Vytěžování neobnovitelných zdrojů patří podle filmu HOME k zásadním problémům současnosti.

Vytěžování neobnovitelných zdrojů patří podle filmu HOME k zásadním problémům současnosti. | foto: HOME

Dechberoucí film o Zemi uvidíte zdarma na YouTube. Oficiálně

  • 113
Úchvatné letecké záběry, kterými se Yann Arthus-Bertrand proslavil, si můžete užít v celovečerním filmu s vysokým rozlišením. Spolu s celosvětovou premiérou v kině a vydáním na DVD a Blu-ray se film Home objevil na YouTube. A to zcela oficiálně, s vlastním designem stránky i desítkami bonusových materiálů.

Nádherné letecké záběry dávají nahlédnout do různých zákoutí planety Země, zatímco klidný komentář i instrumentální hudba podkreslují majestátní dojem z kolébky života. Cílem filmu ovšem není jen samotný estetický zážitek.

Home poukazuje na lidské jednání, které poškozuje jednu část provázaného ekosystému za druhou, vyhlazuje tisíce živočišných druhů a způsobuje nenávratné škody přírodě - a tedy i nám samotným. Ekologický dokument působí, podobně jako Goreova "Nepříjemná pravda", alarmujícím dojmem, snaží se ale nabídnout i pozitivní náhled a východiska z blížící se katastrofy.

HOMEHOME

Nový dokumentární film fotografa Yanna Arthuse-Bertranda a producenta Luca Bessona není jedinečný jenom obsahem a formou, ale také způsobem distribuce. Jako první film vůbec se zároveň objevil na YouTube, v kinech, na DVD a na Blu-Ray discích. Kromě disků se film distribuuje zcela zdarma, jeho "zisk" se prý nebude počítat v dolarech, ale v počtu lidí, kteří ho uvidí. Na projektu se finančně podílí řada francouzských i mezinárodních společností, především firma PPR.

Podívejte se na film HOMEHOME - YouTube

Film HOME (93 minut) je celý zdarma k dispozi na YouTube, ovšem pouze do 14. června. Film je k dispozici v mnoha jazykových verzích, s titulky i bez titulků.

Ekologické poselství: porušená rovnováha

Hodinu a půl dlouhý dokument začíná klidnou procházkou po bouřlivých počátcích naší planety. Hned v úvodu zdůrazní ústřední motiv: za poslední jednu generaci jsme my lidé dokázali změnit tvář Země víc, než za celých 200 tisíc let své přítomnosti. Obzvláštní důraz klade na proměnu energie uložené ve fosilních palivech ("slunečních kapsách") a její bezohledné plýtvání, a také na neuvážené zacházení s vodou.

HOME

Řečištěm kdysi mohutného Jordánu se teď proplétá jen nepatrná říčka. "Jordán teče do supermarketů na celém světě v podobě vědecky pěstovaného ovoce a zeleniny."

Zemědělství se podle filmu proměnilo v průmysl závislý na ropě. Pouhé tři miliony amerických zemědělců svými produkty díky progresivitě a efektivitě zapojených metod uživí dvě miliardy strávníků po celém světě.

HOMEHOME
HOMEHOME

Ale zásahy do ustálených cyklů mají své následky. Vytěžují se neobnovitelné nebo těžko obnovitelné zdroje, navíc zásahy do přírody spouštějí další dosud nepředvídané procesy. Dokument se nevyhne ani politickému komentáři, když si všímá nerovnoměrného rozložení majetku, dvanáctkrát většími výdaji na armádu než na rozvojovou pomoc nebo stále narůstající propasti mezi bohatými a chudými.

HOME

Propast mezi bohatými a chudými se zvětšuje.

HOME

Umělé ostrovy v Dubaji

HOME

Globální oteplování je realitou - cesta mezi Evropou a Amerikou, vedoucí přes severní pól, se otevírá. Roztává grónský ledovec, kdyby roztál celý, hladina oceánů stoupne o téměř sedm metrů.

