Technet radí, co na poslední chvíli koupit k Vánocům

  • 15
Poslední víkend a několik pracovních dní předvánoční horečky před vámi. Pokud ještě nemáte vybrané všechny dárky, možná vám pomůže pár nápadů od redaktorů Technetu.

Co se skrývá uvnitř?

Bezradně bloumáte po obchodech a nevíte, co koupit svým blízkým? Redaktoři Technetu jsou na tom každý rok podobně. Tak třeba společně dáme něco dohromady a navzájem se inspirujeme... V tomto článku najdete naše tipy na dárky, a jako bonus i odkazy na naše doporučení z minulých let.

Dárek podle Vaška Tichá myš, nabíječka pro celou rodinu

Jsme na Technetu, takže ačkoli třeba považuji za krásný dárek příspěvek na Fond ohrožených dětí a sám jsem si Ježíškovi napsal například o knížku Urbex.cz průzkumnice Katky Havlíkové a fotografa, který si říká DiverZant, budou moje tipy jen a pouze technické.

Pětiportová USB nabíječka Anker PowerPort 5 40W

Univerzální USB nabíječka nabízí pět portů pro nabíjení chytrých telefonů, tabletů, powerbanek, kapesních přehrávačů, bezdrátových sluchátek, čteček elektronických knih ... zkrátka všech zařízení, která lze nabíjet USB kabelem. Každý z pěti portů je schopen dodat proud až 2,4 A, přičemž celkově je nabíječka schopna dodat 8 A. To ale nepředstavuje zásadnější limit, z vlastní zkušenosti víme, že uspokojí i náročnější zařízení.

Univerzální pětiportová USB nabíječka.

Tuto nabíječku jsem nám domů nadělil ještě před Vánoci, protože při potřebě nabíjet více zařízení najednou znám jen dva stavy: zoufale hledám nabíječky dodané k jednotlivým přístrojům, které jsem předtím uklidil, nebo zakopávám o nabíječky dodané k jednotlivým přístrojům, které jsem předtím neuklidil. Takto mám na jednom místě pět neustále připravených nabíjecích portů. I při plném zatížení se nabíječka zahřívá jen decentně a její provoz je zcela tichý (žádné vysokofrekvenční pískání, které slyším z některých nabíječek, jsem nezaznamenal). Pořídíte za 791 Kč.

Tichá myš Logitech M330 Silent Plus

Na první pohled celkem obyčejná bezdrátová optická myška s unifying USB přijímačem. Její kouzlo spočívá v tichých spínačích pod tlačítky, takže kliknutí nevydá klasické „click“, ale jen tichý a velmi tlumený zvuk. Ideální dárek pro partnera, který vás večer nebo v noci ruší prací na počítači.

Tichá myš Logitech.

Myš je celkově spíše drobná, ale i do mé tlapy padne docela pohodlně. Nemá žádná funkční tlačítka a speciální funkce, pouze standardní pravé a levé tlačítko a scroller. Vzhledem k tomu se nám cena 1 098 Kč jeví jaké poměrně vysoká, i když vlastně neplatíte za myš, ale za ticho.

Skvělá kombinace: Chromecast Audio a převodníky Fostex

Ačkoli konzervativnější milovníci hudby nedají dopustit na gramofonové desky a kompaktní disky, zvukově velmi seriózní a zároveň uživatelsky přívětivý poslech lze zařídit i pomocí chytrého telefonu, nebo tabletu.

Za takřka ideální přehrávač stále považujeme maličký „puk“ Chromecast Audio od Google (recenze zde). Hudbu do něj směřujete z jednotlivých aplikací v chytrém zařízení, ať už jde o přehrávač v telefonu uložené hudby (včetně FLAC ve vysokém rozlišení), nebo on-line streamovacích služeb - například Spotify, nebo (a to je pro vyšší zvukové nároky vhodnější volba) Tidal. U těchto služeb funguje chytré zařízení jen jako ovladač, se streamovacími servery komunikuje přes wi-fi přímo „puk“ od Google.

Chromecast Audio a Fostex HP-A3 a HP-A4.

Ačkoli i samotný Chromecast Audio nabízí analogový zvukový výstup, kvalitnější volbou je jeho digitální optický výstup a z kvalitativního hlediska klíčovou část, tedy převod zvuku z digitální do analogové podoby, nechat na kvalitní externím D/A převodníku. K němu pak stačí připojit libovolný zesilovač či aktivní reprosoustavy - a hrajete. Moderní způsoby reprodukce tak můžete doplnit i do starší poslechové sestavy.

