Prezentéry společnosti Genius lze navléknout na prst jako prsten.

Prezentéry společnosti Genius lze navléknout na prst jako prsten. | foto: AP

Bleskové rozhraní i záplava Windows 8, to je Computex

  • 10
Počítače a tablety s připravovanými Windows 8 ovládly Computex, jednu ze tří nejdůležitějších světových výstav spotřební elektroniky a IT techniky. Byla by ale škoda nezmínit se třeba o novém ohebném krytu displeje nebo o externí krabičce pro bleskový přenos dat.

Letošní Computex je poznamenán tím, že se Microsoft chystá uvést novou verzi operačního systému Windows. S tím částečně souvisí i nová vlna ultrabooků.

Nový kříženec tabletu a notebooku ACER Iconia W510 má dotekovou obrazovku. Zajímavou funkcí je odnímatelná klávesnice, která tvoří dokovací stanici. Ta se může vzhledem k obrazovce otáčet až o 295 stupňů, a rozšířit tak životnost baterie až 18 hodin.

Nové ultrabooky a notebooky se už nebudou navzájem podobat jako vejce vejci, ale přinesou některé zajímavé designové nápady. Již na CESu se společnost Lenovo pochlubila unikátním řešením Yoga.

Na Computexu nás zaujal například počítač MSI Slider S20. Je to ultrabook, který připomíná tablet Slider od Asusu. Také využívá vysouvací klávesnici pod displejem, která při vysunutí nastaví displej do úhlu kolem 45 stupňů.

MSI Slider S20 má vysouvací klávesnici schovanou pod displejem.

Slider S20 s 11,6" s dotekovým displejem a hmotností pouhých 1,3 kg se chlubí tloušťkou necelé 2 cm. Pracuje s rozlišením 1 366 × 768 pixelů. 

Slider s procesory Intel Core třetí generace může být osazen až 4 GB paměti, ale pouhými 64 GB SSD pro pevný disk. Ve výbavě je dále USB 3.0 a HDMI. Výdrž přístroje firma udává na cca 5 hodin. Cena ani dostupnost zatím není známa.

Světové výstavy s elektronikou

Světové výstavy s elektronikou rozdělují rok do tří částí. Největší CES v americkém Las Vegas ukazuje v lednu výrobky, koncepty a hlavně trendy, které budou vládnout po celý rok. Červnový Computex v tchajwanské Taipei je zaměřen na konkrétní produkty, které se začaly nebo začnou v brzké době prodávat. Řada konceptů z CESu zde dostává reálnou podobu. V září pak v německém Berlíně probíhá výstava IFA. Na ní se výrobci chlubí, co nám připravili pod stromeček.

Asus se chlubí zařízeními, která podle potřeby startují do Windows 8 nebo Androidu. Patří sem dvoudisplejový Transformer Taichi a All-in-one počítač v displeji Asus Transformer AiO.

Počítač Asus Transformer AiO s 18,4" displejem

Ultrabook Asus Taichi má displej na obou stranách.

Zvídavější pozorovatel ale mohl objevit i další zajímavé produkty a nápady. Jedním z nich byl ohebný odolný kryt displeje Willow Glass, který vyrábí firma, jež dodává známé ochranné součásti displejů Gorilla Glass. Kryt je podobně odolný, a to i při tloušťce 100 mikrometrů. Výroba probíhá při 500° C. Hlavní výhodou je levnější produkce při zachování požadované odolnosti a nově možnosti kryt ohýbat.

Ohebný kryt displeje Willow Glass

Intel se vedle nových procesorů chlubil i stále větším nasazením svého rozhraní Thunderbolt (TB) (u Apple znám jako LightPeak). Například ASUS toto superrychlé rozhraní nabízí jako externí PCI Express kartu pro notebooky a ukázal i monitor s TB. Firmy jako Belkin či Sunix zase ukázaly dokovací stanici připojenou přes jediný kabel prostřednictvím této technologie. TB přímo na základní desce má Gigabyte.

Konkurenční AMD nezůstává pozadu. Na Computex dovezlo procesory AMD E-Series s akcelerovaným zpracováním grafiky (Accelerated Processing Unit - APU). Tyto jednotky měly kódové označením "Brazos 2.0".

Firma slibuje o 36 % větší výdrž baterie s délkou provozu notebooku až 11 hodin. Nový systém AMD Steady Video má zase odstraňovat roztřesení a šum z internetových i jiných videoklipů. Výkonnější je čip i po stránce grafické díky jednotce Radeon HD 7000 s podporou DirectX 11.