Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co čeká digitální televizi? Soudy

  • 25
Start nových televizních kanálů je nyní v rukou justice. Namísto nových televizí v digitálním vysílání od jara příštího roku bude obrazně řečeno zrnění. Všichni, kdo licence nedostali, celou soutěž o ně napadli. Tento týden vyhrála Nova, příští týden bude soud rozhodovat o stížnosti TV Galaxie.

Dělí se trh s devíti miliardami korun příjmů z reklamy

Přitom soud, který zrušil udělení licencí na popud TV Nova, neplatí šmahem pro ostatní žehrající stanice. Každá musí vyhrát svůj soud, jinak se nemůže dostat zpět na startovní čáru.

Jak je možné, že se rozdělování prvních šesti televizí v modernějším digitálním vysílání, na které má Česko naplno najet do čtyř let, takto zacyklilo?

Stanice, které prohrály, se budou soudit vždy

TV Nova šla k soudu s tím, že odmítnutí nerozuměla, a s tím, že rada podle ní během soutěže přidala nové podmínky. A soud fakticky poslal Novu a šest nových televizí na start, protože uznal, že rada chyby udělala. Například v písemném rozhodnutí o nevýběru nedržela stejnou linii. „V jednom řízení byla naše akcionářská struktura průhledná, ve druhém neprůhledná,“ uvádí jeden z příkladů ředitel TV Nova Petr Dvořák. S nařčeními dvanáctičlenná rada nesouhlasí.

K různým hodnocením došlo podle Žáka snad proto, že rada vždy hlasovala v jiném složení. Neuznává ani nařčení, že během soutěže měnila podmínky, když uvedla, jaké typy televizí bude chtít vybrat - rodinné, hudební, zpravodajské. „Nebyla to další kritéria, jen jsme vybírali z programů, které už byly ve hře, naším úkolem je starat se o pluralitu,“ popisuje. „A někdo by měl teď vymezit, kdo má pravdu,“ uvažuje předseda rady o právní stížnosti. To by však zpozdilo zavedení digitální televize v Česku klidně i o několik let. „Jsme zahnaní do bludiště,“ podotýká. Rozhodování o tom, na co se budeme dívat, je tedy na počátku a rada je zatím bezradná. Buď si bude muset opět vybrat ze 12 uchazečů šest vítězů a riskovat nové žaloby, nebo si stěžovat u soudů. „Zadáme právní rozbor u nejlepších právníků a pak uvidíme,“ dodává Žák. V říjnu by už snad mohlo být jasněji.

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák vidí jednoznačnou příčinu v tom, jak poslanci schválili zákon. „Česká legislativa je unikátní v tom, že je nutné nejen popsat, proč jsme někoho vybrali, ale i proč jsme někoho nevybrali,“ rozhořčuje se Žák. Podle něj je to v porovnání s EU unikát. Několikastránkové odmítnutí se pak dá podle něj vždy napadnout. A to udělalo všech šest poražených a udělat to mohou i v budoucnu. „Nepomohla by ani změna zákona, protože nemůže platit zpětně,“ podotýká.Čekají také Prima, Step PR, Lyra TV a Minority. Kromě toho míří k Nejvyššímu správnímu soudu stížnosti na tyto podané žaloby. Například majitel TV Nova CET 21 se chce stát účastníkem řízení v případě žaloby Minority, ale soud jí to nepovolil. Nova podala stížnost a ta se může při zahlcenosti soudu řešit i rok. To může zdržet nynější soudy.