Zvládne vše. Obraz, zvuk, data, napájení.

Zvládne vše. Obraz, zvuk, data, napájení. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Takto vypadá poslední konektor. Čtyři důvody, proč se těšit na USB-C

  • 103
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Drobný zakulacený konektor zvládne vysokorychlostně přenášet data, obraz i zvuk a také napájení. Počítá i se současnými rozhraními a postupně je nahradí. A nelze jej zastrčit špatně. USB-C je nejspíš poslední konektor, který u počítačů, tabletů a chytrých telefonů zažijeme.

Na berlínském výstavišti se o něm hodně mluví. Díky rozhraní Thunderbolt 3, které Intel představil s novou generací procesorů, jsou konektory USB-C na mnoha nových ultraboocích a konvertibilních zařízeních. Do vínku jej dostávají i nové chytré telefony a tablety. A je to dobře. Zejména z těchto čtyř důvodů.

1 Je to zřejmě poslední konektor, než z domácího IT zmizí kabely

Technický svět jednoznačně spěje k bezdrátovým technologiím. Nové verze WiDi a Miracast nabízejí stále lepší kvalitu přenášeného obrazu a především vylepšují i leckdy problematickou synchronizaci obrazu se zvukem. Kabel však ještě bezezbytku nenahradí. Konvertibilní zařízení s procesory Intel Skylake se umí díky WiGig vysokorychlostně připojit k dokovací stanici a tím i ke všem připojeným periferiím a monitorům. Bezdrátové nabíjení je zatím dostupné jen pro přístroje se spotřebou nižší pěti wattů, mezi něž ultrabooky nebo konvertibilní zařízení nepatří.

Do plně symetrického konektoru se snad nelze nestrefit.

„Naším cílem je zcela eliminovat kabely. Prozatím jsme všechny nahradili jediným - Thunderbolt 3 s konektory USB-C. Zvládnou přenos videa v ultravysokém rozlišení, superrychlé přenosy dat i napájení,“ uvedl v rozhovoru pro Technet.cz Sanjay Vora, ředitel divize User Experience společnosti Intel.

2 Je univerzální

Specifikace USB-C počítá i s takzvaným alternativním režimem (alternate mode). Při použití kabelu s vhodnými konektory bude možné propojit HDMI nebo DisplayPort výstup notebooku s monitorem s USB-C konektory. A naopak, do USB-C portu notebooku bude zpravidla možné připojit stávající projektory s HDMI a monitory s DisplayPort rozhraním. Musí to ale podporovat konkrétní USB řadič použitý v zařízení.

Díky alternativnímu režimu může USB-C konektory a kabely využívat i nové rozhraní Thunderbolt 3, které se podle Intelu brzy stane u konvertibilních zařízení standardem (se zpětnou kompatibilitou s USB).

Chromebook Pixel nabíjí MacBook. Mezi dvojicí PC nebo Maců lze i vysokorychlostně přenášet soubory.

USB-C kabel se také postará o napájení, maximem je 5 A při 20 V, tedy 100W. To je pro většinu notebooků dostatečné. A jak jsme viděli na berlínské expozici USB.org, nabíjet se mohou přístroje i mezi sebou. Chromebook Pixel dobíjel vybitý MacBook. Po propojení totiž mezi zařízeními proběhne diskuze „mám tolik energie a tolik ti mohu dát, mám tolik energie a tolik potřebuju ...“ a započne nabíjení.

S distribucí energie souvisí i další milá vlastnost. MHL kabel pro spojení tabletu / chytrého telefonu s televizorem již nemusí mít vedlejší USB větev pro napájení.

3 Je ukrutně rychlý

Teoretická propustnost je 10 Gbit/s, což znamená, že 10 GB dat dokáže přenést za 8 sekund. Teoreticky. V praxi budou dosahované rychlosti nižší, stále však obrovské.

Snadno přenosných 960 GB k dispozici rychlostí 850 MB/s? Již to není sci-fi.

Prvním externím úložištěm, které dokáže z takové propustnosti těžit, je SanDisk Extreme 900. V ruce jsme měli 960GB verzi, která má v RAID 0 zapojeny dva SSD moduly o kapacitě 480 GB. Jen díky tomu může dosahovat rychlosti čtení i zápisu kolem 850 MB/s.

4 Nelze jej zapojit špatně

Konektor USB-C je oboustranný a tak je jedno, jakou stranou jej do přístroje zapojíte. Což je skvělá zpráva. Zejména noční zapojování nabíječky do chytrého telefonu „poslepu“ mohlo u současného microUSB při neopatrné manipulaci skončit i poškozeným konektorem. Tato starost s USB-C odpadne.