S vysokorychlostním připojením si nemusí dělat starosti ...

S vysokorychlostním připojením si nemusí dělat starosti ... | foto: Profimedia.cz

KVIK: Dell bude prodávat Sputnik, Sýrie byla „offline“

  • 1
Dell chystá ultrabook s Linuxem pro vývojáře. Korea je světovou jedničkou v bezdrátovém vysokorychlostním připojení. A Sýrie byla téměř celá čtyřicet minut bez internetu. KVIK - rychlé zprávy každý den.

Rekord v Koreji: pokrytí vyšší než 100 %

Podle organizace OECD dosáhla penetrace bezdrátovým vysokorychlostním internetem v Koreji na konci roku 2011 hodnoty 100,6 procenta. O rok dříve to bylo 89,8 procenta. Na zajímavost ve statistice upozornil server Korea Herald.

Hodnota překračující 100 procent neznamená, že je v Koreji více připojených než obyvatel, ale vychází z metodiky OECD. Ta počítá využití mobilních sítí třetí a čtvrté generace a dalších bezdrátových vysokorychlostních technologií. Druhou pozici obsadilo Švédsko s 98 procenty, Finsko s 87,8 procenty a Japonsko s 82,4 procenty. Česku patří 19. příčka s hodnotou 54,1 procenta.

Dell bude prodávat Sputnik, ultrabook pro linuxové vývojáře

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Společnost Dell bude svůj ultrabook XPS 13 prodávat i s operačním systémem Linux Ubuntu 12.04 LTS. Nazvala ho Sputnik a bude obsahovat vývojářské nástroje. V rámci pilotního programu, běžícího od května, si nejdříve ověřila, zda je o takovou kombinaci vůbec zájem.

"Jsme překvapeni velikým zájmem o projekt Sputnik. Nasloucháme vývojářům a nabídneme jim řešení, které jim umožní být produktivnější," prohlásil Barton George, marketingový ředitel společnosti Dell.   

Sýrie se odpojila od internetu. Ale jen na skok

Sýrie zažila minulý týden odpojení od internetu. V pátek mezi 16:32 a 17:12 hodin místního času bylo nedostupných 61 ze 66 syrských sítí (zmizely z globální routovací tabulky), tvrdí společnost Renesys, která se zabývá monitorováním internetového provozu. Provoz odpojených sítí zařizuje jediný provozovatel, mezinárodní společnost Tata.

Provoz odpojených syrských serverů během pátku 20. července

Připojení je v této neklidné době v Sýrii obecně stále dobré. Poslední velký výpadek nastal během loňského arabského jara, v červnu 2011. Připojení je zřejmě důležité pro obě strany konfliktu.

Povstalci ho používají ke spojení se světem i v bojových operacích, vládní síly zřejmě ke zmatení či lokalizaci protivníků. Na internetu se objevil malware, který posílá zjištěná data na syrské IP adresy nebo falešný nástroj pro zašifrování komunikace na Skype. Ten nainstaluje nástroj DarkComet 3.3, tedy nástroj umožňující vzdálenou administraci napadeného počítače.

Interpretace události z minulého pátku je v tuto chvíli asi nemožná. Nezdá se, že šlo o náhodu, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Došlo ve zmatku posledních událost mezi syrskými činiteli ke neshodě, co s internetem dále, a následným zmatkům? Nebo to byla zkouška? Na odpověď si můžeme jen počkat.

,