Nám se osvědčila kombinace s D/A převodníky japonské společnosti Fostex, vyzkoušeli jsme jak levnější HP-A3, tak i dražší HP-A4. Díky optickým vstupům k nim můžete připojit právě třeba Chromecast Audio, díky USB vstupům mohou fungovat jako externí zvuková karta počítače. Napájení zajišťuje USB kabel, zdrojem energie může být jak USB nabíječka, tak třeba powerbanka (čímž zcela vyloučíte přenos rušivých signálů z elektrické sítě). Navíc mají oba vestavěné sluchátkové zesilovače, takže pro poslech na sluchátka již nic nechybí.

Chromecast Audio a Fostex HP-A3.
Chromecast Audio a Fostex HP-A3 a HP-A4.

HP-A3 pracuje až do 96 kHz / 24 bit, v případě USB připojení je vyžadován resampling na 96 kHz - ačkoli to není puristické řešení, podle výrobce je to vzhledem k použitému čipu AK4290 od Asahi Kasei Microdevices ideální řešení. U optiky to neřešíte. HP-A4 pracuje až do 192 kHz / 24 bit, poradí si i s DSD signálem do 5,6 MHz. Zvukově jsou oba velmi povedené, HP-A3 potěší živou, příjemnou a barevnou muzikálností, kterou HP-A4 okoření větší technickou přesností a precizností. Nechcete-li příliš utrácet, je HP-A3 velmi dobrou volbou.

Chromecast Audio pořídíte za zhruba 1 290 Kč, Fostex HP-A3 za 5 990 Kč a HP-A4 za 8 990 Kč. Převodníky Fostex nám k vyzkoušení půjčil obchod Praha Music Center.

Bezdrátový přenosný HDD WD MyPassport Wireless Pro

Pokud jste zvyklí pracovat na cestách a vaší kanceláří jsou často kavárny či salónky v letištích, pak může být bezdrátový disk s kapacitou 2 nebo 3 TB praktickým společníkem. Přes wi-fi se k němu může připojit až osm zařízení, kterým nejen nabídne práci s vestavěným pevným diskem, ale také nasdílí wi-fi připojení k internetu, pokud jej k němu předtím připojíte.

Bezdrátový disk WD My Passport Wireless Pro

Na pevný disk můžete zkopírovat obsah vložené SD karty, nebo připojené USB paměti, nebo USB disku. Tyto jednotky jsou zároveň sdíleny po síti a taky dostupné přes cloudové webové rozhraní WD MyCloud. Nechybí ani aplikace pro chytrá zařízení. Oproti předchozímu modelu (recenze z roku 2014 zde) nás potěšily podstatně vyšší přenosové rychlosti.

Potěšit může i mediserver Plex, který zkatalogizuje a uspořádá videa a hudbu na disku uložené a nabídne bezdrátově k přehrání chytrým zařízením s nainstalovaným mediacentrem Plex - to dnes najdete i v mnoha chytrých televizorech. 2TB verze přijde na 5 990 Kč, 3 TB verzi lze koupit za 7 099 Kč.

Velký monitor na práci i zábavu

Grafické výstupy i těch základních počítačů a notebooků dnes mají dostatek výkonu na bezproblémové připojení pořádného monitoru s vysokým rozlišením. A kdo jednou vyzkouší komfort 24" nebo 27" monitoru, už se k menší úhlopříčce nebude chtít vracet. Velká plocha totiž umožňuje si rozložit okna s dokumenty, webovým prohlížečem a dalšími nástroji tak, aby byly současně viditelné a stále po ruce. Zároveň je jde, zejména v malých bytech, úspěšně využít i pro reprodukci filmů, seriálů, nebo IP televize.

27" WQHD monitor BENQ BL2710PT

Pokud u monitoru trávíte mnoho hodin denně, je dobré vybrat ho s funkcemi, které přispějí k menší únavě oka. Matná povrchová úprava je u monitorů (na rozdíl od displejů notebooků) takřka samozřejmá. Během několikaměsíčního soužití s monitorem Benq BL2710PT zejména při práci v noci oceňuji technologii Low Blue Light, která sníží vyzařování modré složky světla, čímž šetří oči a nepodporuje tolik tvorbu serotoninu.

