Co možná nevíte o nové generaci pamětí DDR

Před čtrnácti dny proběhla ve Spojených státech konference, která udala směr, jakým se bude vyvíjet nabídka paměťových DRAM modulů. Zajímá vás, zda si do současného motherboardu osadíte novou generaci DDR pamětí? Jaké paměti budou dominovat letos, nebo třeba za dva roky?
Ke konci března se sešli v kalifornském městě Santa Clara členové skupiny JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) na první JEDEX konferenci. Členové, mezi které patří i největší výrobci pamětí se rozhodli, že na tomto setkání připraví plán vývoje DRAM pamětí a přijmou některé nové standardy.

Jedním z nejdůležitějších úkolů bylo přijetí specifikace pro novou generaci DDR pamětí – DDR II. Akutnější se přijetí nového standardu stalo především poté, co několik firem vypustilo první paměti DDR SDRAM na frekvenci 400 MHz. Problém totiž je, že firmy jako Micron Technologies nebo Samsung Electronics, vydaly své 400 MHz vzorky ještě ve staré specifikaci DDR I, zatímco se všeobecně očekávalo, že DDR II odstartuje právě na 400 MHz.

Na konferenci se členové JEDEC dohodli, že nepřijmou současné 400 MHz paměti jako standard, ale budou podporovat tuto frekvenci u nově přijatého standardu druhé generace - DDR II. Paměti postavené na této specifikaci se mají na trhu objevit již na přelomu tohoto a následujícího roku. Jedním z hlavních důvodů, proč se účastníci konference nepodvolili tlaku vedenému především z řad tajwanských výrobců, byla skutečnost, že se u 400 MHz pamětí první generace jedná v postatě o přetaktované pomalejší paměti, se všemi neblahými důsledky přetaktování.

S DDR SDRAM pamětmi nejdříve prvé a v roce 2004 druhé generace, se i nadále počítá jako s nejrozšířenějšími paměťmi na trhu, navíc mají postupně převzít současný podíl SDRAM pamětí. Poslední standardizovanou „rychlostí“ DDR SDRAM čipů bylo 333 MHz, u této paměti je přenosová rychlost 2700 Mb/s. Také se od ní očekává, že v následujících měsících převezme štafetu nejrozšířenější paměti pro výkonné počítače na platformě DDR SDRAM a to minimálně do té doby, než se objeví nové DDR II 400. Následovat pak v příštím roce budou 533 MHz a poté 667 MHz DDR II paměti. Zatímco propustnost DDR II 400 MHz pamětí bude 3,2Gb/s, u 533 MHz se počítá již s 4,3 Gb/s a u 667 MHz to má být 5,4 Gb/s.

Také na požadavky vysokorychlostního přenosu dat využívaného například u grafických akcelerátorů, účastníci konference mysleli. Připravili pro tento trh 800 a 1000 MHz specifikace v rámci formátu DDR II.

V rodném listu DDR II standardu se hovoří o menším napájecím napětí, které má poklesnout z 2,8 V na 1,8 V. Další změnou bude FBGA balení modulů s 200, 220 a 240 piny. Časování pamětí - CAS latency - bude pouze v celých číslech. Z těchto všech skutečností vyplývá, že nová generace DDR SDRAM pamětí nebude zpětně kompatibilní a případní uživatelé si tak pravděpodobně budou muset při upgrade pořídit novou základní desku.

Co tedy se současnými 400 MHz paměťmi postavených na architektuře DDR I, jejichž propustnost je 3200 Mb/s? Společnosti, které vsadily na to, že na základě svých prototypů této paměti, se jim podaří přesvědčit na konferenci ostatní, aby přijali jejich návrh 400 MHz pamětí za standard, budou patrně nabízet své produkty výrobcům grafických karet a dalším producentům, kterým bude paměť vyhovovat. Patrně se ale s nimi setkáme i s jako klasickými počítačovými paměťmi. Jejich rychlý ústup na tomto poli lze pak očekávat, až se objeví DDR 400 v druhé generaci.