Contactel přišel se zajímavým satelitním internetem. Známe ceny

Contactel přichází v červenci s nabídkou příznivých cen za připojení k internetu pomocí satelitu. Pokud nejste ve velkém městě, může to pro vás být opravdu velmi zajímavé. Vyplatí se využít satelitní internet?

Společnost Contactel již delší dobu hledala nějaký zajímavý a marketingově dobře uchopitelný produkt, kterým by ukázala, jak jí na srdci leží zavádění nových služeb a hlavně nezávislost na Českém Telecomu. A zdá se, že našla – od 1.7. totiž bude mít v nabídce obousměrné rychlé a cenově poměrně příznivé připojení k internetu přes satelit.

O satelitním internetu jsme již psali z CeBITu a tehdy jsme prorokovali, že se v brzku s levným obousměrným připojením k internetu skrze satelit setkáme i u nás. Ostatně, ředitele Contactelu M. Čupu jsme na CeBITu potkali právě v okamžiku, když kolem nabídky satelitních firem mlsně obcházel. Takže Contactel byl spolu s Tiscali (Tiscali na CeBITu představilo satelitní internet v Itálii a Německu) naším horkým kandidátem na zavedení satelitního internetu do ČR.

První s nabídkou přichází Contactel a dlužno říci, že i ve srovnání se zahraničím jde o nabídku velmi slušnou. Satelitní internet sice stále není alternativou pro každého, ale dostatečně dobře je schopen vyřešit problém, když se potřebujete do internetu připojit a nebydlíte zrovna v metropoli, kde se předhání desítky providerů.

Satelitní internet má totiž jasnou výhodu – za neměnnou cenu ho můžete nasadit všude tam, kde máte místo pro 72 cm velikou anténu a nad ní otevřené nebe. Zbytek už je na Contactelu, aby anténu namontoval a zařízení zprovoznil. Zatím jedinou šancí pro lokality mimo velká města byly vyhrazené pevné linky – a ty představovaly šanci dosti drahou.

Ceny...

Ceník zahrnuje i rychlejší linky, nás budou ale nejvíce zajímat ty nejnižší a nejlevnější rychlosti. Za Internet SkyContactl Office o rychlosti 512 Kbps zaplatíte 3990 Kč a za rychlost 640 Kbps pak 5390 Kč bez DPH měsíčně.

Hughes DirectWay 4000Problém v cenách satelitního připojení k internetu je v drahé technice. Pokud byste si satelitní komplet od firmy Hughes chtěli koupit, vyšel by vás v modelu DW 4000 na zhruba 50 000 Kč, v případě výkonnějšího modelu DW 5000 dokonce na 90 000 Kč. Naštěstí je možné si zařízení pronajmout, levnější model vyjde na 1590 Kč měsíčně, dražší na 2890 Kč měsíčně. K tomu všemu ještě připočtěte dnes vcelku obvyklý instalační poplatek 6990 Kč a jste na finální ceně za solidní satelitní linku.

Ve výsledku, pod se rozhodnete pro nejlevnější variantu, zaplatíte i s DPH docela kulantních 5859 Kč měsíčně a to včetně pronájmu zařízení. Za takovou cenu jinak pořídíte dosti obtížně 64 kbps linku s omezením přenosu dat řádově na 1-2 GB. V případě satelitní linky máte k dispozici kapacitu 512 Kbps, nepočítaný přenos dat a bohužel také poněkud latentní spojení.

Co znamená latence u satelitního spojení?

Zjednodušeně řečeno je to prodleva mezi tím, kdy zadáte příkaz stahovat data nebo stránku a mezi tím, kdy data začnou přicházet do vašeho počítače. Tato prodleva je u satelitního internetu zhruba půl vteřiny a to není málo – v praxi to například satelitní linky diskvalifikuje od akčních online her po internetu. Na druhou stranu se s tím dá žít – při práci s webem si na to zvyknete a přenos dat přes P2P a FTP protokoly to nijak vážně nepoznamená, zde naopak pocítíte převahu vysoké rychlosti.

Koupit či nekoupit?

Jediným problémem tak může být skutečnost, jak se satelitní linka chová v přístupu na české stránky. Běžné totiž je, že satelitní internet jednotliví ISP pouze přeprodávají a faktické připojení do internetu provádí zahraniční firma, která nemusí respektovat požadavek na přístup k českým serverům skrze NIX. Takže přenosy dat z českých serverů mohou putovat přes zahraničí – bude zajímavé sledovat, jak se s tímto problémem Contactel vyrovná.

 Pokud přemýšlíte o připojení k webu, vyplatí se o satelitním internetu zauvažovat. Rychlost linky je velmi zajímavá a nejste omezeni geografickou polohou, tedy přípojným místem. I samotné ceny jsou zajímavé – tak proč se nad tím nezamyslet? Před tím, než si připojení koupíte, by ale možná stálo za to se podívat, zda vám bude vyhovovat vzhledem ke své latenci…


Témata: P2P