Start rakety s vůbec prvním „kvantovým satelitem“ proběhl v čínské režii.

Start rakety s vůbec prvním „kvantovým satelitem“ proběhl v čínské režii. | foto: ČTK

Čína chce testovat neprolomitelnou komunikaci. Vyzkouší ji nový satelit

  • 24
Kvantová komunikace, která již byla otestována na Zemi, se dostává do vesmíru. Čína vypustila satelit, který to má vyzkoušet v praxi.

V úterý ráno se na svou pouť vydal satelit, který má otestovat možnost kvantové komunikace mezi nebem a Zemí. Pro někoho možná překvapivě s tímto pokusem přichází Čína. Plány Číny v této oblasti jsou ale známé již delší dobu, jak ostatně můžete zjistit v našem článku z roku 2012. Čína se těchto plánů zatím drží.

Nový satelit byl vypuštěn z vesmírného střediska Ťiou-čchüan, které se nachází v poušti Gobi v odlehlé severozápadní provincii Kan-su. Družice byla pojmenována Mo-c’ na počest čínského filozofa z 5. století př.n.l.

Média vypuštěný systém označují zkratkou jako kvantový satelit, ale to nejdůležitější je na jeho palubě. Družice je vybavena laserovým zařízením, které umí vytvářet páry kvantově provázaných částic (více o tomto stavu v našem předchozím článku), v tomto případě fotonů.

Bezpečné šifrování

Pokud proběhne vše bez problémů, a těch může nastat opravdu mnoho, dostanou obě základny fotony v naprosto shodném stavu. Právě této schopnosti by pak bylo možné využít k perfektnímu šifrování. Páry kvantově provázaných fotonů totiž mohou sloužit k posílání šifrovacího klíče, který se následně použije k rozkódování stejným klíčem zašifrované zprávy. Ta již může jít standardními komunikačními kanály. Tento klíč přitom nemůže nikdo odposlechnout, protože každý takový pokus změní kvantový stav částice a tím se odposlech prozradí.

Vše výše popsané již bylo vyzkoušeno na Zemi na vzdálenosti daleko přes sto kilometrů, nyní se poprvé podobný test vyzkouší ve vesmíru při cestě fotonu dlouhé kolem 500 kilometrů.

„Družice, která bude velice rychle obíhat Zemi (obletí ji za 90 minut), bude ovlivněna turbulencemi a dalšími problémy a to může narušit stav fotonu. Také musíme překonat světelný smog ze slunečního záření, Měsíce a různých měst, který je mnohem silnější než náš foton,“ řekl vedoucí čínského týmu Ťien-Wej Pchan v lednu v časopise v časopise Nature.

Dvě fáze

Prvním úkolem je zjistit, jestli může proběhnout kvantová distribuce klíče (kódování a sdílení tajného šifrovacího klíče) mezi pozemní stanicí v Pekingu a satelitem a mezi satelitem a Vídní, kde je další tým, který se na testu podílí. Pak se bude testovat, zda je možné distribuovat kvantový klíč mezi Pekingem a Vídni pomocí družice jako zprostředkovatele.

Druhým krokem bude provádět dálkovou distribuci kvantové provázanosti na vzdálenost tisíce kilometrů. Jak již bylo zmíněno, zařízení na družici může produkovat dvojice provázaných fotonů. Jeden foton z tohoto páru poletí do Tibetu a druhý na některou ze stanic v Číně vzdálenou třeba až 2 5000 kilometrů.

Čína počítá s tím, že bude postupně vypouštět další podobné satelity, aby mohla vytvořit síť určenou ke komunikaci. Nejdříve se ale musí povést tento test a podobných satelitů bude vypouštět více.

„Satelit by během své dvouleté mise měl položit základy pro bezpečnou komunikaci přenosem kvantového klíče z vesmíru na Zemi,“ uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína. Čína očekává vytvoření globální sítě kvantové komunikace do roku 2030.