Rozlišení 2560 x 1440 je u 27" úhlopříčky adekvátní, v grafických editorech i střižně jo hodně místa, zároveň jsou i maličká písmena různých dialogů a menu perfektně čitelná. Oceňuji dostatek videovstupů (HDMI, DVI, DisplayPort, VGA) a nakonec i vestavěné reproduktory - ačkoli nehrají nejlépe, žádné video nevidíte bez zvuku jen proto, že se vám nechce pouštět reproduktory.

Dárky podle Pavla Dron, mikroskop, předplatné nebo charita

Jako každý rok, i letos budou lidé pod stromeček nakupovat tuny dárků z kategorie elektroniky. A také letos na konci roku (respektive počátkem roku 2017) budou on-line bazary zaplavené nabídkami typu „Prodám nový fotoaparát, Zn. NEPOUŽITÝ, NEVHODNÝ DÁREK.“

Pokud se chcete podobné nepříjemnosti vyhnout, vyvarujte se v oblasti elektroniky nějakým zásadním překvapením. Zvláště u těch, kteří mají o techniku zájem, platí, že si sami nejlépe (a nejraději) vyberou to, co se jim nejvíce hodí pro jejich potřeby a v jejich situaci. Zvláště u různých platforem (Apple vs. Android, Mac vs. PC, Canon vs. Nikon) byste se mohli hrubě netrefit. Namísto toho bych zde rád doporučil pár maličkostí a nápadů, které letos dostanou moji blízcí (které tímto prosím, aby následující odstavce přeskočili).

Levný dron na hraní

Zatímco s prvním dronem z Číny jsem si moc zábavy neužil - z neznámých důvodů zkolaboval - druhá objednávka (nanodron značky Hubsan) už vyšla na výbornou. Obecně můžu doporučit levnější drony hlavně jako „vstupní hračku“. Tenhle má kamerku, jednoduché (i když ne tak úplně stabilní) ovládání a hlavně stál jen 19 dolarů, takže mu odpustíte i takové maličkosti, jako že vydrží ve vzduchu jen pět minut na jedno nabití nebo že při letu zní jako opravdu rozlobený sršeň.

Mikroskop + mobilní telefon

Za fantastický dárek prakticky komukoliv, kdo má hravou povahu a zvídavý intelekt, považuji jednoduchý mikroskop. Já sám si pamatuji, že jsem jej od rodičů dostal pod stromeček, když mi bylo, tuším, osm let, a dodnes si pamatuji na hodiny zábavy, když jsem objevoval skrytý svět koberců, rostlin, vlasů a hmyzu. Dnes navíc můžete pořídit mikroskop, který snadno přepnete k mobilnímu telefonu a můžete tak své objevy rovnou zaznamenat a sdílet.

Potištěný papír pod levným mikroskopem
Lístek pod levným mikroskopem
Mikroskop lze snadno připnout na kamerku mobilního telefonu.

Mikroskop lze snadno připnout na kamerku mobilního telefonu.

Pomalý hrnec pro „rychlé“ vaření

Výborný dárek pro ty, kteří rádi vaří a chtějí experimentoval, je podle mého pomalý hrnec. A také pro ty, kteří na vaření nemají čas ani náladu. Pomalý hrnec je specifický svými jednoduchými recepty a unikátní technikou přípravy „pomalého varu“. Chce to trochu experimentovat, ale výsledky za to stojí. Pomalý hrnec můžete například ráno naplnit (trvá to asi pět minut), zamíchat a odejít do práce. Večer se vrátíte do bytu provoněného čekající večeří. Pokud má navíc obdarovaný zájem o zdravou výživu, může tento nástroj zapojit i do svých novoročních předsevzetí.

Interaktivní kniha pro malé i velké

Pokud se vám nechce navykat dítě už od útlého věku na tablet, ale knížka je pro vaši ratolest málo interaktivní, zkuste sérii Kouzelné čtení. Kniha je doplněná o tužku, která doplňuje obrazovou informaci na stránkách knihy audiozáznamy a postará se tak o poutavou interaktivitu při zachování klasického knižního formátu.

Digitální předplatné

Lidé často nechtějí platit za služby on-line. Poslední dobou se ale objevují služby, které si podle mého platbu za digitální předplatné zaslouží. Obecně mohu doporučit cloudová úložiště, magazíny, nástroje na správu hesel nebo videoslužby.

