Asi nejslavnějším robotem současnosnosti je Curiosity

Asi nejslavnějším robotem současnosnosti je Curiosity | foto: NASA

Sonda Curiosity na Marsu našla předstupeň života, zaznělo z NASA

  • 11
Vozítko Curiosity nejspíš na Marsu našlo jednoduché organické molekuly, které jsou důležitým předpokladem pro vznik života. Zajímavou informaci potvrdil jeden z členů týmu.

Převratný objev, který v posledních týdnech na Marsu učinilo vozítko Curiosity (první zpráva zde), získává stále reálnější obrysy. Zřejmě to je opravdu důkaz přítomnosti organických sloučenin, jak jsme psali v zamyšlení nad původní zprávou.

Oficiální informace se zatím stále neobjevila, ale promluvil další vědec zapojený do výzkumu. Byl jím George Elachi, vedoucí kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory (JPL), které patří pod NASA a misi Curiosity řídí. Během konference na římské univerzitě La Sapienza ve středu podle agentury ANSA na okraj programu řekl: "Curiosity zřejmě objevila jednoduché organické molekuly."

Elachi zároveň uvedl, že s kolegy několik dní kvůli své služební cestě nemluvil, takže nemá úplně aktuální informace. V každém případě jde podle něj o předběžná data, která je třeba ještě ověřit. Zdá se tedy, že jsme na Technetu hádali správně (a s námi samozřejmě i mnoho dalších médií a odborníků, řada z nich rychleji než my). Elachi také potvrdil naše další tvrzení, že objev organických molekul vůbec neznamená objev života.

Jsou to totiž organické látky (terminus technicus pro určité sloučeniny uhlíku), nikoliv látky pocházející z živých organismů. Nález organických molekul nijak přímo nesouvisí s existencí života a nedokazuje ho. Mohou se vyskytovat i na asteroidech či v mezihvězdném prachu. Jsou ovšem nezbytné pro vznik a fungování života, alespoň podle našich současných znalostí.

Nelze ovšem vyloučit, že případně nalezené sloučeniny také nevznikly přímo v tělech živých organismů. Z pouhého chemického rozboru, což je i případ Curiosity, to však nelze poznat.

Curiosity by musela být schopná například přesně určit zastoupení různých "variant" (izotopů) uhlíku. Zastoupení různých izotopů je totiž odlišné u látek vzniklých v tělech živých organismů těch, které vznikly jen chemickou cestou. Tedy alespoň tady na Zemi, ale na Marsu by to nejspíš mělo být stejně.

Na druhou stranu, samotný nález organických sloučenin by v každém případě představoval výrazný posun v našem poznání Marsu. Definitivně jasno bychom měli mít 3. prosince, kdy má JPL pořádat tiskovou konferenci na toto téma.

Odhalení, zda objevené molekuly jsou či nejsou biologického původu, by mohly přinést další lety k Marsu, třeba plánovaný a odkládaný evropsko-ruský ExoMars, ze kterého NASA kvůli nedostatku financí odešla.