Čínský operační systém se postaví po bok například severokorejského Red Star OS. | foto: ashen-rus.livejournal.com

Čína se rozhodla pro vlastní operační systém. Nechce Windows 8

  • 88
Už v říjnu se v Číně dostane na veřejnost nový operační systém. Jeho cílem bude nahradit na úřadech a ve státních podnicích dosloužilá Windows XP a možná nejen zde. K podobnému kroku se již dříve odhodlaly i jiné státy.

Uvedení vlastního operačního systému, který nahradí Windows XP a později i Android a další systémy na mobilních telefonech, chystá Čína do dvou měsíců. Není to poprvé, co se v hlavách čínských vůdců zrodil nápad na vlastní systém, který by byl pod jejich kontrolou. Nyní to však vypadá, že tento pokus bude úspěšný.

Čína již totiž s vlastním systémem pro osobní počítače koketovala. Na přelomu tisíciletí to byla linuxová distribuce Red Flag, která měla nahradit Windows 2000 a podporovalo ji tamní Ministerstvo informací. Nyní již víme, že se to až tak nepovedlo, protože Čína je jednou ze zemí, kde byl nástupnický operační systém v podobě Windows XP velice rozšířen, byť zde bylo také provozováno značné množství nelegálních kopií.

Ostatně Reg Flag se podle serveru Computerworld, který cituje čínské zdroje, patrně stal základem i pro nový operační systém. Jak uvádí list People's Post and Telecommunications News (čínsky), koupil aktivity spojené s Red Flag za v přepočtu asi 132 milionů korun čínský výrobce počítačů Penta Wan Jing Information Technology Industry Group.  Právě tato firma by pak mohla nový systém připravit.

Konec zahraničních systémů?

Důvodem pravděpodobného nasazení nového systému jsou údajné čínské obavy o počítačovou bezpečnost. Čína nechce přecházet na novou verzi Windows a vadí jí ukončení podpory Windows XP. Už v květnu tak zakázala státním úřadům používat nejnovější systém Microsoftu Windows 8 a firmu vyšetřuje kvůli podezření na porušování antimonopolních zákonů.

Zároveň by tímto krokem ráda pomohla domácímu počítačovému odvětví vyrovnat se dováženým systémům, jako jsou Windows od Microsoftu, které dominují na trhu osobních počítačů, a Android od Googlu, který převládá u chytrých telefonů a tabletů. Peking se rovněž negativně vyjadřuje na adresu Googlu, jehož systém Android podle čínských vládců ovládá příliš velké množství chytrých telefonů v Číně.

Po stolních počítačích tak má podle čínské agentury Xinhua přijít na řadu software pro smartphony a další mobilní přístroje. Agentura to uvedla s odvoláním na Ni Kuang-nana, který řídí státem podporovanou vývojářskou skupinu, založenou letos v březnu.

Red Star OS

"Doufáme, že uvedeme čínský operační systém na trh do října," řekl Ni. Nový software bude podle něj schopen nahradit jiné operační systémy na stolních počítačích během jednoho až dvou let a u mobilních zařízení během tří až pěti let. Několik čínských operačních systémů už existuje, ale mezi nimi a systémy etablovaných amerických firem zeje velká propast, řekl Ni.

Autoritářské režimy s vlastním softwarem

Vlastní operační systémy, či možná lépe řečeno linuxové distribuce, již mají na Kubě a v Severní Koreji a plánují jej i v Rusku.

Ruský vládní portál Sputnik

Kubánský Nova a v roce 2010 uvedený severokorejský Red Star OS, již jsou na světě. Systém podporovaný ruskou vládou, který byl také oznámen v roce 2010, se však zatím neukázal.

Místo něj Rusko letos představilo vlastní portál Sputnik, který má být hlavní stránkou na úřadech a ve firmách pod vládní kontrolou.

,