Pomozte těm, kteří to potřebují

Jak přispět?

Je snadné propadnout v prosinci předvánočnímu shonu a zapomenout na tradiční význam adventu. Pokud se vám povede na chvíli se zastavit, můžete se zamyslet třeba nad tím, jak dobře se máte. Pokud pak budete pokračovat logickou komparativní cestou, možná se budete zamýšlet nad tím, jak pomoci lidem, kteří jsou na tom nyní neskonale hůře, ať už kvůli válce, nestabilní politické situaci, nebo jiné nepřízni okolností. Pomoci jim můžete například aktivním zapojením se do příslušných iniciativ nebo posláním peněžních prostředků.

Dárek podle Romana Lepší televize a ruční práce

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

DVB-T2 - Pokud přijímáte televizi z antény pozemního vysílání, pak je právě nyní vhodná chvíle začít se poohlížet po zařízení, které zvládne ́přicházející formát DVB-T2 s kodekem HVEC. První vysílače začnou vysílat již příští rok, v roce 2020 by již mělo být pokrytí celého Česka a bude vypnuta současná DVB-T síť.

Ať již budete kupovat novou televizi nebo jen set-top box, nezapomeňte si zkontrolovat, zda bude s novým vysíláním kompatibilní. Zjistit to můžete přímo na stránkách vysílatele zde. Podrobnosti o novém vysílání a co od něj můžete očekávat, zase najdete zde.

Ruční práce - naučte se skládat origami, nebo si alespoň vybarvit dospělácké omalovánky. Existuje mnoho způsobů jak „vypnout mozek“, relaxovat. Jednoduchá práce rukama patří k těm stále oblíbenějším. Zkuste se tak v knihkupectví poohlédnout po knížce s návody na skládání papírových origami. Jednak se naučíte něco zajímavého, k čemu nepotřebujete speciální prostor ani nástroje, jen kus papíru. Zajímavými skládankami navíc můžete ohromovat své okolí.

Dospělácké omalovánky někdy v podobě mandal vám mohou připomenout bezstarostné mládí, a pokud se na ně budete hodně soustředit, tak si i trošku zameditujete. Vedle samotných omalovánek bude obdarovaný potřebovat dostatečně velkou sadu pastelek.

Dárky podle Honzy Něco do sprchy a internet všude

Letos jsem vybral především drobnosti, které lze i v takto pokročilou předvánoční dobu poměrně pohodlně sehnat i v kamenných obchodech.

Internet po drátě i tam, kam dráty nevedou

Tenhle dárek už jsem si popravdě domů pořídil, protože jsem ho potřeboval. TP-Link Gigabit Powerline TL-WPA8630 je dvojice zásuvek, které vám přenese internet z routeru kamkoliv po bytě nebo domě přes elektrické rozvody. Hodí se to zejména tam, kam už nedosáhne původní wi-fi síť nebo třeba na místě, kde potřebujete rychlý internet přes kabel (například u televize kvůli Netflixu nebo streamování 4K videí z YouTube).

TP Link AV1200

Instalace je naprosto jednoduchá. Základní zásuvku připojíte někde poblíž routeru a připojíte jí k němu ethernetovým kabelem. Druhou umístíte kamkoliv je libo. Máme vyzkoušeno, že „signál“ projde i ze starého rozvodu do nového. Záleží však vždy na konkrétním zapojení. Výrobce například uvádí, že adaptér by neměl být zapojený za rozdvojkou, apod. Dosah by měl být alespoň podle návodu 300 metrů elektrického vedení.

TP Link AV1200

Oba adaptéry se spárují, což poznáte podle svítící zelené kontrolky. Trvá to několik (až) desítek sekund. Konkrétně u modelu AV1200 je k dispozici dvoupásmová 802.11ac wi-fi s rychlostí 867 Mbit/s v šířce pásma 5GHz a 300 Mbit/s v šířce pásma 2,4GHz. Samozřejmostí je možnost klonování stávající wi-fi (zkopíruje SSID i heslo, takže mobilní zařízení se plynule přepojí) pro prodloužení dosahu. Cena 3 990 Kč.

K mání je i levnější verze téhož, ale bez wi-fi. Základní dvojici Powerline pořídíte už za cenu kolem 800 Kč i v kamenném obchodě.

