Mezi velmi kvalitní čtečky patří iRiver Story

Mezi velmi kvalitní čtečky patří iRiver Story | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Čtečky elektronických knih se budou letos skvěle prodávat, tvrdí LG

  • 59
Podle společnosti LG Display, která vyrábí speciální displeje do čteček elektronických knih, naroste letos zájem o tato zařízení až o 78 procent. Nastupující tablety v čele s iPadem prý trh neohrozí. Naopak podpoří jeho růst.

LG Display předpovídá, že se letos prodá osm až devět milionů kusů e-readerů neboli čteček elektronických knih. Tato zařízení nejsou vybavena klasickým displejem (LCD, OLED, atd), ale takzvaným e-ink zobrazovačem. Je černobílý a na první pohled může připomínat papír. O technologii e-ink si přečtěte v recenzi první čtečky v Česku zde.

Text i obrázky na něm vydrží bez přísunu energie velmi dlouho a čtenář si tedy může nechat svoji knihu doslova rozečtenou i týdny. Displej je skvěle čitelný i na slunci. V noci si však na něj musíte svítit, protože nejde podsvítit. Nedokáže také zobrazit video.

Co dokáže čtečka elektronických knih

iriver story

Dodávky e-ink displejů za minulý rok vyskočily pětkrát, na pět milionů jednotek. Podle agentury DisplaySearch se o to postarala především zařízení Kindle od Amazonu a Sony Reader.

Podle LG prodeji čteček paradoxně pomůže i masivní nástup zařízení jako je iPad od firmy Apple. Firma však nadále věří, že hlavním proudem na trhu s elektronickými knihami zůstanou krabičky s omezenými multimediálními funkcemi. "Čtenáři chtějí mít ze čtení pořádný zážitek," uvedla společnost LG Display.

Letošní vstup iPadu na trh vyvolal otázky, jestli nebude pro specializované čtečky hrozbou. Podle LG Display bude ale spíš přínosem. Manažeři společnosti se totiž domnívají, že uživatelé se díky iPadu o elektronických knihách víc dozvědí.

Co dokáže iPad

nový fenomén na trhu

Tvrzení je to odvážné. Už s ohledem na cenu, která je u e-ink čteček obecně relativně vysoká. Například Kindle se prodává za 259 dolarů, Sony stojí podle typu od 170 do 350 dolarů. Všechna tato zařízení jsou přitom pouze jednoúčelová. Nejlevnější iPad pak pořídíte už za 499 dolarů a z pohledu konzumenta veškerého internetového obsahu pohodlně zastane i netbook. Knihy, časopisy a noviny se na něm dají samozřejmě velmi pohodlně číst také a dokonce mají barevné ilustrace a třeba i videa. Podrobné informace o iPadu najdete zde.

Nevýhodou tabletů (např. iPad) je oproti e-readerům kratší výdrž akumulátoru a horší čitelnost na slunci.

Jak souboj obou platforem dopadne, ukážou nejspíš Vánoce. Odborníci nicméně už varovali, že trh není nafukovací a hráčů je na něm příliš mnoho - více zde. Největší prodejce elektronických knih Amazon si zatím pro jistotu ke své čtečce Kindle pořídil i speciální aplikaci pro iPad.

Jen v Americe se na trhu například nově objevila čtecí zařízení Nook od největšího amerického knihkupectví Barnes & Noble, Que od firmy Plastic Logic nebo Skiff od společnosti Hearst.

Elektronické panely od LG Display již využívají zařízení Sony Reader a Skiff.

,