostech vzletu a přistání letadel si můžete na Technet.cz přečíst zde.

Stíhačka ukrytá pod maskovací sítí je podle všeho o víkendu odatjněná stealth stíhačka J-31.

Bude dusit? A bude i s foťákem?

Spekuluje se o původu projektu. Některé zdroje upozorňují na zvýšený počet čínských útoků na firemní síť Lockheed Martin Corp. a jejich subdodavatelů v posledním desetiletí.

Každopádně Čína má v současnosti dva projekty stealth stíhaček, což tak trochu připomíná situaci velmocí v období studené války. Zároveň se ukazuje, že starší fotografie částí neznámého stroje, převáženého na návěsech (viz obrázek výše), pečlivě zabaleného v transportních obalech, zřejmě nejsou blamáží.

Okamžitě se také vyrojily vtípky o tom, zda Číňané z Raptoru okopírovali i problematický palubní generátor kyslíku OBOGS (On-board oxygen generating systems), který měl na svědomí přidušené piloty (více zde).

Narážky vynesly znovu na světlo letitou urban story, podle které byl sovětský Tupolev Tu-4 okopírovaný z amerického Boeingu B-29 Superfortress včetně fotoaparátu Leica, který některý z členů osádky zapomněl pověšený kdesi v kokpitu. O službu na prvních kusech tupolevu tak prý byl nebývalý zájem.

Zdroje:

,