Lovec exoplanet - dalekohled Kepler

Lovec exoplanet - dalekohled Kepler | foto: NASA

NASA použije tlak světla ke stabilizaci téměř odepsaného dalekohledu

  • 19
Vesmírný dalekohled Kepler vypuštěný v roce 2009 byl již několikrát odepsán, naposledy v roce 2013, ale vždy se podařilo jej nějakým způsobem udržet při životě. Nově k jeho stabilizaci NASA využije fotony, které by dalekohled měly pomoci stabilizovat.

Když byl v roce 2009 vypuštěn na oběžnou dráhu vesmírný teleskop Kepler, plánovalo se, že bude pracovat asi tři roky do září 2012. Vydržel ale o téměř rok déle, než jej odstavila závada na systému zaměřování, bez nějž nemůže fungovat. V pátek ale NASA oznámila, že by mohla život Keplera ještě o něco prodloužit pomocí fotonů proudících ze Slunce. Nově má mise dostat název K2.

Schéma vybalancování vesmírného teleskopu Kepler

NASA chce využít tlaku těchto částic k tomu, aby vesmírný teleskop stabilizovala a udržela jej v požadovaném směru. Právě to byl problém, který znemožňoval další práci.

"Je to jako vyvažování tužky na špičce prstu," popisuje NASA v infografice přiložené k tiskové zprávě. 

Klinickou smrt teleskopu způsobily poruchy dvou ze čtyř momentových kol, což jsou jakési setrvačníky, které pomáhají s nastavením přesné polohy v prostoru. O první NASA přišla v září 2012, druhé přestalo fungovat v květnu 2013.

Právě pomocí přesného zaměření dokáže teleskop sledovat kolísání v jasu hvězd, což může značit pohyb nějakého objektu. A na základě výpočtů pak lze zjistit, zda kolem hvězdy obíhá nějaká planeta a jak je od ní daleko.

Nyní se zdá, že by mohl vesmírný Kepler znovu fungovat, byť jen na omezenou dobu. V rámci jedné sledovací kapaně totiž bude moci sledovat požadovanou část vesmíru jen 83 dní, pak se musí natočit, aby do teleskopu nevnikalo sluneční záření. Tým dostal na dvouleté prodloužení mise 20 milionů dolarů (cca 400 milionů korun).

Teleskop je pojmenován po německém astronomovi Janu Keplerovi (1571–1630), který žil také v Praze. NASA vyslala zařízení v hodnotě 600 milionů dolarů (11,2 miliardy korun) na oběžnou dráhu kolem Země 7. března 2009 a vybavila ho dalekohledem o průměru 1,4 metru a vynikající elektronikou. Pozorování začalo v květnu 2009 a v září 2012 měl být program ukončen. Za tu dobu objevil Kepler 962 exoplanet, což je více než polovina ze všech nám známých.

7. března 2009