Hudba ve sprše

Přiznávám, že tohle už je rozmařilost, ale já mám hudbu a poslední dobou hlavně mluvené slovo opravdu rád. V koupelně mi tedy možnost poslouchat rozhlasové hry chyběla. Reproduktor Logitech UE Roll 2 této nedostatek odstranil. Je to reprobednička ve tvaru disku s gumovou přezkou. Díky ní lze uchytit na jakoukoliv tenčí trubku, rám kola nebo ji zavěsit například vodovodní baterii. Roll je vodotěsný, takže mu vůbec nevadí, když na něj pustíte vodu. V balení dokonce najdete nafukovací kruh, na který můžete repráček položit, aby vedle vás plaval v bazénu nebo ve vaně.

Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2
Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2
Přenosný voděodolný bluetooth reproduktor UE Roll 2

Roll 2 jednoduše spárujete s mobilem přes Bluetooth a ovládat jej lze i přes speciální aplikaci (Android, iOS). Ta umí reprák i na dálku zapnout, ukazuje, kolik zbývá baterie a hlavně, pokud si koupíte dvě bedýnky, umí je spárovat tak, že budou hrát stereo. V nabídce lze nastavit ekvalizační úpravy zvuku a díky budík. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je fakt, že jej nelze použít jako hlasité handsfree pro telefonování. Bedýnky nemají mikrofon.

Zvuk je na takto malé zařízení nezvykle výrazný a hutný. I basů se dočkáte, i když logicky nepříliš hlubokých. Projev není zastřený (jak to často u podobných reprobeden bývá) a vůbec je překvapivě věrný. Výdrž akumulátoru je v reálu velmi slušných devět hodin.

4K rozlišení

V článku o dárcích, které ještě pod stromeček nepatří, najdete i zmínku o 4K a vězte, že je opravdu mnoho důvodů, proč zrovna nákup zařízení na sledování 4K nechat na později. Každopádně, pokud patříte mezi fanoušky nových technologií a ultra HD rozlišení zvlášť, letos máte první příležitost si domu skutečně funkční sestavu přístrojů Ultra HD pořídit.

Ultra HD přehrávač Panasonic DMP-UB900

Základem je samozřejmě 4K televize. Jednu z nejlepších odLG jsme testovali zde. 4K obsahu není mnoho. Obstojnou nabídku má Netflix, něco najdete na YouTube. Další možností je nový formát fyzických nosičů Blu-ray s označením 4K. Jedním z nejnašlapanějších modelů na trhu je aktuálně Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-UB900. Zvládne samozřejmě i 3D a Full HD, má certifikaci THX, HDR (vysoký dynamický kontrast), přehraje i video soubory v kontejneru MKV, hudební MP3 i FLAC, audio CD, atd. K síti se připojí i bezdrátově, díky DLNA přehrávač uvidí a přehraje i soubory nasdílené ve vaší domácí síti. Najdete v něm i několik webových aplikací. Tou asi nejužitečnější je Netflix (4K), případně YouTube.

IPTV

V době Netflixu, Amazonu Prime a dalších VOD služeb to možná už pro někoho nedává smysl, ale s příchodem nahrávacích služeb, možností přehrávání na mobilu či PC a s razantním rozšířením nabídek o HD programy, jsou pro mě T-Mobile TV nebo O2TV vhodnou volbou jak sledovat to, co chci. Oceňuji především dokumentární stanice a programy s nezávislými, klubovými a evropskými filmy. Proto bych volil nabídku, kde jsou kanály jako Doku CS, Film Europe (HD), Festival (HD), HBO kanály, Mezzo (HD) a další.

IPTV T-Mobile

Jak T-Mobile, tak O2 vám umožní programy nahrávat vybrané programy a zpětně je sledovat až podobu 30 dní. U T-mobilu si nahrajete celkem až pět dní záznamu naráz, O2TV vás nechá zaznamenat tři dny. Bez ohledu na to, můžete v každém okamžiku zpětně přehrát všechno, co se vysílalo na dostupných kanálech. T-Mobile se umí vrátit do historie o 48 hodin, O2 o 50 hodin. Samozřejmě je možné si živé vysílání kdykoliv pozastavit a dále sledovat ze záznamu.

OT TV si od 1.12. může pořídit každý.

