Revo Mondo - internetové rádio a WiFi přehrávač hudby

Revo Mondo - internetové rádio a WiFi přehrávač hudby | foto: Revo

Dárek pro milovníky hudby: internetové rádio a celá diskotéka v jediném přístroji

  • 27
Přehrávat internetová rádia bez počítače a procházet domácí hudební knihovnou z pohodlí pohovky umožňuje Wi-Fi rádio Revo Mondo. Vyzkoušeli jsme, jak zapadne do domácí hudební sestavy.

Skoro jakoukoli hi-fi věž, domácí hudební sestavu či domácí kino můžete snadno doplnit o schopnost přehrávat statisíce internetových rádií a muziku, kterou máte uloženou v počítači. Stačí testované Revo Mondo připojit do linkového vstupu a zadat heslo do své bezdrátové sítě - víc zpravidla není třeba dělat.

Právě v jednoduchosti a skoro úplné "blbuvzdornosti" je síla testovaného produktu. Drtivou většinu funkcí uřídíte čtveřicí tlačítek na dálkovém ovladači (dvě šipky, potvrzovací a návratové tlačítko). Navzdory tomu, největší výtky máme právě k logické struktuře menu. 

REVO _1
Dálkový ovladač i přehrávač překvapí opravdu malými rozměry. Navzdory kulatému tvaru se v bocích přístroje neskrývají reproduktory - rádio hraje pouze skrze připojenou aparaturu nebo aktivní reprosoustavy.  

Internetová rádia

V okamžiku registrace přehrávače do sítě máte k dispozici desítky tisíc internetových rádií. 


Aktuální počet stanic, které má Revo v nabídce. Stav k 5.11.2008


Poslechnout si lokální rozhlasové vysílání z cizokrajné země? Stačí kliknout ...


Můžete si ale pustit i lokální zpravodajství vysílané z pražské Vinohradské třídy ...

Jsou tříděna dle žánrů, lokalit vysílání a abecedně, avšak postupné krokové vyhledávání je v tom obrovském množství zdlouhavé a především neefektivní - nikde totiž nevidíte bitrate (datový tok), ve kterém rádio vysílá. Snadno si tak spustíte vysílání například v 32 kbit/s a takto nízkou kvalitu prakticky nejde vydržet. Navíc - a zde je první výtka k logice obsluhy - přístroj si nepamatuje předchozí úroveň výběru, a tak když chcete stanici změnit, musíte podniknout celé vyhledávací kolečko znovu.

Naštěstí zde výrobce nabízí geniální alternativu. Svůj radiopřijímač zaregistrujete (pomocí kódu v paměti přístroje) do webového portálu reciva.com, kde potom můžete stanice pohodlně vyhledávat a vytvořit si vlastní seznam oblíbených rádií.

Reciva
Záložka "My Stations" na portálu Reciva.com

Reciva
"Tagový mrak", ve kterém stanice vybíráte podle jejich lokace, tedy místa, odkud vysílají. Virtuální hudební turistice nic nebrání. 

Ten si přijímač Revo automaticky stáhne a uloží. Stačí v menu vybrat položku "My Stations" a zvolit ze svého výběru. Pokud byste chtěli přijímat i stanici, která v katalogu portálu Reciva není, můžete zde přidat přímo adresu streamu (vysílání). V menu pak vyberete položku "My Streams".

Reakční rychlosti přístroje jsou poměrně slušné, alespoň ve srovnání s některými jinými síťovými přehrávači. Kladně hodnotím i velký displej, který je čitelný i z dálky.

REVO _3
Konektivitu s počítačovou sítí zajišťuje pouze Wi-Fi anténka. Upřímně, klasickou RJ-45 zástrčku pro metalické LAN připojení bych uvítal také.

Přístup do hudební knihovny

Pomocí Reva můžete přehrávat i muziku z vlastní sbírky. Stačí ji mít uloženou na síťovém disku (či jiném uložišti) s funkcí uPNP nebo nasdílenou ve Windows XP či Vista (případně MAC OS). Připojení k hudební knihovně v počítači (domácího mediaserveru i přes Wi-Fi připojeného notebooku) fungovalo zcela bez problémů a perfektně. Skladby byly roztříděny dle ID3 tagů a lze je vyhledávat i podle interpretů a žánrů.


Přehrávání z hudební knihovny z notebooku s Windows Vista. Přístroji nedělá problémy čeština, ani vyšší bitrate.

Velkou výhodou je bezproblémová funkčnost, rychlost reakcí a schopnost si poradit i s 320 kbit/s MP3 soubory (včetně těch s variabilním datovým tokem), drobnou nevýhodou je trochu kostrbatá práce se skladbami. Věřím, že v příští verzi firmware budou některé zbytečné ovládací komplikace odstraněny.

Přístup do síťového disku (NAS) se zhruba 60 GB muziky nedopadl nejlépe (vždy byla načtena jen část skladeb), ale to je poněkud extrémní případ (navíc to nutně nemusí být chybou přehrávače Revo, ale z důvodu chybné spolupráce s NASem). 


REVO _4
Propojení s hudební sestavou má na starosti dvojice konektorů cinch. Potěší sluchátkový výstup (i když bych ho raději viděl z boku), naopak nepotěší absence digitálního výstupu - při propojení s dražší sestavou by se samozřejmě hodil, protože by kvalitu zvuku neovlivnily vestavěné D/A převodníky.

V ostrém provozu

Během testování jsme nezaznamenali žádné potíže s komunikací v síti, Revo fungovalo zcela bez problémů. Osvědčila se kombinace zapojení, kdy do linkového výstupu (který neovlivní regulace hlasitosti) byl připojen zesilovač z poslechové sestavy a do sluchátkového výstupu malé PC reprosoustavy. Ty dobře posloužily při večerním poslechu pohádek či ranním buzení zpravodajskou relací (Revo má hodiny i možnost buzení - nejprve tónem, poté naposledy naladěnou rozhlasovou stanicí).  


REVO _6
Základní čtveřici ovládacích tlačítek a zapínání přehrávače naleznete i na vrchní straně Monda. V případě, že v dálkovém ovladači vyčerpáte baterii (hodinový "knoflík"), stále si bez potíží rádio pustíte.

Zvukový projev při přehrávání rádií odpovídá zvolenému bitrate a kompresní technologii (MP3, WMA, AAC), se kterou daná rozhlasová stanice vysílá. U 192 kbit a více již lze hovořit o kvalitním poslechu. Více nám o zvukových kvalitách řekl poslech kvalitních testovacích MP3 souborů z vlastních zásob. Projev je charakteristický lehkým zdůrazněním nižších kmitočtů a zároveň jemným potlačením výšek - kteréžto neduhy šlo zmírnit korekcí na zesilovači. Jinak je projev frekvenčně bohatý, s velmi slušným vokálem - v rámci běžného poslechu na přiměřeně kvalitní aparatuře nelze mít výhrad.    

REVO _2
Dálkový ovladač má "nepromokavou" úpravu, sáhnout na něj můžete i mokrýma rukama. To může být výhodou například v kuchyni, kde k němu můžete připojit třeba kompaktní PC reproduktory. 

Revo Mondo je perfektně fungující bránou do světa internetových rádií a snadnou cestou mezi hudební sbírkou v počítači a poslechovou aparaturou. Potěší snadné použití a velmi dobrý zvuk, rozčarují některé nelogičnosti v menu. Za cenu 3290Kč je to perfektní tip na dárek pro každého, kdo má internetové připojení.

Vánoce na iDNES.cz