Co chybí novému tabletu Apple iPad? USB konektor a „ach faktor“. Máme video

  • 1402
Nemá webkameru ani foťák, chybí mu multitasking a podpora Adobe Flash. Nový tablet firmy Apple splnil jen část očekávání, která do něj byla vkládána. Zjednodušeně řečeno se jedná o zvětšený iPhone. Převáží výhody tenkého elegána nad nepříjemnými nedostatky?

Tablet od firmy Apple - to byla modla, mytické, legendární zařízení, které uspokojí všechny potřeby profesionálů i amatérů, nebude vážit nic a spotřeba baterky bude neomezená, neboť bude poháněno vlastní dokonalostí. Zvěsti byly opravdu divoké a marketing Applu je dokázal svým mlčením ještě znásobit. Dohady jsou ale u konce, Steve Jobs 27. ledna 2010 novinářům slavnostně představil tablet iPad.

11 věcí, které jsme u iPadu hledali marně

Dvěma slovy: "zvětšený iPhone". Přes působivou prezentaci tento nepochybně zajímavý a elegantní kousek hardwaru vzbudil spíše vlažné nadšení, často dokonce zklamání. Ostatně po tak nadsazených očekáváních se není čemu divit. Jde ostatně jen o další výrobek dalšího výrobce. Navíc lze věřit těm, kdo iPad vyzkoušeli, že totiž "dokud jej nezkusíte, nepochopíte". Jenže protože Apple chce označovat iPad za něco přelomového, podíváme se na něj podrobněji. Přesněji na to, co tomuto "zázraku" podle všeho chybí.

1. Podpora pro Adobe Flash

Přestože na iPadu si můžete pustit videa z YouTube, jde o speciální aplikaci, která stojí stranou od prohlížeče. Stejně jako na iPhonu, ani na iPadu si totiž Safari, zdá se, neporadí s podporou Flashe. Pokud jste někdy zkusili procházet web bez Flashe, víte, že to jde. A také víte, že to není tak úplně ono.

Není vyloučeno, že podpora nejnovějšího Adobe Flash se časem objeví v další verzi prohlížeče. Zatím ale absenci této multimediální platformy považujeme za významný nedostatek. Každý tablet s nainstalovanými Windows zde totiž získává v souboji s iPadem snadné body.

2. Fotoaparát a kamera

Jistě, používání tabletu se od telefonu výrazně liší, a nikdo neočekává, že byste tablet používali jako nouzový foťák na dovolené. Přesto by mohla kamerka být dobrým doplňkem, ať už pro on-line telekonference, různé aplikace, sociální sítě nebo konec konců i hry.

Kamerku iPad nemá, vypadali bychom z podhledu tlustí.

John Brownlee ovšem

přišel

s teorií, že absencí kamery Apple brání vaše sebevědomí. Protože většinou budete používat tablet v rukou, tedy hodně pod úrovní očí, kamerka namontovaná na tabletu by vás zabírala z nelichotivého podhledu. "Opravdu si myslím, že (trojitá brada uživatelů) je hlavní důvod, proč iPad není zařízení pro videokonference," spekuluje Brownlee. Jistě by se brzy objevila aplikace, která by uměle upravovala obraz v reálném čase tak, aby vyhovoval západním představám o kráse, ale "Apple prostě nechce, abyste vypadali tlustí".

Autoportrét

3. Širokoúhlý displej

Úhlopříčka displeje iPadu měří 9,7 palce (25 cm) a rozlišení 1024 x 768 tak dosahuje velmi jemných 132 obrazových bodů na palec. Displej je tedy fantastický, a návrat k formátu 4:3 je v mnoha ohledech praktický - prohlížení webu či čtení knížek zkrátka nepotřebuje displej dvakrát tak dlouhý než vysoký.

Jenže pokud se iPad profiluje jako multimediální přehrávač, tak je jasné, že bude muset buď významnou část obrazu ořezávat, nebo zobrazovat černé pruhy nahoře i dole pod obrazem. Také aplikace z iPhonu, zvětšené na displej jiného formátu, mohou mít problém (to je samozřejmě problém přechodný, SDK pro vývoj aplikací pro iPad už je uvolněno).

4. Chybí USB port

Neměli jsme zatím v redakci snad jediný tablet, který by postrádal možnost připojení USB zařízení, především pak USB flash disků. Tento nedostatek iPadu výrazně ubírá na flexibilitě, nedá se přece čekat, že u každého stolu a každého počítače bude docking station, případně že bude uživatel veškerý obsah (fotky od kolegy, film od známého) stahovat z internetu. Absence USB portu byla jedním z hlavních nedostatků, kterých si odborná i laická veřejnost všimla.

USB konektor

Naštěstí tento nedostatek Apple alespoň částečně kompenzuje příslušenstvím - lze dokoupit konektor, který umožní připojit foťák prostřednictvím USB. A tak lze doufat, že podobně půjdou připojit časem i jiná zařízení.

5. Rozšiřitelná paměť

Absence čtečky SD karet je těžko pochopitelná.

Jistěže od tabletu nikdo nečeká, že si do něj budeme moci strčit DVD a vypálit si na něj zálohu. Ale čtečku některých karet by zařízení, které si činí nárok stát se domácím multimediální přehrávačem a které se vytahuje dokonalým prohlížením fotografií, mít rozhodně mělo.

Také tento nedostatek řeší iPad Camera Connection Kit, který kromě USB konektoru nabízí také čtečku SD karet. Rozhodně je ale velká škoda nezabudovat tak základní možnost přímo do přístroje.

A co se nám na iPadu líbí?

Přes všech těchto jedenáct nedostatků nás iPad zaujal. V tomto rámečku alespoň stručně shrneme ty nejpozitivnější dojmy, které zatím z Jobsovy prezentace a dostupných článků máme.

Design - asi není velkým překvapením, že se Applu povedlo udělat pěkný přístroj. Velikost tak akorát, střízlivý design si bere to nejlepší z iPhonu a hmotnost i tloušťka jej pravděpodobně řadí do kategorie věcí, se kterými se příjemně sedí i leží.

Displej - velký displej s rozlišením 1024 x 768 působí velmi pěkně, a je prakticky pravidlem, že čím lepší rozlišení, tím lépe se ovládá dotykem.

Aplikace - kromě asi 140 tisíc aplikací pro iPhone jsou zde i nové aplikace pro iPad, a bude jich jistě víc. Emailový klient i kalendář vypadají obzvláště pěkně, dokážeme si představit, že mohou být produktivní, a přitom příjemně použitelné. Absence multitaskingu by pro produktivitu mohla být i výhodou...

Apple iPad

Fotografie - prohlížení fotografií na iPadu působí opravdu pěkně. Co víc k tomu říci?

Hry - v rámci prezentace běželo několik her navržených speciálně pro iPad, jistě přibudou další. Jistěže si nikdo nebude kupovat iPad kvůli hrám, ale také se najde málokdo, kdo by je nevyzkoušel. Slušný výkon, akcelerometr, dotykový displej a velké rozlišení v rukou zaručuje vývojářům her opravdu rozmanité možnosti.

Knihy - čtení knih je nepochybně úspornější na čtečce typu Kindle, ale barva a multimédia mají také něco do sebe.

Internet - přesně to, co chtěl nabídnout Crunchpad (vzpomínáte) teď přináší Apple iPad. Pohodlné příležitostné procházení webu. Zkrátka když nepracujete, ale chcete si někam sednout a přečíst si novinky, zajímavosti, sem tam se podívat na video a přitom nesedět před počítačem.

6. Náhradní baterie

Samozřejmě, že od Applu, který vás nenechá vyměnit baterii ani v mobilu, ani v přehrávači, ani v notebooku, nemůžeme čekat, že na druhé straně jejich tabletu objevíme tajná dvířka, kterými se dostaneme do jeho útrob a budeme moci vyměnit vybitou baterku za náhradní. Ale přestože se 10 hodin používání zdá býti hodně, stačí prodloužený víkend nebo delší cesta vlakem a je čas se s multimédii rozloučit. Nemluvě o komplikovanější výměně doslouživší baterie.

Apple iPad

7. Exkluzivní multimediální obsah

Apple má rozhodně vyjednávací potenciál při jednání s velkými vydavatelstvími multimédii, je s podivem, že se jim nepovedlo vyjednat pro iPad nějakou tu speciální službu, která by jej pozvedla o úroveň výše coby nepostradatelného domácího baviče. V USA prakticky všechny větší televizní stanice (CBS, ABC, NBC...) nabízejí velké množství digitálního obsahu on-line. Navíc jsou zde služby jako Hulu.com, které umožňují sledování seriálů i filmů zdarma. Tak proč se omezovat jen na YouTube?

Tady si Apple zachránil pověst představením čtečky elektronických knih, i když i zde bude potřeba nabídku výrazně rozšířit. To se ale jistě stane. Do budoucna se tak rýsuje platforma pro placený obsah - lidé jsou na iPhonu (a jistě i iPadu) ochotnější platit, neboť je to snadné a rychlé. Možná právě tudy půjde cesta ke zpoplatněnému on-line světu - skrze speciální aplikace pro iPhone a iPad.

8. GPS

(Oprava: 3G verze iPadu podle všeho bude obsahovat přijímač GPS. Verze bez GSM neobsahuje ani GPS.)

Přijímač pro satelitní navigaci jsme zde vůbec nechtěli uvádět. Tablet není zařízení, kde považujeme znalost přesné polohy za nutnou funkčnost. Ovšem když už Apple do přístroje integroval kompas (kompas!), zdá se absence GPS trochu zvláštní. Navíc, pokud skutečně máme přijmout tezi iPadu jako zařízení na cesty, Google mapy by i v tomto rozlišení byly mnohem použitelnější, kdyby znaly naši přesnou polohu.

Jistěže pomocí wi-fi půjde zjistit poloha alespoň přibližně, a GPS je navíc známý žrout baterky. Dobrá, Apple, GPS si nechte.

9. Multitasking, nový OS

Ale proč ani zde nenajdeme multitasking? Nadávání na absenci multitaskingu u iPhonu se stalo oblíbeným evergreenem všech diskuzních fór tomuto smartphonu věnovaných. Přitom do značné míry neprávem - je jen málo případů, kdy by multitasking opravdu chyběl. Jenže u tabletu, který si navíc dělá i kancelářské ambice (iWorks) je běh více aplikací zároveň celkem žádaná funkce. Jistěže se bez ní všichni obejdou, ale chybí.

Nový iPad je zatím vlastně přerostlý iPhone, v dobrém i ve zlém.

To, že není implementovaná, je další z ukazatelů na podobnost mezi iPhonem a iPadem, a potvrzuje úvodní domněnku mnoha pozorovatelů - jde "jen" o přerostlý iPhone s velkým rozlišením, i operační systém je v podstatě ten samý. A to je možná škoda, nový gigaherzový procesor by jistě zvládl i větší nápor. Třeba víceméně plnohodnotný Mac OS X, upravený pro dotekové ovládání, ale přinášející celou škálu nových možností.

10. Rozpoznávání rukopisu

Tahle připomínka je možná tak trochu nefér. Na tablety s Windows totiž často nadávám, že nejdou dost dobře ovládat prstem (alespoň ty před příchodem Windows 7). Ale rozpoznávání rukopisu funguje na Windows relativně dobře. Zato pro iPad zatím víme pouze o možnosti rozpoznávat rukopis pro čínštinu, anglické texty bude nutné vyťukávat na normální, dotekové klávesnici. Steve Jobs sice tvrdí, že je to "sen", ale držet třičtvrtěkilogramovou desku a palci na ní psát několik odstavců nezní právě snově (rád se nechám příjemně překvapit).

Rozhodně jsme ale nebyli jediní, kdo očekávali nějaké zajímavější, revolučnější využití dotykového ovládání. Zatímco iPhone přišel se zoomováním za použití dvou prstů (pinch), iPad pouze zvětšil to, co už více než dva roky důvěrně známe, a co už se stává standardem i u ostatních výrobců.

11. Chyběly nám wow, ach a óóó momenty

Dodnes si pamatujeme na první prezentaci iPhonu v roce 2007 - Steve Jobs tu sebevědomě předvádí krabičku, která bez větší nadsázky změní trh mobilních telefonů. V publiku to tehdy šumělo při každé maličkosti, otočení videa do celoobrazovkového režimu vyvolávalo jásot a zoomování obrázků nevěřícně nadšený potlesk. Samozřejmě, tehdy to byla keynote pro zavilé macfanoušky, zatímco iPad byl předváděn novinářům. Ale i tak - nezdálo se vám, že tentokrát těch "momentů překvapení" bylo nějak výrazně méně?

Šéf Apple Steve Jobs během představování nového tabletu iPad

Nový iPad je bez debaty zajímavým produktem. Pěkný design, pečlivé využití všeho, co fungovalo u iPhonu, velká výdrž baterie a čtečka knih z něj dělá konkurenceschopný produkt, o tom není sporu. Ale zatím zde chybí nějaká "killer app", tedy aplikace, která může běžet jen na tabletu iPad, kvůli které si tablet koupíte a která vás na první pohled ohromí. Možná je nutné si iPad vyzkoušet, a pak jej nebudeme chtít dát z ruky.

Navíc lze už dopředu předpokládat, že iPad bude mít velký úspěch. Cena 499 USD (asi 9 250 Kč) za nejnižší model není až tak vysoká a mnoho fanoušků Applu by si jej koupilo i za značně vyšší částku. Uvidíme, jaké další služby a aplikace se pro iPad objeví. A které z nich budou celosvětově dostupné. Zatím ale Apple iPad, zdá se, nenabízí nic, čím by současnou tabletovou konkurenci nějak výrazně převyšoval.

Zdroje:

  • Co Apple umí (anglicky)