Další výhodou je přítomnost originální zvukové stopy (ne vždy tomu tak je), takže když vám nevyhovuje český dabing, stačí přepnout zvuk. Někdy jsou dostupné i titulky. Obě platformy nabízí i řadu doplňkových funkcí a programů jako je třeba DVTV nebo Stream. Zatímco O2TV lze provozovat na čtyřech zařízeních naráz, T-Mobile má o jedno méně. Programová nabídka je podobná a je vždy dobré si aktuálně zkontrolovat, u kterého operátora bude vybraný balíček programů výhodnější. Obě televize už lze spustit i v rámci jiného poskytovatele internetu. To znamená, že při výběru nejste tímto vázáni.

Pro inspiraci Dárky z minulých let

2008: Dokonalý zvuk, dokonalý obraz, let do vesmíru

Každý z pěti redaktorů vybral deset dárků a pak už stačilo jen čekat. Na seznamu byly skromné exempláře: digitální foťák, MP3 přehrávače a fotografické rukavice. Ale také let do vesmíru, ohromná plazmová televize a dokonce některé redaktorky. Asi netřeba říkat, že seznam účinkoval stěží na 20 procent.

Technický pokrok za pět let učinil většinu zmíněných dárků zastaralými, ale kupříkladu Frisbee, chytré oblečení nebo „opravdu rychlý internet“ nestárnou. A na seznamu se poprvé objevil tablet, dva roky roky před iPadem.

2009 - Solární elektrárna, fotografování, běhání a filmy

Ani další rok jsme se nedrželi při zemi. Kolega Roman zkusil naskočit na vlnu solárních elektráren a do zálohy si přál i tryskový batoh, jako by předvídal, že solárníkům žně jednou skončí. Honza a Pavel se potřebovali všem svěřit, že začali běhat a při běhu potřebují měřit každý krok. A Miloš Čermák se odpovědi rozumně vyhnul. Technické dárky si zásadně kupuje sám.

Každý redaktor na seznam zařadil i nějakou nekomerční věc, ale nenechte se zmást. Pokud chcete udělat někomu radost, musíte investovat peníze a koupit mu něco na baterky, to je jasné.

2010 - Výběr dárků: Technet vs. OnaDnes

Nejen pánové mají v oblibě drahé dárky. V roce 2010 jsme napsali společný článek s redakcí OnaDnes. Zatímco pánové si přáli čtečky, rádia, televize nebo tablet, dámy si přály kupodivu herní konzole, myši, foťáky a notebooky. Inu, rovnoprávnost.

A zvláště u tohoto článku jsme se všichni (pánové i dámy) shodli: při kupování dražšího technického dárku se raději s obdarovávaným poraďte. Možná zjistíte, že bude chtít něco ještě dražšího.

2011 - Kolo, kávovar, knihy, mixér

V roce 2011 jsme udělali reklamu pár konkrétním značkám a produktům, které jsme si v tom roce oblíbili, třeba životopisu Steva Jobse nebo skládacímu kolu Strida. Ale jinak toho moc extravagantního nebylo a konzumenti byli při hledání obzvláště drahých dárků odkázáni sami na sebe.

2012 - Tablety, foťáky, energie na cesty

Už i kompaktní přístroje jsou vhodné pro poloprofi focení.

Loňské tipy na dárky ovládly tablety s klávesnicí, protože to je věc, která redaktory vždy fascinuje. Ale ukazuje se, že většinový trh těmto přístrojům přichází na chuť zatím jen pomalu. Honza zopakoval doporučení kola Strida, přitom vzápětí si přeje i 3D tiskárnu, na které si přece může kolo vytisknout. Vašek se svěřil s objevem fotoaparátu, který mu pro většinu situací plně nahradil zrcadlovku.

V roce 2013 jsme vás místo dárků obšťastnili malou úvahou. A mimochodem, všimli jste si, jak často pro tyto články používáme ilustrační fotografii nešťastného mladíka s ponožkami?

2014 - Předplatné, knihy i zmrzlinovač

Téměř dvacítku dárků, pro muže, ženy i dětské duše všech věků, to byly naše tipy na dárky v roce 2014. Řada z nich je stále aktuální, tak se můžete inspirovat.

2015 - Společenská hra i kurzy

Kreativní společenská hra, kurz fotografování, minimalistická turistika nebo šikovný hlavolam. To a ještě více jsme vám radili loni.