Comdex: Chystá Sun Microsystems revoluci v IT?

  • 26
Na letošním veletrhu Comdex se neočekávalo žádné velké překvapení. Možná se však na něj za několik let bude vzpomínat jako na akci, která pomohla odstartovat revoluci v IT průmyslu. A za všechno může Sun.
Nad pořádáním letošního veletrhu Comdex se od ukončení minulého ročníku vznášely otazníky. Přesto vše dopadlo dobře a brány výstaviště v Las Vegas se pro tuto akci otevřely i tento rok. Nečekávalo se, že by nové produkty a myšlenky zde uvedené měly způsobit nějaký převrat. Některé prezentace však naznačily, že v určitých oblastech může dojít k narušení zaběhnutého systému. Nejzajímavější bylo z tohoto pohledu patrně vystoupení firmy SUN v podání jejího šéfa Scotta McNealyho.

Spustí Sun lavinu?

Patrně nejzávažnější informace, kterých se účastníkům přednášky dostalo, se týkaly instalace procesorů AMD v serverech Sun a kontraktu uzavřeném mezi Sunem a jedním čínským konsorciem.

Sun již dříve hovořil o tom, že se mu platforma AMD Opteron zdá velice zajímavá, na Comdexu pak McNealy toto tvrzení více než potvrdil. Předvedl dva servery, které byly postaveny na procesorech AMD Opteron. Zároveň tak uvedl OS Solaris, který byl pro běh těchto procesorů optimalizovaný. Sun se tak stává po IBM druhou společností, která se rozhodla využít ve větší míře serverové čipy od AMD. Sun nyní nabízí poměrně zajímavé portfolio serverových systémů. Pro své 64bitové procesory UltraSparc, 32bitovou platformu Intel a 64bitový Opteron nabízí OS Solaris, pro poslední dva druhy procesorů má navíc k dispozici Linux.

Šéf společnosti SUN Microsystems Scott McNealy

Zdá se, že původní nedůvěra v opteronový čip již výrobce serverů pomalu opouští. Poznenáhlu také mizí jejich velká nevýhoda, která spočívala v nedostatku OS, který by Opteron podporoval. Nyní se dá očekávat, že se v důsledku poměrně nízké ceny Opteronu prolomí ledy i u dalších výrobců serverových systémů. Konkurence je veliká a nikdo nemůže zůstat pozadu. Intel, který ovládá podstatnou část tohoto trhu, zde nemá takovou převahu jako v oblasti procesorů pro desktopy a o to více se musí strachovat o své současné pozice.

Neméně přelomová je i informace o tom, že Sun získal kontrakt na dodávku svého Java Desktop System (linuxový desktopový systém) pro China Standard Software Co. (CSSC). Pod tímto názvem se skrývá konsorcium společností, které jsou podporovány čínskou vládou. Sun očekává, že mu tento kontrakt umožní dodat v roce 2004 přibližně 500 000 až 1 milión kusů tohoto OS, takže se stane jedničkou na linuxovém desktopovém trhu. Možná mnohem zásadnější je však skutečnost, že tento kontrakt utekl společnosti Microsoft.

Informace o využití procesorů AMD a o kontraktu na linuxový OS mohou být při troše drzosti interpretovány i takto: Rok 2004 naruší strukturu hegemonie Intelu a Microsoftu na IT trhu. Otázkou zůstává, zda zůstane pouze u tohoto narušení, nebo se spustí lavina.

Počítač v kreditní kartě

Pozornost si také vysloužila prezentace, na které byla představena technologie s názvem „Java Card Technology (verze 2.2.1)“. Jedná se o malý počítač, který je uložen v plastové krabičce velikosti tlustší kreditní karty. Tato karta je již nyní využívána k identifikaci občanů v Belgii a Thajsku. „Tato karta je výkonnější než svého času počítač Apple II,“ osvětluje McNealy.

Počítač v kartě - Java Card Technology
Autor: Reuters

Všichni musejí mít server

Také McNealy, jako mnoho dalších včetně Microsoftu, podporuje myšlenku serverů, které budou přítomny jak ve firmách, tak v domácnostech. Klasické PC by pak podle šéfa Sunu měly nahradit tzv. tenké klienty (thin client), které by prostřednictvím sítě pouze zprostředkovávaly aplikace, které by byly na serveru spuštěné.

Plocha Windows – stará vesta

McNealy také označil současný vzhled pracovní plochy Windows za zastaralý a nabídl alternativu. Při prezentaci ukázal virtuální 3D plochu v 2D prostředí. Plocha, která přesahovala rozměry obrazovky, umožňovala plynulé scrollování, možnost spouštění různých aplikací v různých částech plochy a také 3D animaci některých programů.

Počítačová plocha budoucnosti v podání firmy Sun Počítačová plocha budoucnosti v podání firmy Sun Počítačová plocha budoucnosti v podání firmy Sun - výběr hudby

Videoklip s virtuální 2D plochou a 3D objekty od společnosti Sun, lze stáhnout zde (cca 6,3 MB).

Sun sází na bezpečnost a mobilitu

Podobně jako Microsoft i šéf Sunu cítí, že uživatelé se nyní nejvíce zajímají o bezpečná a mobilní zařízení. Právě to má podle McNeala umožnit systém serverů, k nimž by se připojovaly nejen již zmíněné tenké klienty, ale i další lehce přenosné počítače, PDA a další.

Zdá se, že Sun, kterému se v posledních letech příliš nevedlo, nyní začíná chytat druhý dech. Pokud by se všechny jeho plány ve své většině splnily, patrně bychom se v oblasti IT dočkali menší revoluce.