Čína zprovoznila největší teleskop světa. Má přezdívku boží oko

  • 58
Pět let trvala stavba čínského radioteleskopu FAST, který je největším svého druhu na Zemi.

Čína v neděli uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru. Obrovské zařízení s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země a vyžádalo si náklady asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč). Při instalaci muselo být podle serveru NPR přesídleno zhruba osm tisíc lidí, aby se zachoval potřebný rádiový klid ve zhruba pětikilometrovém okruhu.

Reflektor parabolické antény teleskopu se skládá ze 4 450 panelů trojúhelníkového tvaru, kvůli němuž se jim přezdívá „boží oko“. Teleskop má průměr 500 metrů a je tak o 195 metrů širší než druhý největší dalekohled svého druhu Arecibo Observatory v Puerto Rico.

Teleskop FAST (zkratka anglického názvu Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), který začal pracovat, bude podle čínských astronomů sledovat pulsary, pátrat po gravitačních vlnách, zjišťovat rádiové emise z hvězd a galaxií a může také registrovat signály, jenž by mohly pocházet od mimozemského inteligentního života. Očekává se, že objeví tisíce nových galaxií.

„Základním cílem teleskopu FAST je odhalovat zákonitosti vývoje vesmíru,“ uvedl v čínské veřejnoprávní televizi CCTV vědec Čchien Lej z Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd.

„Teoreticky vzato, jestliže někde ve vesmíru je nějaká civilizace, pak by rádiové signály, které vysílá, byly podobné signálům, jenž bychom přijímali, kdyby se k nám blížil pulsar,“ řekl dále vědec, jehož citovala agentura AP.

Během nedávného testu zaznamenal teleskop rádiové signály z galaxie vzdálené 1 351 světelných let od Země, uvedla CCTV. Agentura Nová Čína informovala, že teleskop FAST je dvakrát citlivější než teleskop Arecibo v Portoriku, který má průměr 305 metrů a z něhož bylo v roce 1974 odesláno první rádiové poselství lidstva do vesmíru.

,