CybikoXtreme: bezdrátové chatovadlo s PDA

Společnost Cybiko se rozhodla udělat radost všem mladým lidem a nabídla jim přístroj, který v sobě spojuje volnost bezdrátové komunikace a možnost hraní her. Co tento teenagerský PDA ještě dokáže?
CybikoXtreme s anténou v pohotovostní polozePokud v Českých zemích naleznete někoho, kdo používá PDA (či chcete-li handheld), patrně uvidíte seriózně vypadající osobu s přístrojem střídmého designu. Ceny těchto přístrojů totiž nutí případné uživatele pečlivě vážit výhody a nevýhody nákupu. Společnost Cybiko se rozhodla jít poněkud jinou cestou. Vytvořila handheld, který má oslovit mladou generaci. Nejdříve si vývojoví pracovníci patrně položili otázku, která mohla znít: „Co je denní chleba typického člověka, který se pohybuje u hranice dospělosti?“ Usoudili, že je to možnost být neustále v kontaktu s přáteli, mít šanci se kdykoliv odreagovat hrou a samozřejmě poslech hudby kdekoliv, nejlépe v úsporném MP3 formátu. PDA pro mladé s názvem Cybiko Classic a novější verze CybikoXtreme tak mohlo spatřit světlo světa.

CybikoXtreme je tak přístroj, který integruje bezdrátovou komunikaci, plánovací diář a adresář, hodiny s budíkem, vědecký kalkulátor, slovník, herní konzoli a další věci. To vše zabalené do extravagantního designu s dodávaným MP3 modulem a poměrně širokým fanklubem za cenu 149 amerických dolarů a o váze 120 g.

První pohled

Vzhled přítroje lze měnit pomocí výměnných krytůSamotné zařízení vypadá spíše jako herní konzole typu GameBoy nebo vysílačka či větší kalkulátor. To, že využívá bezdrátové komunikace, se dá odtušit z vyklápěcí antény. Standardní stříbrná úprava s černými tlačítky je doplněna tenkou černou anténou. Černobílý LCD displej nabízí rozlišení 160 x 100 pixelů. Ač se to může zdát překvapivé, zařízení disponuje plnou qwerty klávesnicí, avšak patřičně zmenšenou. Dále jsou na přístroji tlačítka a ovladače, které se hojně využívají ke hraní her, a nad displejem sedm programovatelných kláves. Ovladače a kryty se navíc mohou měnit, takže nakonec má každý možnost vytvořit své opravdu originální CyX2, jak je také CybikoXterme nazýváno. Reproduktor je umístěn těsně pod displejem a mikrofon na levé straně, což umožňuje bezproblémové používání zabudované vysílačky. Dokonce je zabudováno i vibrační oznámení.

Co je uvnitř?

CybikoXterme pohání 18 MHz procesor Hitachi H8S s podporou koprocesoru Atmel AT90S2313 na 4 MHz. Celková paměť 2,5 MB je rozdělena 512 KB read only flash, 500 KB Ram Disk a 1,5 MB RAM. Rádiový vysílač RF 2951 zaručuje vysílání na frekvencích 868 - 870 s minimálním dosahem 500 stop (cca 150m) venku, což na první pohled nevypadá příliš, ale na přenos hlasu snad stačí. Pokud uživatel potřebuje přenášet data a třeba hrát s přáteli hry, musí se všichni sejít do vzdálenosti 20m. Udávaná rychlost přenosu je 19200 bps. Expansion slot s 24 piny se hodí například pro připojení MP3 modulu. Pro “drátovou“ komunikaci lze využít USB port, který navíc slouží jako napájení a lze jím tak dobýt baterie. Ve Spojených státech je možno na základě předloženého kupónu zdarma získat k přístroji MP3 modul, který ma zabudován FM rádio přijímač. Podporuje paměťové karty formátu MultiMedia Card, jejich odnož Secure Digital. Ovládání probíhá 6-ti tlačítky s tříbarevnou LED kontrolkou. Zařízení zvládá datový tok v rozsahu 8-320 kbps a formáty MPEG 1-2,5 s Layer 2 a 3.

Softwarové vybavení

Desktop obrazovka z CybikoXtremePřístroj má vlastní operační systém CyOS ve verzi 1.5, který po zapnutí přístroje nabídne na displeji desktop rozvržení s devíti odkazy na stránce a dalšími pod lištou a informacemi o případných uživatelích, kteří jsou v komunikačním dosahu přístroje. Také je zobrazen stav baterií. Mezi zmíněné odkazy patří odkaz na nastavování profilů, vytváření síťového propojení či možnost chatování nebo hraní her. Dále aplikace jako diář, adresář, textový editor, kalkulačka, souborový manažer a program pro sdílení souborů s dalšími vlastníky přístroje, prohlížeč obrázků, konvertor jednotek, oboustranný slovník španělsko-anglický a další. Díky synchronizaci s PC buď bezdrátově pomocí dalšího Cybika, nebo přes USB, lze například posílat e-maily či využívat ICQ. Přístroj také nabízí možnost záznamu zvuku.

Cy komunita

Okolo původního Cybika, dnes nazývaného Classic, kterého se prodalo kolem půl milionu kusů, se vytvořila poměrně široká skupina fandů a uživatelů, kteří vytvořili komunitu s vlastními internetovými stránkami, srazy a všemi ostatními atributy, které má správný fanklub. Cybiko umožnilo případným vývojářům vytváření nových aplikací a her na CyOS 1.5, čímž zařízení získalo na další popularitě. Objevily se však i kacířské názory, které hovoří o skutečnosti, že si firma z uživatelů vytvořila testery, kteří jí ochotně a zdarma umožňují testování novinek, které pak nabízí svým zákazníkům z oblasti mobilní komunikace a handheldů.