Dárce spermatu svou totožnost již neutají

  • 8
Anonymní dárci spermatu už si nemohou být jisti utajením své totožností. Příkladem je případ patnáctiletého chlapce, který na sklonku loňského roku s pomocí online genealogické služby, kam poslal vzorek DNA, vystopoval svého biologického otce.

Většina zákazníků této služby má zájem o sestavení rodokmenu. Tento chlapec však chtěl nalézt dárce spermatu, který bylo použito při jeho zplození. Stačil mu k tomu pouze test DNA, genealogické záznamy a některé internetové vyhledávače. To má obrovský význam pro stovky tisíc anonymních dárců spermatu. S explozí informací o genetickém děditství totiž každému muži, který kdy daroval sperma, hrozí, že bude nalezen svými biologickými potomky. Nepřítomní a neznámí otcové budou stále snadněji vystopovatelní.

Teenager vystopoval svého otce podle chromozomu Y, který přechází z otce na syna v prakticky nezměněné podobě. Díky čemuž je možné identifikovat z které otcovské linie dotyčný pochází a přiřadit k němu konkrétní mužské příjmení.

Chlapec se obrátil na společnost FamilyTreeDNA.com. Jeho biologický otec sice této firmě nikdy vzorek své DNA neposkytl, ale stačilo, aby byl v seznamu někdo ze stejné otcovské linie. Po devíti měsících čekání a svolení k poskytnutí svých kontaktních údajů, byl chlapec kontaktován dvěma muži se stejným chromozomem Y jako je jeho vlastní. Oba o sobě navzájem nevěděli, ale podobnost jejich chromozomů Y, dala 50% pravděpodobnost, že všichni tři měli společného otce, dědečka a pradědečka. Za službu zaplatil chlapec společnosti $289.

Co je důležité, oba muži měli stejné příjmení, byť s rozdílným pravopisem. Toto byl pro chlapce skutečný záchytný bod v jeho pátrání. Ačkoli byl dárce spermatu anonymní, jeho matce bylo sděleno mužovo datum, místo narození a vysokoškolský stupeň. Na online službě Omnitrace.com, která se zabývá hledáním osob, si chlapec zakoupil jména všech osob narozených v tento den a na daném místě. Pouze jediný muž měl stejné jméno a za deset dní se s ním chlapec setkal. Informoval o tom server NewScientist.com.


Témata: pravopis, Rodokmen