Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtyřikrát s trojnásobným zoomem a třemi Mpix (díl druhý)

Digitální fotoaparáty, které jsme si představili včera, nyní ukáží co dovedou. Celkem pět různých fotografií a jeden videoklip od každého přístroje ukáží slabé i silné stránky každého z testovaných 3Mpix aparátů s 3násobným zoomem.
S přístroji Samsung Digimax V3, Olympus Camedia C-350ZOOM, Nikon Coolpix 3500 a Fujifilm FinePix A303 jste měli možnost se včera seznámit. Nyní můžete zjistit, jak si zařízení vedla při focení a vytváření videosekvencí.

Pouze jediný aparát našeho testu dokáže vytvořit nekomprimované fotografie. Je jím Digimax V3. Proto jsme byli nuceni k tomu, abychom u všech přístrojů pořizovali komprimované snímky. Při fotografování jsme tedy využili nejmenšího stupně komprese při maximálním rozlišení, které u všech přístrojů činí 2048 x 1536. Mimo nočních snímků jsme vždy využili služeb automatiky přístroje.

Odklik z náhledů na této stránce vede na zmenšeniny, jejichž kapacita nepřesahuje 200 kB. I uživatelé s pomalejším připojením tak mají šanci prohlédnout si pořízené snímky, jejichž velikost přesahuje kapacitu 1MB. Ti s rychlejším spojením mohou využít možnost stažení originálního snímku z odkazu pod obrázkem.

Denní fotografie

První dvě fotografie mají demonstrovat, jak se fotoaparáty vypořádají se zobrazením velkého prostoru a s různými vzdálenostmi v něm. Maximální zoom má navíc předvést schopnosti přístrojů při přibližování objektů.

Patrně nejvěrněji vypadá snímek od Samsungu. Možná až nadbytečnou ostrost nabízí Olympus. Ani v jednom případě jsme neobjevili problémy s optikou, který by se projevovaly - tzv. moiré.

 

model

den

3x zoom

FinePix A303

Fotografie mostu pořízená Fujifilm FinePix A303

Originál (1,23MB)

Fotografie mostu pořízená při 3x zoomu Fujifilm FinePix A303

Originál (1,07MB)

Coolpix 3500

Fotografie mostu pořízená Nikonem Coolpix 3500

Originál (0,95MB)

Fotografie mostu pořízená při 3x zoomu Nikonem Coolpix 3500

Originál (0,95MB)

Camedia C-350 ZOOM

Fotografie mostu pořízená Olympusem Camedií C-350ZOOM

Originál (1,98MB)

Fotografie mostu pořízená při 3x zoomu Olympusem Camedií C-350ZOOM

Originál (1,77MB)

Digimax V3

Fotografie mostu pořízená Samsungem Digimax V3

Originál (1,54MB)

Fotografie mostu pořízená při 3x zoomu Samsungem Digimax V3

Originál (1,52MB)

Zoom nám fotografie poměrně zesvětlil, nejvíce pak u Camedie C-350ZOOM, kde se zcela ztratila modř z oblohy. I v tomto případě nejvíce odpovídá realitě snímek v podání Digimaxu V3.

Portál a Makro

U těchto snímků se mnohem více projeví, jakým způsobem si poradí přístroj s barvami a také jak snímá podrobnosti. Přímé sluneční světlo dopadající na portál a odrážející se všemi směry jim tuto úlohu vůbec neusnadňuje.

Reálnému obrazu, jak je vidí lidské oko, nejvíce odpovídá snímek portálu pořízený Digimaxem V3. Velice blízko je ale také Nikon. Snímky všech přístrojů jsou dostatečně ostré na to, aby se člověk mohl kochat bez rušení detaily stavby.

model

portál

makro

FinePix A303

Fotografie portálu Fujifilm FinePix A303

Originál (1,22MB)

Makrofotografie pořízená Fujifilm FinePix A303

Originál (0,6MB)

Coolpix 3500

Fotografie portálu vytvořená Nikonem Coolpix 3500

Originál (1,08MB)

Makrofotografie pořízená Nikonem Coolpix 3500

Originál (1,04MB)

Camedia C-350 ZOOM

Fotografie portálu vytvořená Olympusem Camedií C-350ZOOM

Oiginál (2,04MB)

Makrofotografie pořízená Olympusem Camedií C-350ZOOM

Originál (0,64MB)

Digimax V3

Fotografie portálu vytvořená Samsungem Digimax V3

Originál (1,47MB)  (TIFF 9,3M)

Makrofotografie vytvořená Samsungem Digimax V3 

Originál (1,54MB)

Co se týká makrofotografií, je vidět, že Coolpix 3500 dokázal poměrně věrně zachytit barvu. Fotoaparát však nemá takovou ostrost, jako například Olympus. Nejvíce se makro nepovedlo Přístroji FinePix A303, který vypadá, jakoby přes něj byla přetažena tenké fólie s oranžovým nádechem.

Noční snímky

Až na FinePix nabízí všechny námi testované modely programy pro fotografování v noci. Těch jsme samozřejmě využili, což ale také bylo jediné nastavení, které jsme povedli.

model

noční snímek

FinePix A303

Noční fotografie Fujifilm FinePix A303

Originál (1,2MB)

Coolpix 3500

Noční fotografie vytvořená Nikonem Coolpix 3500

Originál (1,02MB)

Camedia C-350 ZOOM

Noční fotografie vytvořená Olympusem Camedií C-350ZOOM

Originál (2,16MB)

Digimax V3

Noční fotografie vytvořená Samsungem Digimax V3

Originál (1,56MB)

Na první pohled patrný tmavší snímek u Coolpixu má za vinu mírné posunutí středu mimo sochu sv. Václava. Z toho důvodu je také snímek poněkud více zašuměný než u konkurence. Nejlépe si s nočními snímky poradily modely Olympus a Samsung. Zde se naplno projevuje posunutí obrazu do barevného nádechu. Všimněte si také, jak si testované modely poradily se silným zdrojem protisvětla na pravé straně.