Na pesimismus je pozdě

Yann Arthus-Bertrand, který dokumentem provádí (a ve francouzské verzi ho i namluvil), ovšem nechce jen kritizovat. "Na pesimismus je teď už pozdě," říká, a uvádí příklady, kdy může člověk s přírodou spolupracovat, kdy pokroky v technologiích umožňují racionálnější a environmentálnější chování. Důležité je podle něj myslet správným směrem, přestat budovat zdi mezi národy a spolupracovat mezi sebou. Uvádí konkrétní příklady a nápady:

HOME

"Plovoucí had" umí převést pohyby vln na elektrickou energii.

HOME

Vlády Nového Zélandu, Rakouska, Švédska a dalších národů udělaly z udržitelného rozvoje svou prioritu.

HOME

Kontinent Antarktida je sdílen národy a provádějí se zde průzkumy při vzájemné spolupráci. Antarktida přitom představuje nadějnou zásobárnu zdrojů.

HOME

"Víděl jsem pláně větrných mlýnů na březích Dánska, které vyrobí pětinu spotřeby celého státu," říká Bertrand.

HOME

Sluneční světlo zaplaví každou hodinu Zemi takovým množstvím energie, které by stačilo na celoroční světovou spotřebu. Právě ve Slunci můžeme najít spolehlivý zdroj energie pro budoucnost.

Ve světle naléhavosti je najednou jasnější, proč fotograf šíří tento film zdarma. Chce, aby se tato zpráva dostala k co nejširšímu publiku. Na zvrácení běhu událostí a zabránění katastrofy podle něj máme nějakých deset let. Poselství je tedy podobné (i když rozšířené), jako u Al Gorea: jedině mezinárodní spolupráce a zároveň vědomé akce každého člověka mohou zajistit záchranu toho, co zachránit jde, a rozvoj toho, co rozvíjet lze. "Není důležité, co je pryč, ale to, co zůstává," uzavírá Bertrand film. "Víme, že máme k dispozici řešení. Všichni máme možnost tuto změnu uskutečnit. Tak na co čekáme?"

HOME

Film provází hudba Armand Amar, která dotváří dojem ne nepodobný snímků Koyaanisquatsi (Godfrey Reggio, 1982), komentář je jazykově bohatý a uvádí známé i méně tradiční příklady. Dokument kraluje především po vizuální stránce, a nebýt komentáře, šlo by o krásný odpočinkový zážitek. O to ale Bertrandovi evidentně nešlo. Jeho film má díky netradičnímu distribučnímu modelu najít doposud nedotknuté publikum. Ne každý uvítá výzvu k akci a ke změně, ale i nejzarytější skeptici budou mít působivé obrazy ještě nějakou dobu v hlavě.

Svět shora

Yann Arthus-BertrandYann Arthus-Bertrand (*1946), francouzský fotograf, reportér a dokumentarista, není na poli leteckých záběrů žádným nováčkem. Už v roce 1991 založil fotoagenturu Altitude Agency, specializující se na fotky z výšky.

Výstava "Earth From Above" (Země krásná neznámá) v roce 2000 završila téměř deset let fotodokumentování světa z výšky a po světě se prodaly 3 miliony kopií knihy s jeho fotografiemi. Výstava objela světové metropole a byla přístupná zdarma.

z cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámá

Yann Arthus-Bertrand se angažuje v mnoha ekologických hnutích a aktivitách. Sám založil organizaci GoodPlanet, která se zabývá dokumentací, mapováním, vzděláváním a podporou ekologického chování. Mimo jiné distribuuje plakáty, pořádá výstavy a výukové akce.

z cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámá

Bertrand si byl vědom velké "karbonové stopy", kterou na Zemi zanechává jeho letecké fotografování, a proto v rámci GoodPlanet spustili také program Action Carbon, který se tuto zátěž životního prostředí snaží vyvážit.

z cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámá

Za své vytrvalé environmentální úsilí byl odměněn několika cenami, naposledy letos, kdy získal cenu "Earth Champion" od UNEP a byl jmenován "ambasadorem dobré vůle".

z cyklu Země krásná neznámáz cyklu Země krásná neznámá

Zdroje a odkazy: