Google

Google - Vstup do kalifornského ústředí společnosti Google. | foto: Profimedia.cz

Co když Google nenajde? Vyhledávejte jako profesionál

  • 75
Google se stal prakticky synonymem pro internetový vyhledávač. Nabízí obrovské množství indexovaných webových stránek a mnoho užitečných přidaných služeb. Ale ne vždy s ním najdeme to, co potřebujeme. Díky přetížení serverů Google probíhá často indexace nových webů se zpožděním, na čelní pozice se leckdy dostávají méně relevantní odkazy. Co dělat když Google selže?

Použijeme alternativní vyhledávače. Mimo Google na internetu existuje mnoho velmi kvalitních, ale obecně méně známých vyhledávačů. Nabízí i jiné a mnohdy sofistikovanější služby, než Google. Jejich výpočetní kapacita není obsazena, jsou připraveny na Vaše klíčová slova. 

Exalead

Exalead nabízí profesionální možnosti vyhledávání, které bývají k vidění spíše u vyhledávacích rozhraní komerčních databází, než u volně použitelného vyhledávače. Dovoluje totiž použití proximitních operátorů, jimiž můžete určit vzdálenost mezi vyhledávanými výrazy. Lze tedy určit, že má být nalezen výraz, jen pokud je v dokumentu vzdálen určitý počet slov od jiného výrazu.

K dispozici je také hvězdička (*), kterou nahradíme jeden, nebo několik znaků ve vyhledávaném slově. To je velkým pomocníkem, pokud si nejsme jisti, jak se slovo správně píše, nebo chceme vyhledat slovo ve více tvarech zároveň.

Nalezené odkazy je možno dále filtrovat, například podle jazyka, nebo lokace serveru. Pokud je výsledkem hledání příliš velký počet odkazů, není problém pokračovat ve vyhledávání jiných slov v rámci skupiny již nalezených stránek.

Dovede zobrazit velký náhled stránky s okně Exaleadu a vytvořit si vlastní seznam záložek. Je možné si vybrat z několika možnosti zobrazení vyhledaných odkazů.
 
Možnosti nastavení vyhledávání jsou rozsáhlé, můžete si zvolit podle čeho mají být nalezené dokumenty tříděny (relevance, chronologicky) či jaké metody vyhledávání má použít.

Na titulní stránce se nabízí možnost vytvořit čtyři záložky stránek, kam chodíte nejčastěji.

 





Ask

Ask nabízí praktickou funkci, která se mi při hledání velmi osvědčila. Je jí tématická nápověda. Vedle vyhledaných odkazů se totiž zobrazí nabídka podřazených, nebo nadřazených termínů.

Kupříkladu při hledání výrazu „piezoelectric“ mi byly nabídnuty k hledání například termíny „piezoelectric energy“ (konkrétnější termín) a „smart materials“ (obecnější termín).

Další vychytávkou je „Zoom“ funkce, reprezentovaná ikonou dalekohledu u každého odkazu. Po nájezdu myší je zobrazen poměrně velký náhled odkazované stránky. Tyto náhledy však zatím nefungují u českých webů. 







Yahoo Search

Vynikající vyhledávač, jehož index obsahuje 20 miliard stránek. Na rozdíl od Google, který indexuje pouze prvních 100 kB stránky (nebo online dokumentu), Yahoo Search indexuje prvních 500 kB. To výrazně zpřesňuje zařazení především objemnějších souborů, jako jsou pdf dokumenty, či prezentace.
 
Dovoluje použití kompletní sady Booleovských operátorů a vhodně tak konkretizovat vyhledávání. Výborné výsledky vykazuje i při vyhledávání obrázků, dovede vyhledávat i RSS kanály a blogy. 



AlltheWeb Livesearch

Hlavní odlišností od jiných vyhledávačů je pokročilý systém nápovědy při hledání. Jakmile začnete psát klíčové slovo, vyhledávač nabízí výsledky, které se mění a zpřesňují v závislosti na dalších Vámi připsaných písmenech. Rovnou vidíte, zda jsou Vámi zvolené vyhledávací termíny optimální. Slovo či skupinu slov leckdy ani nemusíte dopsat, pouze myší klinkete na jeho nabídku.

Hledáme více vyhledávači najednou

Dogpile

Šikovný nástroj, který zadaný výraz vyhledá ve vyhledávačích Google, Yahoo Search, MSN Search a Ask a výsledky zobrazí v jednom uceleném seznamu. Zobrazit si můžeme buď nejrelevantnější výsledky ze všech hledání, nebo jen ty z každého konkrétního vyhledávače.

V nastavení si můžete zvolit zda chcete používat kontrolu pravopisu, zvýraznění nalezených klíčových slov, či používat vyhledávací historii. Ta je pak zobrazena v samostatném boxíku a tak se můžete ke svým hledáním rychle vrátit.

Je možno nastavit úroveň filtrování stránek s nevhodným, především sexuálním, obsahem. Předem upozorňuji, že při filtraci se tyto stránky nezobrazí, i když by mnozí uživatelé jistě uvítali pravý opak ;). Nechybí ani systém nápovědy příbuzných termínů.


Jaký vyhledávač zvolit?

GoshMe

GoshMe je šikovný pomocník, který vám poradí, kde hledat to, co hledáte, abyste dostali nejlepší výsledky.

Při vyhledávání klíčových slov si lze vybrat jednu až pět tematických kategorií, čímž upřesníte sémantický význam hledaného výrazu. Hledaný výraz je pak vyhledán v obrovské spoustě vyhledávacích nástrojů a je zobrazen přehled výsledků – kolik relevantních odkazů našel který vyhledávač na daný výraz.   

Infórum

Článek byl inspirován a částečně vychází z přednášky Karen Blakeman na letošní konferenci Infórum. O čem je Infórum? Kdo na něm přednáší? Kdo vystavuje? Kdo poslouchá? To se dozvíte v malé komentované fotogalerii.   


Máte vlastní zkušenosti s jinými vyhledávači? Doporučujete vyhledávat jinými prostředky? Podělte se s námi o své zkušenosti. Prostor diskuze je připraven.