Dáváte přednost LCD, nebo klasickým monitorům?

  • 77
Čím více se snižuje cena LCD panelů, tím více se přiostřuje boj mezi příznivci LCD a klasických monitorů na bázi katodové trubice (CRT). Zkusili jsme se podívat na hlavní argumenty, které každá ze stran má.
Ceny panelů z tekutých krystalů (LCD) a jim odpovídajícím monitorům s katodovou trubicí (CRT) se neustále přibližují. Myslíte si, že máte dostatek informací pro správnou volbu? Možná vám napomůže několik argumentů, které se této oblasti týkají.

1. argument: Cena

Jak již bylo napsáno, ceny obou druhů zobrazovacích zařízení pro PC se sbližují. Cenově zajímavé i pro běžného spotřebitele začaly být LCD panely zhruba ke konci prvního pololetí minulého roku. V současnosti se cena nejlevnějších LCD pohybuje na necelém dvojnásobku ceny odpovídajících CRT. Každý, kdo hledí především na peněženku, tak má čím dále tím větší šanci brát v potaz i jiná hlediska, než je pouze cena.

Ostatně, do nákladů patří nejen cena pořízení, ale i provozní náklady. Sem patří především spotřeba energie, která je v poměru k CRT u LCD zhruba poloviční. Nejedná se sice o žádné horentní sumy, ale u většiny LCD panelů se během jejich životnosti, díky menší spotřebě, rozdíl pořizovací ceny zhruba vyrovná. Vývoj však jde neustále kupředu, a tak jako se ceny LCD přibližují cenám CRT, spotřeba CRT naopak klesá a přibližuje se LCD.

2. argument: Zdraví

Vzhledem k tomu, že zobrazení u LCD mnohem více než u CRT připomíná tištěné médium, je pro oči zobrazování přirozenější. Pokud si uživatel dá v případě LCD dostatečnou práci a nemá zrovna nekvalitní kus, může dosáhnout zobrazení, které je ostré, kontrastní a bez nepříjemného „klepání“ zobrazovacích bodů. I když současné CRT monitory zvládnou pracovat s obnovovací frekvencím kolem 100 Hz, která je pro oči mnohem příjemnější než pomalejší nastavení, je to na úkor jejich životnosti. A i přesto unaví oči rychleji než LCD. K dobru LCD lze také připočíst nulové elektromagnetické vyzařování.

3. argument: Rychlost zobrazení

Jedním z nedostatků LCD je rychlost zobrazování. Zobrazování na bázi tekutých krystalů funguje na principu omezení průchodu světla každým jednotlivým krystalem. Takový krystal je potřeba nejdříve nabít energií, aby byl uveden do správné polohy, a poté rychle vybít, aby byl připraven na další nabití. Každá z těchto operací trvá určitou dobu (počítá se v milisekundách) a výsledný čas pak udává rychlost odezvy. Například u panelů s rychlostí odezvy 25 ms je zpravidla 15 milisekud určeno pro nabití a 9 ms pro vybití.

A aby to celé nebylo tak jednoduché, tak mají navíc různé barevné odstíny různou dobu odezvy. Rozdíl může dosáhnout stovek procent. Na jenom panelu se tak mohou vyskytovat body s dobou odezvy kolem 10 ms, které při zobrazení některých barev několikanásobně zpomalí. Proto se výrobci profesionálních panelů nezaměřují ani tak na co nejrychlejší odezvu bodů v jednom zobrazení, ale na sladění rychlosti odezvy při různých odstínech.

4.argument: Rozměry

Jednou z příjemných vlastností LCD jsou minimální rozměry, menší váha a z toho vyplývající menší nároky na prostor na pracovním stole. Navíc drtivá většina LCD panelů podporuje standardní držáky na zeď, které lze s LCD s odpojeným podstavcem využít velice kreativně.

I v této oblasti se však začínají CRT monitory přibližovat. Nenovější rekord činí 35 cm u televizoru s katodovou trubicí.

5. argument: Různá rozlišení

Práce v jiném než standardním rozlišení je pro LCD doslova zabiják. Pokud chce uživatel využít vyšší rozlišení, nemá ve valné většině případů šanci. V nižším rozlišení se zase musí spokojit s méně či více rozmazaným obrazem.

6.argument: Barevné zobrazení a úhly pohledu

Co se týká barevného zobrazení, mají nelze LCD upřít schopnost sytějšího zobrazení základních barev oproti CRT, horší je to s různými odstíny. Problémy s homogenitou barev může také způsobovat nerovnoměrná úroveň podsvícení. Navíc se při pohledu na panel z jiného než standardního úhlu mohou projevit barevné změny a posuny. Čím kvalitnější panel, tím větší úhel ke kolmici vedené k obrazovce mohou uživatelé zaujmout. Hodí se to především při prezentaci dalším lidem, kteří prezentujícímu „koukají“ přes rameno.

Další argumenty

Zatímco předchozí řádky sledovaly ty nejdůležitější rozdíly mezi oběma technologiemi, lze na následující nedostatky brát mnohem menší ohled. Jedním z nedostatků LCD je existence tzv. mrtvých bodů. Jedná se o jeden či více nefunkčních zobrazovacích bodů, které mají stále stejnou barvu. Ve většině případů si toho uživatel sice nevšimne, ale i tak je nepříjemné, že k tomu může dojít. Naštěstí moderní technologie výroby takový problém srazila na minimum.

Další problém LCD může nastat při převodu analogového signálu z grafické karty na digitální, který využívá LCD. Řešením může být podpora digitálního DVI výstupu na kartě a vstupu na LCD, což na druhou stranu není zadarmo.

CRT monitory, především ty méně kvalitní, mohou mít problém s geometrií a ostrostí obrazu. Navíc je velice složité je v důsledku jejich rozměrů otáčet na výšku a pracovat s plochou, který odpovídá listu papíru.

Jste rozhodnuti?

Možná jste již rozhodnuti a možná ještě ne. V každém případě si vámi vybrané řešení, pokud je to jen trochu možné, vyzkoušejte. Teorie je jedna věc, ale váš osobní zážitek vám nikdo nenahradí.


Témata: Monitory