Videosekvence

V následující tabulce jsme umístili odkazy na zhruba desetisekundové videoklipy. Třetinu záznamu je snímán pohyb aut pod mostem a po zbytek sekvence se švenkuje zhruba 100 ° vpravo. Rozlišení je ve všech případech 320 x 240 pixelů.

Fotoaparát

FinePix A303

 Coolpix 3500

Camedia C-350ZOOM

Digimax V3

velikost (MB)/druh souboru

2,08/AVÏ

2,85/MOV

3,5/MOV

2,25/AVI

Již na první pohled je patrné, že FinePix má příliš pomalé snímání videosekvencí, které se pak odráží na menší plynulosti. Také ostrost nepatří v porovnání s ostatními přístroji k nejlepším. Při prohlížení výsledků jsme měli pocit, jako bychom se dívali na svět přes akvárium. To však nemění nic na skutečnosti, že takové zobrazení může někoho oslovit.

Obraz z Camedie je mírně přeostřený. Nejblíže skutečnosti odpovídá barevné podání od Nikonu. Ten také nejplynuleji vyvažuje expozici. U Samsungu sice zvuk linoucí se ze záznamu nepatří k nejkvalitnějším, ale na běžné nahrávání bohatě stačí. Rozdíly v kvalitě posledních tří zmíněných přístrojů jsou u videosekvencí však minimální.

Pár postřehů

Je zajímavé, jak výrazně se mění velikost snímku v různých prostředních. A to nejen v porovnání s jinými fotografiemi stejného přístroje, ale i mezi přístroji navzájem. Pokud bychom přístroje seřadili podle toho, kolik kapacity zaberou jejich snímky, pak největším „žroutem“ místa se zdá být Olympus, následován Samsungem. Nejúspornější je naopak Nikon. Z testu také vyplývá, že mezi fotografie s největším nárokem na prostor jsou u většiny modelů noční snímky.

Ovládání

Patrně nejrychleji se ke kýženému nastavení dostane uživatel u modelu FinePix A303, je to ale dáno spíše relativní chudostí možností nastavení. Podobně je na tom C350ZOOM, který těží z minimalizace ovládacích prvků. U Coolpixu je příjemný rychlý přístup k nabídce, která dovoluje vybírat mezi 12ti různými scénickými režimy. Samsung tak trochu doplácí na množství funkcí, které nabízí a tak trvá poněkud déle než se s ním člověk sžije.

Olympus nabízí největší LCD náhledový panel, avšak také patřil k jedněm z nejpomalejších. Při rychlém pohybu scény mírně zaostával za Nikonem i Samsungem.

Výdrž

S každým přístrojem jsme vytvořili více než 100 snímků. Blesk jsme využili průměrně v každém sedmém případě. Vždy byl zapnut LCD náhledový displej. Ani v jednom případě se nám však nepodařilo aparáty vybít. K napájení jsme používali buď firemní akumulátory, nebo tužkové baterie s kapacitou 2000 mAh.

Rychlost

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit další fotografii. Expozice udává rychlost, za jakou je schopen přístroj připraven k focení po namáčknutí spouště a konečně zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách.

Fotoaparát

FinePix A303

 Coolpix 3500

Camedia C-350ZOOM

Digimax V3

Start

4,31

5,6

5,7

7,3

Druhé foto

1,9

1,5

1,7

1,9

Expozice

0,9

0,8

1,2

1,2

Zoom

2,0

1,6

2,3

1,6

 

Rozhřešení

Porovnání těchto modelů mělo mimo jiné ukázat, jak se vyvíjela digitální fotografie v posledním roce. Nejstarší FinePix A303, který se dočkal svého nástupce v podobě modelu A310, se již se současnými požadavky vyrovnává s většími obtížemi, než ostatní. Začátečník si zajisté s takovým přístroje vystačí, ale možná by za podobnou cenu nalezl modernější přístroj.

Druhý služebně nejstarší model, Coolpix 3500, je originální svým designem a bez větších problémů si dokáže poradit s většinou scén. Byl také nejrychlejším modelem našeho testu. Jeho design a schopnosti jej předurčují k tomu, aby potěšil především mládež.

Nejnovější Olympus je představitelem kompaktního automatu s nejdůležitějšími vlastnostmi s originálním designem a jednoduchým ovládáním. Fotografie jsou sice mírně posunuty do červené barvy, ale ne zase tolik, aby to zobrazenou scénu nějakým způsobem poškozovalo. Tento přístroj se zajisté bude líbit dámám, které ocení především jednoduchou obsluhu a poměrně zajímavý design.

Samsung nabízí největší možnosti manuálního nastavení a jednu na první pohled (či spíše poslech) zjistitelnou výhodu – tou je podpora zvuku. Pořízené snímky vypadají sic poněkud syrově, ale na druhou stranu i klasik říká: „Svět není růžový“. Po Samsungu nejspíše sáhnou nadšení amatéři, kteří již mají s digitální fotografií zkušenosti a budou tak moci využít množství nabízených funkcí.

Testy dalších digitálních fotopřístrojů naleznete na našem serveru v sekci "Foťáky a kamery".

 

Přístroj Fujifilm FinePix A303 do testu zapůjčil Fujifilm
Přístroj Nikon Coolpix 3500 do testu zapůjčila společnost Alzasoft
Olympus Camedia C-350ZOOM do testu zapůjčila společnost Olympus
Přístroj Samsung Digimax V3 do testu zapůjčila společnost Libra

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 5 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...